Máte špíčky? Na vině mohou být hormony

Hormonální nerovnováha může být příčinou toho, že nemůžete pořádně zhubnout.

Nejprve byste si měli uvědomit, že kolísání váhy o kilo dvě denně je zcela normální. Proto se nevažte každý den. Nemá to smysl.

Maximálně dvakrát týdně

Odborníci na hubnutí proto doporučují kontrolovat svůj postup maximálně dvakrát za týden, vždy v tentýž čas. „Měli jsme klientku, které to nedalo a vážila se několikrát denně. Pak se zbytečně stresovala tím, že váha kolísá. Doporučili jsme jí vážit se jen dvakrát za týden; ke svému překvapení začala hubnout podle nastaveného plánu. Jednou z podmínek zdravé redukce váhy je psychická pohoda,“ říká Gabriela Knosová, specialistka na výživu a tělesný pohyb z brněnského Institutu kompliment.

Krátkodobé zastavení hubnutí nebo i přechodný nárůst hmotnosti u žen nejčastěji způsobují periodické hormonální změny. Nedejte se tedy odradit, když nehubnete podle svých představ během ovulace nebo menstruace. Během těchto dní se může vaše hmotnost i zvýšit, a to o jeden až tři kilogramy. Dalšími příčinami zastavení redukce váhy může být nasazení antikoncepce nebo substituční hormonální terapie v případě menopauzy, nepravidelné vyprazdňování, zácpa a nadměrné zadržování tekutin v organismu. Stejně tak vyčerpání a stres. Dále mohou hubnutí bránit i užívané léky, jako například antihistaminika, betablokátory, perorální antidiabetika, antidepresiva a jiné, například hormonální léky.

Spolehněte se na odborníka

Když se ručička váhy zastaví a nechce se dále pohnout, je třeba v první řadě přehodnotit životosprávu a v případě chyby ji co nejdříve napravit. Pokud to nepomůže ani po dvou týdnech, je vhodné se obrátit na odborníky, kteří se hubnutí věnují profesionálně. „Zastavení poklesu hmotnosti nepodceňujte, protože v některých případech může být jedním z prvních příznaků onemocnění. Například může signalizovat polycystická ovaria, hypofunkci štítné žlázy, inzulinovou rezistenci, cukrovku nebo jiná onemocnění,“ říká Gabriela Knosová z Institutu kompliment. Odborník na hubnutí zanalyzuje příčiny zastavení redukce váhy, v případě vyloučení dietní chyby vám doporučí lékařské vyšetření.

Kolik energie sníte, nejméně tolik musíte vydat

Zastavení poklesu váhy je většinou způsobeno nesprávně nastaveným redukčním plánem a nevhodným jídelníčkem. Lidé, kteří hubnou vlastní metodou, většinou dosáhnou úspory energie zmenšením porcí jídla, vynecháním večeří a výdaj energie zvýší pohybem. Díky tomu ztratí poměrně rychle několik kilogramů. Radost z hubnutí však často vystřídá zklamání z nečekaného zastavení poklesu redukce i přesto, že nadále pokračují v nastaveném režimu. Nevědí, jak je možné, že režim, který fungoval, najednou nezabírá. Je potřeba si uvědomit, že tělo se během hubnutí mění, a tuto změnu je potřeba zohledňovat. Správné nastavení jídelníčku vyžaduje širší vědomosti z oblasti fyziologie výživy, které většinou hubnoucímu chybí. Podobně je to s pohybem. Když se zátěž nepřizpůsobuje aktuální fyzické zdatnosti, pohyb, který byl na začátku účinný, najednou nestačí. Chyba může být i v tom, že hubnoucí nezohledňuje složení stravy a zastoupení živin v jednotlivých jídlech. Pokud jen zmenšíte porce, ale nezměníte zdroje, ze kterých energie pochází, může právě toto být příčinou toho, že se tělo brání dalšímu úbytku váhy.

Nepřehánějte to s pohybem

I pokud se stravujete na jedničku, kamenem úrazu může být nevhodný pohyb a překvapivě i nadměrné cvičení. „Mnoho lidí je přesvědčeno, že čím více budou cvičit, tím více zhubnou. To však platí jen do určité míry. Nadměrný pohyb může být příčinou neplánovaně velkého nárůstu svalové hmoty a tím zvýšení váhy, zvětšení tělesných objemů a zmohutnění postavy,“ vysvětluje Gabriela Knosová. Ideální je pohyb dvakrát nebo třikrát týdně po dobu 45 až 60 minut.

Nestresujte se

Stagnaci váhy může způsobit i nadměrná zátěž organismu a stres, jehož příčinou může být pracovní vytíženost, partnerské nebo rodinné problémy, neshody, nemoc, nedostatek spánku a jiné. Někteří lidé jsou na stres citlivější než jiní, a vliv na redukci váhy je téměř okamžitý. Jaké je tedy doporučení? Zastavení redukce váhy nepřeceňujte ani nepodceňujte. Uvědomte si, že na vině mohou být i krátkodobé hormonální změny, a proto hubnutí hned nevzdávejte. Příčiny hledejte zejména v jídelníčku, a pokud si nejste jisti, vyhledejte odbornou pomoc. Na odborníky se obraťte i v případě, pokud dodržujete zásady redukčního režimu a přesto nehubnete déle než čtrnáct dní.

Zdroj: Fithall.cz

Sdílejte článek
Štítky stres energie hubnutí hormon

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 4. 2024

Zadal vám někdo úkol a pak odešel, aniž by vám dal pokyny? Není divu, že se cítíte zmatení a frustrovaní. Pokud neexistuje žádný návod a pokud nikdo jiný neví, o co jde, nemějte výčitky svědomí a nechte to být, dokud nedostanete řádné poučení. Je rozumnější počkat, než to udělat špatně a muset to dělat znovu. Raději bezpečně, než abyste litovali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.