Zdravý jídelníček: 5 věcí, které perfektně víte, ale přesto stále nehubnete

Zdravý jídelníček: 5 věcí, které perfektně víte, ale přesto stále nehubnete

Snad v žádné jiné oblasti života se lidé nepotýkají s tak obrovským rozdílem mezi věděním a konáním, jako je tomu u hubnutí a zdravého životního stylu. Téměř každý, kdo chce shodit pár kilogramů nebo žít zdravěji, si během života přečetl spoustu informací o tom, co jíst, kdy jíst, s kým, v jakém množství a v jakou denní dobu.

Časopisy i internet přímo praskají ve švech z informací o tom, co dělat a co nedělat, nicméně pouze teoretické znalosti ještě nikdy nikoho pneumatiky kolem pasu nezbavily. Je třeba podle nich jednat.

Zjistěte, jak šedou teorii proměnit ve štíhlou praxi:

Víte, že si můžete dát něco k jídlu i po 17. hodině večer

Ale už nevíte, co si můžete dát před spaním. Pokud vám pozdě večer kručí v břiše, dejte si klidně okurky - nakládačky nebo salátovou okurku. Dobrá jsou i rajčátka, pár koleček šunky, několik lžiček bílého jogurtu nebo trochu teplého mléka se skořicí. Navečeřet se můžete dosyta i v devět večer, jen volte kombinaci bílkovin a zeleniny – třeba si na pánev hoďte čtyři bílky s jedním žloutkem, omeletu ozdobte šunkou a k tomu si připravte zeleninový salát bez tučné zálivky.

Víte, že máte jíst dopoledne sacharidy a odpoledne proteiny

Ale už si nejste jistí, jaké potraviny tyto živiny obsahují a co si konkrétně máte dát třeba k odpolední svačině. Zjednodušeně řečeno, všechny přílohy (rýže, vločky, pečivo, těstoviny, kuskus, brambory, batáty) jsou v podstatě cukry, maso, ryby, šunky, vejce a sýry obsahují bílkoviny a u mléčných výrobků a luštěnin je to tak napůl. I když se některé pečivo může tvářit super zdravě a dietně, je to pečivo a na noc ho nejezte (pokud předtím neproběhl náročný silový trénink).

Čtěte o jednotlivých potravinách víc, zkoumejte obaly a učte se odhadovat kalorickou hodnotu jídel. Vždy je co se učit.

Víte, že máte hodně pít

Ale nemáte žízeň nebo pijete nevhodné nápoje. Zkuste pít jen a jen čistou vodu a neslazené čaje. Káva v malém množství (bez cukru!) je také povolena. Zapomeňte na ochucené minerálky, limonády i džusy - i když jsou slazené umělými sladidly, v hubnutí vám nepomůžou, protože akorát vaše tělo popletou.

Víte, že musíte jíst pravidelně

Ale často si zapomenete nachystat s sebou na cestu svačinu, ráno nemáte na snídani chuť a oběd třeba nestihnete. Večer pak vypleníte lednici a kila naskakují jedna báseň. Když víte, že máte jíst zhruba po třech hodinách, dělejte to. Bez výmluv. Do kabelky, šuplíku v práci i do přihrádky v autě si udělejte zásoby ovocných tyčinek, proteinových tyčinek, ovoce nebo obilných křupek a nic vás nezaskočí.

Víte, že se nemáte přejídat

Ale nedokážete identifikovat pocity nasycení. Naučte se jíst pomalu, vědomě a jídlo si vychutnávejte. Sledujte, co se přitom děje ve vašem žaludku. V rámci tréninku zkuste počkat aspoň 15 minut od chvíle, kdy vás napadne, že byste si mohli dát něco k jídlu. Zkrátka než sáhnete impulzivně do skříňky pro sušenku a sníte ji po cestě k počítači, chvilku počkejte a zamyslete se nad tím, zda si ji opravdu chcete dát.

Zdroj: Fithall.cz

Sdílejte článek
Štítky jídlo pečivo bílkovina šunka

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.