OTESTUJTE SE: Uhodnete, co je zdravější?

OTESTUJTE SE: Uhodnete, co je zdravější?

Sójové, nebo mandlové mléko?

Co myslíte, která ze dvou rostlinných náhražek klasického mléka je zdravější?

Správná odpověď zní: mandlové mléko. Obsahuje víc vápníku, má méně kalorií a neprošlo tak dlouhým zpracováním jako sójové mléko. Vybírejte mléko bez karagenanu, zahušťovadla vyráběného z mořských řas, u kterého výzkumy na zvířatech odhalily, že může mít negativní vliv na zdraví. Samozřejmě byste měli pít mléko neslazené a bez příchutí. Opravdu by nemělo chutnat jak mikshake, jinak budete mít hrnek plný cukru a zbytečných kalorií.

Jediný případ, kdy sójové mléko vyhraje na mandlovým, je alergie na ořechy. Každopádně, pokud nemáte problém s kravským mlékem, pijte ho, protože obsahuje víc bílkovin než jakákoli jeho náhražka.

Krůtí, hovězí, nebo vegetariánský burger?

Pokud vynecháme burgery, které si připravujete sami doma, mnohdy je hovězí burger tou nejlepší volbou. Možná jste mysleli, že správná odpověď je vegetariánský burger, ale ve většině restaurací jsou vegetariánské burgery plné smažené zeleniny a intenzivně zpracované sóji. A do krůtích burgerů restaurace přidávají červené maso a kůže, aby zlepšily jejich šťavnatost i chuť, což může vést k tomu, že ve výsledku má krůtí burger víc kalorií a tuku než klasický hovězí burger.

Až příště půjdete na burger a budete si moci trochu vybírat, sáhněte po takovém, který je vyrobený z dobytka, který se pásl na zelené pastvině. Maso totiž obsahuje konjugovanou kyselinu linolenovou a esenciální omega-3 kyseliny, které v jiném jídle nenajdete. A pokud maso nejíte, zvolte zeleninový burger a dopřejte si k němu slušný zdroj bílkovin, protože samotný zeleninový burger jich má málo.

Víno, nebo pivo?

Mírnému popíjení piva a vína (sklenička denně u žen a dvě u mužů) se přisuzuje dobrý vliv na zdraví, přestože tím do těla vpravujete prázdné kalorie a zvyšujete si chuť k jídlu. Víno je v tomto souboji o něco lepší volbou, protože je nesycené a tolik nenadýmá. A také obsahuje víc alkoholu, takže ho pro povznesení nálady nemusíte vypít tolik jako piva. Ale pozor, večer si dejte opravdu jen jednu skleničku, ne dvě, protože tam se pozitivní účinky lámou. Takže pokud si lépe uhlídáte množství vypitého piva než vína, raději jděte do piva.

Normální, nebo nízkotučné arašídové máslo?

Normální arašídové máslo vyhrává nad nízkotučným. U nízkotučné varianty výrobci sice sníží obsah tuku, aby máslo nebylo tak kalorické, ale na druhou stranu musí přidat cukr a další ingredience, aby se dalo namazat a mělo správnou chuť. Takže ve výsledku neušetříte žádné zásadní množství kalorií a jíte nutričně znehodnocené máslo. V obchodě byste si taky nevybrali zeleninu se sníženým obsahem vitamínů, tuk v arašídovém másle má své místo. A to nejlepší arašídové máslo obsahuje jen ořechy a sůl.

Wrap, nebo sendvič?

Možná jste vybrali wrap, protože je tenčí než chleba. Jenže wrap je většinou obrovský a tím pádem kaloričtější než dva plátky chleba. A ještě jedna věc: do wrapu se dává víc náplně. To, co je dobré, když umíráte hladem, se snadno změní v nadbytečný přísun kalorií. Navíc wrapy se obvykle dělají z bílé mouky (ano, i ty špenátové) a obsahují víc konzervantů než obyčejný bílý chleba.

Jestli chcete ultra zdravý sendvič, udělejte ho z chleba z naklíčených zrn. Nedávejte dva plátky na sebe, ale obložte si jenom jeden, ušetříte tak pár kalorií. A pokud si fakt chcete dát dietní wrap, zabalte si ho do nori řas nebo listů zeleného salátu.

Pomerančový džus, nebo kokosová voda?

Kokosová voda má méně kalorií, cukru a naopak víc draslíku než pomerančový džus, proto je i lepší volbou. Pomeranče jsou skvělým zdrojem vitamínu C, dejte si je syrové. Získáte z nich to nejlepší a navíc i slušnou dávku vlákniny.

Kokosovou vodu ale určitě nepoužívejte jako náhradu za normální vodu – pořád je to zdroj kalorií a cukru. Přemýšlejte o ní spíš jako o alternativě k barveným sportovním nápojům, protože kokosová voda je schopná stejně dobře nahradit ztracené elektrolyty.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 9. 2023

Vaše mysl dnes bzučí jako pilná včela, Berani. Udržujte si lehkou a společenskou atmosféru. Nezaobírejte se příliš detaily. Možná máte tendenci dělat si starosti s výsledky, ale pravdou je, že problémy se vyřeší docela dobře samy, pokud si zachováte jasný pohled na své cíle. Není tak důležité, jak se tam dostanete, jako to, kam chcete dojít.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.