Diety a hubnutí

13. června 2017 14:00

Martina Čerňanská

Tajemství dechu: Uvolněte se a zhubněte správným dýcháním

Tajemství dechu: Uvolněte se a zhubněte správným dýcháním

Rytmus vašeho dechu se mění v závislosti na vaší aktivitě nebo stresu. V uvolněném stavu normální dýchání probíhá v pravidelném rytmu a udržuje rovnováhu mezi příjmem kyslíku a výdejem kysličníku uhličitého. Ve stresové situaci má náš dech tendenci zrychlovat se a „trhat“, tělo se připravuje vzdorovat „nebezpečí“ a dělá si zásobu kyslíku, kterým posílí srdce i svalstvo tak, aby tělo bylo připraveno buď na útěk, nebo obranu.

Na rozdíl od rytmu srdce můžete alespoň částečně svůj dech kontrolovat. Pokud se soustředíte na dýchání, navážete spojení se svým podvědomím. Tak sdělíte svému tělu, že máte situaci pod kontrolou. To posílí vaši schopnost se bránit.

Naučte se jednoduché cvičení kontroly dechu

Jsou dva jednoduché způsoby, jak praktikovat řízený dech. Oba vedou k uvolnění:

  • Rozdělení dechu na stupně – vdech, několikavteřinová zádrž, výdech atd.
  • Zpomalení dechu s kompletním využitím břišního dýchání – maximální nádech, kompletní výdech z plic se zatažením břicha na konci výdechu.

Naučte se abdominální (břišní) dýchání

Naší přirozenou tendencí je dýchat horní částí hrudníku: rozšíříme hruď a zvedneme ramena. Důsledkem toho je pohyb bránice směrem nahoru.

Abdominální dýchání naopak spočívá v tom, že nafoukneme břicho namísto hrudníku. Vdechovaný vzduch „tlačíme“ dolů. Důsledkem toho je pohyb bránice směrem dolů. Tím, že tlačíme bránici dolů, citelně zvyšujeme obsah hrudního koše: vdechujeme víc vzduchu, lépe a s menším úsilím okysličujeme krev, využíváme větší část svých plic. Břišní dýchání usnadňuje uvolnění břišních svalů a přináší celkový pocit uvolnění. Také představuje práci břišního svalstva stejně jako gymnastická cvičení. A je tu i další přednost břišního dýchání: uvolňujeme ramena, která ve stresové situaci mají tendenci se přirozeně sevřít.

Cvičení abdominálního dechu

1. Položte si ruku na prsa a druhou na břicho.

2. Dýchejte nosem. Nafukujte břicho bez přílišného pohybování svaly hrudníku.

3. Pomalu vdechujte a v duchu si říkejte: „jááá dýýýý-chááám“.

4. Rytmus dechu zpomalujte.

5. Vydechujte pomalu ústy s pootevřenými rty.

6. Pomalu začněte zase od bodu 2.

Přečtěte si také:

zdroj: Japonky nechodí na plastiku

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 31. 5. 2023

Autority, které vás dosud provázely, vás mohou konfrontovat. Nastala hodina, kdy můžete odložit své obavy a vydat se po své cestě. To je nepochybně velmi pozitivní stav. Znamená to, že dospíváte, Berani. Kromě toho vám nic nebrání v tom, abyste čas od času požádali o pomoc, pokud ji budete potřebovat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.