Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

TOP 10 mýtů o výživě a cvičení: Taky jim ještě pořád věříte?

Svět cvičení i výživy je plný kontroverzí. Stačí, když si vezmete jednu oblast a začnete zkoumat, jak to s ní ve skutečnosti je. Najednou vyplave tisíc článků podporujících jedno stanovisko a dalších tisíc, které prosazují pohled naprosto opačný. Čemu byste neměli věřit?
Vydáno: 22.02.2018
TOP 10 mýtů o výživě a cvičení
Autor: iStock TOP 10 mýtů o výživě a cvičení
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Přečtěte si těchto TOP 10 mýtů o pohybu a stravování, kterým spousta jedinců stále věří:

1. Po sacharidech se tloustne

V jednom gramu sacharidů najdete 4 kcal. V gramu bílkovin taktéž. Tuk má kcal 9 v jednom gramu, alkohol 7. Když budete mít vyšší energetický příjem než výdej, tělo si začne ukládat zásoby do podkoží. To jsou zákony zachování hmoty a energie a ty nelze ohýbat. Neviňte tedy sacharidy, viňte velký příjem a malý výdej.

2. Jednoduchý cukr je špatný

Jeho konzumace provokuje slinivku a vyplavování inzulínu. Na druhou stranu – na co jiného by inzulín byl? Příjem jednoduchých cukrů po náročné fyzické aktivitě naopak pomůže doplnit potřebnou energii a urychlí regeneraci. Jednoduchý cukr ale čerpejte z ovoce, ne z bonbonů a cukrovinek!

3. Cholesterol ucpává cévy

Ten, kterému říkáme LDL, ano. Ten dobrý, HDL, naopak pomáhá ke správné funkci hormonů i nervové soustavy. Vše záleží na kontextu – jíte žloutky, máslo, zeleninu a maso a k tomu se hýbete, nebo upřednostňujete hamburgery, hranolky, chipsy a koblihy a ležíte na gauči?

4. Bezlepkové potraviny jsou zdravé

Pokud nejste alergičtí nebo intolerantní vůči lepku, není zde jediný důvod, proč se lepku vyhýbat. Pokud tloustnete, vězte, že za to může nadměrný energetický příjem a přemíra pečiva.

5. Tělo si řekne – tělo si neřekne

Pokud máte chuť na sladké, je to potřeba mozku, potažmo psychiky. Doba, kdy byla naše těla schopná o cokoliv si říct, je dávno pryč – v postatě od doby, kdy nás rodiče začali překrmovat a dopřávat nám sladkosti, polotovary a smažené laskominy.

6. Stačí cvičit hodinu týdně

Ano, za předpokladu, že se i po celý zbytek týdne přirozeně hýbete. Jestli si ale hodinu týdně zaskotačíte s činkami a pak už jen sedíte v kanceláři nebo doma v obýváku, valný efekt to mít nebude.

7. Kardio pomůže zhubnout

Ano, pokud bude zachované pravidlo deficitní energetické bilance. Představa, že celé menu z fast foodu druhý den vyběháte na páse, je jaksi naivní.

8. Po posilování rostou rychle svaly

Kéž by. K růstu svalů je třeba zvedat opravdu těžké váhy, pořádně jíst a k tomu mít dostatek testosteronu.

9. Jóga je klidné, nenáročné cvičení

Zkuste si nějakou z dynamických lekcí jógy, třeba ashtangu, a pochopíte tajemství štíhlých a extrémně pevných i pružných těl jogínů a jogínek.

10. Nemám potřebu hýbat se

Možná, že se vám po osmi hodinách v práci hýbat nechce. To ale neznamená, že se hýbat nepotřebujete. Ten, kdo má tělo, se hýbat jednoduše potřebuje, jako ten, který má žaludek, potřebuje jíst.

Zdroj: Fithall.cz

fithall banner new4 Foto:

Je těžké odolat...

Zbavte se závislosti na cukru. Zhubnete a budete zdravější!

Pravdy a mýty o posilování břicha

O posilování břišních svalů toho bylo napsáno už hodně. Jelikož je ale opakování matkou moudrosti, není vůbec na škodu připomenout hlavní zásady procvičování středu těla, a také vyvrátit některé s břichem spojené mýty.

Nelze hubnout tuk jen z břicha

Nelze hubnout tuk jen z břicha

Distribuce tukových zásob v lidském těle je dána geneticky. Při redukování hmotnosti se nemění počet tukových buněk, pouze jejich velikost. Lidé si často stěžují, že při hubnutí jim zeštíhlí ruce, nebo se zmenší prsa, ale břicho či hýždě si zarputile drží své oblé tvary. To je dáno tím, že v určitých tělesných partiích je tukových buněk méně a jinde bohužel více. Pokud patříte k těm, kterým se tuk usídlil v pase, nic nevzdávejte, snažte se naopak o to usilovněji.

Článek je zařazen v: cvičení, výživa, mýty
Reklama