Prima maminka

1. března 2021 05:00

Martina Čerňanská

Je tu březen! Měsíc žen, knih i jara! Víte, proč ho milovat?

Březen, za kamna vlezem… říká se. Ale jaro je stejně tady, dodáváme jedním dechem. Cítíme ho v kostech a toužebně přivoláváme. Jak a proč byste si měla březen obzvláště užít? Tady je 7 důvodů!

1. Je jaro!

No, možná to venku tak úplně nevypadá, ale s prvním březnem právě začalo meteorologické jaro. A to astronomické letos začne přesně 20. března v 10 hodin a 37 minut! Mimochodem, na stejný den, tedy 20. března, připadá také Světový den vrabců. Tak nebo tak, dny jsou výrazně delší, slunce přibývá a kalendář jednoznačně spěje k teplejšímu období roku. Proto si pořád opakujte: je jaro, je jaro, je jaro….

2. Je měsíc knihy!

Už více jak 60 let je měsíc březen spojován s čtenáři a knížkami. I když žijeme v době sociálních sítí a chytrých telefonů nebo čteček, knížky stejně pořád milujeme a současný knižní trh nabízí čtenářské hody. Navíc je to opravdu smysluplná zábava v období, kdy musíme být kvůli pandemii zavření doma. Zkuste si vzpomenout na to, jak skvělé je přečíst si dobrou knížku, a určitě si dejte alespoň jednu březnovou knižní výzvu.

3. Je MDŽ!

Že se jedná o zkostnatělý socialistický svátek? Nenechte se mýlit! Mezinárodní den žen se slaví v mnoha zemích světa a ve skutečnosti vznikl v New Yorku! Vznikl zde díky stávce švadlen roku 1908, kdy newyorské švadlenky stávkovaly za zlepšení životních podmínek. Tento den patří ženám dodnes a ve světě ho využívají například feministky k četným protestům za práva žen!

4. Je měsíc detoxu!

Další březnová challenge je tady. Právě v březnu je ideální čas začít odlehčovat jídelníček a opouštět zimní zvyky i kila. Nemusíte si hned naordinovat drsnou dietu, ale začněte radikálněji omezovat cukry, tuky a průmyslově zpracované potraviny. Nacpěte lednici ovocem, zeleninou a začněte jíst luštěniny, ryby a lehčí jídla. Ostatně i naši předci v těchto dnech drželi půst!

PŘEČTĚTE SI: Velký speciál JARNÍ DETOX

5. Je čas na zdravý spánek

Je to tak! 21. březen je Mezinárodní den zdravého spánku. V dřívějších dobách se zdravý spánek příliš neřešil, ale s nástupem rychlejšího životního tempa a stresu v kombinaci se sedavým zaměstnáním bychom se měli zaměřit na problematiku poruch spánku a jejich možné prevence. Dopřejte si dost odpočinku a popřemýšlejte nad tím, co byste mohli ve své ložnici změnit k lepšímu.

6. Je čas na lehčí oblečení!

Na to se asi těšíme nejvíce. Sice jsou kvůli zavřeným obchodům možnosti na obnovení šatníků omezené, ale aspoň se můžeme těšit na to, že konečně odložíme péřovky a tlusté kabáty. Až shodíme ty tuny svetrů, šál a čepic, rozběhneme se jaru vstříc v trenčkotech, světlých džínách a halenkách lehkých jako sen.

7. Je čas na úklid!

Možná to nezní příliš lákavě, ale zamyslete se nad tím. Co třeba umýt skříňku s potravinami, pustit se do nevábného botníku, přerovnat prádelník anebo si udělat pořádek v papírech. Se starými krámy opustí vaši duši tíha zimního marastu a budete se cítit daleko víc v pohodě.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 5. 2024

Berani, možná budete vyzváni, abyste uspořádali setkání u sebe doma. Zpočátku byste mohli propadnout panice, protože si myslíte, že váš dům není dostatečně čistý. Nebojte se. Pravděpodobně je bezvadný. Jste jediní, kdo si všimne nějakého prachu, takže se tím netrapte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.