Zázračný L-karnitin: Je skutečně tak účinný?

L-karnitin je bezpochyby nejznámějším doplňkem pro podporu hubnutí. Co ale o jeho skutečných účincích říkají vědecké studie?

Jen těžko bychom hledali známější doplněk stravy určený k likvidaci houževnatých tukových buněk, než L-karnitin. Je k mání v každém fitness centru jako přidaná složka sportovních nápojů, v ampulkách společně s kofeinem pro to správné nabuzení před intenzivní lekcí spinningu nebo zumby, najdete ho i v energetických tyčinkách a vlastně skoro v jakémkoliv přípravku na podporu redukce tuku. Sáhne po něm téměř každý, kdo se chce zbavit přebytečných kil. Je ale skutečně tak účinný, jak se o něm říká?

Co je vlastně L-karnitin a k čemu slouží?

L-karnitin je tělu vlastní látka příbuzná aminokyselinám, která podporuje využití energie z tuků. Tělo si jej v určitém množství umí v ledvinách a v játrech samo vyrobit, ale otázkou zůstává, co se stane, pokud jeho množství v těle zvýšíme. Spálíme víc tuku? To je dost obtížné s jistotou říci. Pokud pravidelně sportujete (a to je ostatně základní podmínkou úspěšného spalování tuků), pak vaše tělo dost možná potřebuje větší množství karnitinu, než jaké si samo vyrobí přirozenou cestou, aby bylo spalování tukových zásob maximálně efektivní.

Karnitin je známý již od roku 1905. Jde o látku přirozeně se vyskytující v lidském organismu a v tělech vyšších živočichů. Poprvé byl izolován z masa a podle toho také dostal své jméno (z latinského carnis = maso). Karnitin transportuje mastné kyseliny do mitochondrií, kde jsou přeměněny na energii. Je tak nezbytný v situaci, kdy tělo využívá energii z tuků.

Co říkají studie?

L-karnitin byl v uplynulých letech právě kvůli masivnímu užívání v řadách kondičně trénující populace i vrcholových sportovců doslova pod drobnohledem. Jak to ale obvykle po tak důkladném přezkoumání bývá, vypadá to, že se pánové vědci v bílých pláštích nedokázali jednoznačně shodnout. Část studií ukazuje, že pokud vaše tělo nevytváří dostatek karnitinu, pak jeho zvýšený příjem ve formě doplňků stravy může výrazně pomoci se spalováním tuku, ovšem pouze za předpokladu, že se pravidelně alespoň 3x v týdnu věnujete 30-40minutové aerobní aktivitě (stačí například svižná chůze). Řada studií pak naznačuje, že dostatek karnitinu může být důležitý jako prevence kardiovaskulárních chorob, nebo že by mohl mít pozitivní vliv při mírnění následků degenerativních chorob nervové soustavy. Tady jsou ale výzkumy zatím spíše v plenkách a na další informace o jeho účincích si ještě budeme muset počkat.

Foto: istock.com

Užívat či neužívat?

Pokud pravidelně nesportujete, pak je nejspíš zbytečné užívat doplňky s obsahem L-karnitinu, protože vaše tělo si ho zvládne vyrobit dostatečné množství. Pokud vám pravidelný pohyb není cizí a chcete spálit trochu podkožního tuku navíc, pak vyzkoušejte dávkování 500 – 1000 mg L-karnitinu denně. Nezapomínejte ale, že pohyb a doplňky výživy musí jít ruku v ruce s kvalitním a vyváženým jídelníčkem.

-mš-

Uložit

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 4. 2024

Zadal vám někdo úkol a pak odešel, aniž by vám dal pokyny? Není divu, že se cítíte zmatení a frustrovaní. Pokud neexistuje žádný návod a pokud nikdo jiný neví, o co jde, nemějte výčitky svědomí a nechte to být, dokud nedostanete řádné poučení. Je rozumnější počkat, než to udělat špatně a muset to dělat znovu. Raději bezpečně, než abyste litovali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.