Diety a hubnutí

29. prosince 2018 06:00

Martina Čerňanská

Jak ztlumit chutě na jídlo? Máme pro vás deset triků, jak se přestat přejídat!

Odhodlání nepřejídat se by bylo, ale skutek utek. Může za to rozdováděný apetit, který nemá s hladem nic společného. Co dělat, když vás pořád honí mlsná?

Je vám jasné, že když budete denně zobat cukroví, salámky a sýry z lednice, vánočky s kakaem a obložené chlebíčky, tak pravděpodobně přiberete (pokud nemáte metabolismus šestnáctileté supermodelky). Nechcete to dělat, říkáte si: tak zítra už dost, a přeci opět neodoláte!

Lidově se této problematice, a odpusťte ten jaderný výraz, říká výstižně “rozežranost”.

Prostě přes veškerá předsevzetí a sliby zase a zase zobete, i když vás pak čekají výčitky svědomí a nedopnuté džíny. Jak to celé šílenství zastavit?

1) Bílkoviny

Maso, ryby, vajíčka, tvaroh, luštěniny… To jsou vaši spojenci, když se máte tendenci přejídat. Pokud neumíte zastavit své chutě, volte bílkoviny! Nejenže se po nich budete dlouho cítit sytí, ale pokud si k nim odpustíte přílohy, neztloustnete.

2) Jezte!

To zní jako protimluv, ale jde o systém. Pokud budete střídat přejídání se striktní hladovkou, nikam to nepovede. Tedy pouze k dalšímu návalu vlčího hladu. Dejte přednost pravidelným jídlům, to dokáže zpřetrhat začarovaný kruh přejídání se.

3) Běžte ven

Pokud se hýbete, možná vám zdravě vyhládne, ale to je v pořádku. Něco jiného je najíst se po sportu nebo pěší procházce a něco jiného tláskat páté přes deváté na gauči.

4) Pijte s rozumem

Pijte vodu, často, pravidelně. Ale nelijte do sebe litry, které vám roztahují žaludek. Udělejte si mátový, zázvorový nebo bylinkový čaj, který vám pomůže s rozhozeným trávením.

5) Zabavte se

Někdy se přejídáme z nudy nebo z pocitu, že se to na svátky může. Když budete mít úplně jiné věci na práci, třeba si na zbytky z vánočních hostin nevzpomenete. Vyrazte na výlet, na lyže, do kina, udělejte něco zábavného, co vás odtrhne od plných talířů.

6) Čistěte si zuby

Klidně několikrát denně. Pomůže to překonat neustálé chutě na “něco”, které se skutečným hladem nemají nic společného! Pomůže i mentolová žvýkačka, když to na vás “přijde”.

7) Nenakupujte

Často máme pocit, že musíme sníst, co je v lednici, jen proto, že to tam prostě je. Aby se to nevyhodilo, nezkazilo. Byla by to škoda, plýtvání. Jenže kdo to tam nakoupil a přichystal? Nedělejte si z těla odpadní koš, opravdu není nutné dojíst všechen salát a okoralé chlebíčky.

8) Spěte

Ranní ptáče dál doskáče…a víc toho sní. Jestli se můžete trochu více vyspat, spěte. Hlad a chutě jsou někdy jen převlečený nedostatek spánku. Tělo žadoní o energii a už vás to táhne ke skříni s cukrovím a čokoládovou kolekcí.

9) Sledujte pořady o hubnutí a proměnách

Když budete držet palce baculaté holce, co dře v posilovně, aby překvapila svou proměnou známé, náš mozek začne podvědomě toužit také potom být fit. Místo další porce svíčkové si třeba půjdete zaběhat.

10) Dejte si limit

A drsně ho splňte. Pokud víte, že vás přejídaní nemine, řekněte si: ok, užiju si to dva dny se vším všudy a pak dost. Nebudete mít pocit, že jste o něco ochuzení, ale zároveň si v hlavě uložíte, že to má pevnou hranici, kdy se najede zase do normálního režimu.

Sdílejte článek
Štítky jídlo

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 2. 2024

Vaše úsilí na domácí frontě se rozhodně vyplatilo, Berani. Váš domov vypadá báječně. Říká to každý, kdo do něj vstoupí. Někteří nečekaní návštěvníci se mohou zastavit na krátký pozdrav a nakonec zůstat na večeři. Jste přirozeným a laskavým hostitelem, nemluvě o skvělé kuchařce. Kdo by vašim hostům vyčítal, že chtějí zůstat?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.