Čínská tajemství štíhlosti: 3 dechové cviky proti nadváze

Výjimečnost těchto cviků spočívá v tom, že pomáhají zmírnit pocity hladu. Jestliže tedy dostanete hlad, nemusíte hned hledat něco k zakousnutí. Stačí několik minut určitým způsobem dýchat a tělesná síla se obnoví.

Pokud chce člověk získat dokonalou štíhlou postavu, musí spojit zdravou výživu s odpovídající fyzickou zátěží a správným dýcháním.

Posledních několik let žiji v Číně. V této nádherné zemi jsem se také setkala se zajímavou dechovou metodou. Je zaměřena na zbavení se nadváhy. V Číně jste donedávna mohli potkat jen málo obézních lidí. Dnes to už není pravda, problém obezity se s příklonem k západnímu životnímu stylu objevil i v Číně a prudce narůstá, ale dřív tomu tak skutečně bylo. Důvodem byla skutečnost, že Číňané obecně vedou velmi pohyblivý, energický způsob života. Tradiční stravování a sociální podmínky v minulosti poměrně ještě nedávné navíc v žádném případě nepodporovaly přejídání a součástí tradičního životního způsobu jsou nejrůznější fyzické aktivity, které se sice často velmi výrazně odlišují od těch západních, jsou však velmi účinné. Patří k nim i dechová cvičení.

Metoda dechového cvičení pomáhá nejenom zhubnout, je také skvělým prostředkem k získání vyrovnané mysli a ke zlepšení celkového tělesného stavu a posílení imunity.

Tři cviky, které vám pomohou zbavit se nadváhy:

Cvik Vlna

Cílem tohoto cviku je:

  • zmírnění pocitů hladu
  • normalizace krevního tlaku
  • získání duševní rovnováhy a harmonie

Provedení:

1. Položte se na záda, nohy pokrčte v pravém úhlu. Pravou dlaň si položte na břicho, levou na prsa. 2. Zhluboka se nadechněte směrem od hrudníku (vypnete prsa) ke břichu (vtáhnete břicho). 3. Vší silou vydechněte směrem od břicha (vystrčíte břicho) k hrudníku (vtahujete hrudník). 4. Dvacetkrát až čtyřicetkrát opakujte nádech–výdech. 5. Cvičení opakujte, kdykoli pocítíte hlad.

Pokud se vám během cvičení začne točit hlava, cvičení přerušte, v klidu ležte a dýchejte obvyklým způsobem, dokud se váš stav nenormalizuje.

Cvik Žába

Cílem tohoto cviku je:

  • normalizace výměny látkové
  • posílení krevního oběhu vnitřních orgánů
  • získání duševní rovnováhy a harmonie

Provedení:

1. Posaďte se na nevysokou židli tak, abyste nohy pokrčili v pravém úhlu, kolena roztáhněte na šíři ramen a ruce položte na kolena. 2. Jednu ruku sevřete v pěst (ženy budou svírat levou ruku, muži pravou). 3. Zavřete oči, myslete na něco příjemného a zeširoka se usmějte, aniž byste však otevírali ústa. 4. Zhluboka se nadechněte nosem a v myšlenkách vzduch dotlačte až do oblasti břicha. 5. Po malých dávkách vydechněte postupně všechen vzduch ústy, přičemž budete potichu vydávat zvuk he-he-he. 6. Nyní se zhluboka ústy nadechněte a v myšlenkách vzduch dotlačte až do oblasti břicha. 7. Po malých dávkách vydechněte postupně všechen vzduch nosem. 8. Tímto způsobem střídejte dýchání 5–7 minut. Cvičte třikrát denně po jídle.

Pokud trpíte srdečními nebo oběhovými problémy, cvičte pouze 1–2 minuty. Při riziku vzniku vnitřního krvácení nelze cvik doporučit.

Cvik Lotos

Cílem tohoto cviku je:

  • urychlení výměnných procesů v organismu
  • podpora trávení
  • získání duševní rovnováhy a harmonie

Provedení:

1. Posaďte se do pozice Buddhy (nohy jsou překříženy, záda napřímená). 2. Na nohy před břichem položte levou dlaň a zakryjte ji pravou dlaní. 3. Zavřete oči a špičku jazyka přitiskněte k patru za horními zuby. 4. Soustřeďte se na svůj dech, dýchejte klidně a zhluboka nosem po dobu pěti minut. Délka nádechu a výdechu by měla být stejná. 5. Dalších pět minut si představujte, že se při nádechu pomalu vznášíte, při výdechu naopak klesáte. Pokuste se dech zpomalit, co nejvíc dokážete. 6. Dalších pět minut nemyslete na dýchání. Dýchejte volně a myslete na něco příjemného.

Tento cvik nelze doporučit při epilepsii.

Jistěže cestou dechových cvičení za tři nebo pět dnů nezhubnete. Zhubnutí, či lépe řečeno normalizace hmotnosti pomocí dechových cvičení, je proces dlouhodobý, který může zabrat celé měsíce i dobu delší. Nicméně nebojte se toho a nepropadejte zoufalství. Jestliže totiž váhu shodíte bleskově, stejně rychle ji s největší pravděpodobností naberete zase zpátky. Pokud však hubnete zvolna, v horizontu měsíců, pak za prvé – pomocí dechových cvičení celkově ozdravujete svůj organismus, za druhé – nevytváříte organismu zbytečný stres, nevystavujete ho situaci nátlaku, na kterou by reagoval tendencí k nabírání dalších kil, a konečně za třetí – toto dlouhodobé postupné hubnutí je zárukou dlouhodobého uchování ideální váhy i linie.

zdroj: prokondici.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 4. 2024

Knihy, které jste možná dostali darem, vás dnes mohou přimět k hlubokému zamyšlení nad duchovními nebo filozofickými otázkami, Berani. Vaše mysl je rychlejší než obvykle, takže pravděpodobně dokážete pochopit některé poměrně složité myšlenky. Vaše praktická stránka by mohla vyvolat pochybnosti o použitelnosti toho, co se učíte, ale nedělejte si s tím starosti. Nakonec by vám to mělo být jasné.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.