Co se stane, když přestanete pít dietní limonády?

Co se stane, když přestanete pít dietní limonády?

Všichni vědí, že limonády škodí postavě, protože jsou plné cukru. A tak mnozí místo nich pijí light verze v domnění, že jsou zdravější. Omyl. Možná tolik nepůsobí na váhu, alespoň přímo, ale umělá sladidla jsou pro lidské tělo daleko škodlivější, než obyčejný bílý cukr. Pojďte si přečíst, co všechno aspartam a další podobné látky v těle napáchají za škody.

Zmizí migrény

Trpíte migrénami? Možná za to může sladidlo aspartam. To je schopné měnit chemické látky v mozku a nervové signály, což vede k bolestem hlavy, úzkostem a nespavosti. Studie z roku 2013 zjistila, že krysy, které pily dietní limonády, měly poškozené buňky a nervová zakončení v malém mozečku, tedy v části mozku zodpovědné za motorické dovednosti.

Pokud stále dietní limonády pijete, měli byste se zamyslet, co se právě děje ve vašem těle.

Chuťové buňky budou citlivější

Až přestanete pít dietní limonády, zjistíte, že jídlo je daleko chutnější, než jste si doposud mysleli. To proto, že umělá sladidla z limonád zahlcují vaše chuťové pohárky náporem sladkosti. Aspartam je 200krát sladší než stolní cukr. Sladidlo Splenda je sladší dokonce 600krát!

Skeny mozku ukazují, že tato sladidla v dietních nápojích mění sladké receptory v mozku a touhu po sladkém spíš vyvolávají, než aby ji uspokojily. „U pacientů, kteří se vzdali dietních limonád, často vidíme změny ve volbě toho, co si dají k jídlu, třeba ke svačině,“ tvrdí Heather Bainbridgová z Centra kontroly váhy při Kolumbijské univerzitě. „Už nepotřebují sladké dobroty nebo něco opravdu slaného jako preclíky a chipsy, spíše sáhnou po jablku a kousku sýra. A když se znovu napijí dietních limonád, zjistí, že jsou nesnesitelně sladké.“

Upraví se váha

I když jste možná začali pít dietní limonády, abyste si usnadnili hubnutí, pomůže vám až jejich úplné vynechání. Nedávná studie trvající devět let přišla s tím, že starší dospělí, kteří pili dietní nápoje, i nadále přibírali tuk kolem pasu. Jiná studie tvrdí, že každodenní pití těchto nápojů zvyšuje o 65 procent šanci, že se během příštích deseti let stanete obézními, a studie publikovaná v časopise Diabetes Care zjistila, že denní pití dietní limonády je spojeno se zvýšením metabolického syndromu obezity, s vysokým krevním tlakem a vysokou hladinou triglyceridů, což vede ke vzniku srdečních onemocnění a cukrovky.

Zesílí vám kosti

Přestat s pitím limonád slazených umělými sladidly může být nejlepší způsob, jak zlepšit pevnost kostí a snížit riziko zlomenin. Studie z roku 2014 zjistila, že každodenní pití dietních nápojů zvyšuje u žen po menopauze pravděpodobnost fraktury kyčle o 14 procent. A další zjistila, že starší ženy, které pijí colu light, měly nižší hustotu minerálů v kyčlích. Stále ještě se neví, proč mají light nápoje tyto účinky, ale věda docela jasně ukazuje, že oslabují kosti.

Změní se váš postoj k jídlu

„Vzhledem k tomu, že dietní limonády nemají žádné kalorie, mají lidé při jejich pití často pocit, že si mohou ještě dopřát jinde,“ uvádí Bainbridgová. Ta často vídá, jak její pacienti pijící dietní limonády činí špatná rozhodnutí ohledně potravin, jako je hamburger s hranolky, dort nebo bramborové lupínky, protože si myslí, že si ty kalorie navíc mohou dovolit.

Obecně lze říct, že limonády se často pijí k nezdravým potravinám. „Někdy jsou ti chudáci jen obětí špatných návyků, které učí, že je normální pít colu s hranolky nebo s něčím sladkým. Když eliminujete nezdravý nápoj, může zmizet celý špatný stravovací návyk,“ tvrdí dietoložka.

Budete lépe zvládat alkohol

Je to fakt: light nápoje způsobí, že se opijete rychleji. Když se smíchají umělá sladidla v těchto nápojích s alkoholem, žaludek rychleji stráví svůj obsah, což způsobí celkem drastické zvýšení koncentrace alkoholu v krvi. Tvrdí to alespoň australská studie otištěná v časopise American Journal of Medicine.

A když přidáte ještě kofein, měli bystě být obzvlášť na pozoru. Další studie o alkoholu totiž zjistila, že baroví pijáci, kteří míchají své nápoje s dietní colou, jsou častěji a rychleji opilí než pijáci, kteří pijí alkohol bez coly. Pokud si tedy přejete své pití ředit, sáhněte po obyčejné sodě, která je přirozeně bez cukru, bez kalorií i bez kofeinu.

Sníží se ukládání tuku a riziko cukrovky

Naše hormony mohou vysvětlit velký paradox – proč lidé přibývají na váze, když přejdou na light verze sladkých limonád. Studie otištěná v časopise Diabetes Care zjistila, že pití dvou třetinek těchto nápojů před jídlem způsobí vyplavení velkého množství inzulinu. A nezdravé kolísání hladiny inzulinu v krvi může vést ke vzniku cukrovky.

Nedávná studie v Japonsku zjistila, že muži středního věku, kteří pili jednu nebo více dietních limonád denně, byli mnohem ohroženější vznikem diabetu 2. typu v průběhu následujících sedmi let.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.