Perte správně a tak, aby vám prádlo vydrželo!

Stýskáte si nad tím, že vaše oblíbené módní kousky během četného nošení prostě ztrácejí tvar, žmolkují se, barvy blednou, šednou, působí vytahaně, a proto jim můžete rovnou říct nadobro sbohem? A co takhle změnit vaše návyky, co se týká péče o vaše prádlo a celkově jim tak prodloužit životnost.

Zásada číslo jedna: Jak a čím naplnit pračku?

Aby prádlo do sebe vzájemně nepustilo barvu, je potřeba ho roztřídit na bílé a barevné (to tedy znamená, že utvoříte hromádku oblečení se stejnými či podobnými barevnými odstíny, aby nedocházelo k přejímání barev). Ale to ještě není všechno, obdobně byste měla také třídit prádlo podle typu látky (delikátní prádlo by nemělo přijít do styku s utěrkami nebo ručníky, byť ve stejné barvě). A pokud vám děti přivezou ze školy v přírodě totálně zablácené oblečení, před tím jej neváhejte namočit a pak vložit do pračky s oblečením, které není až tolik špinavé.

Prázdná či příliš plná pračka je zásadní chybou!

Pokud naplníte pračku až nadoraz, nebo naopak jenom z jedné čtvrtiny, nikdy nevyperete prádlo tak, abyste byli spokojeni s výsledkem. Aby se prádlo dobře vypralo, je třeba, aby mělo v pračce nejenom dostatek místa k převalování, čímž se čistí, ale také aby se mělo možnost třít o jiné tkaniny. Pokud bude buben spíše prázdný, nebo naplněný k prasknutí, můžete rovnou počítat s tím, že z pračky vytáhnete prádlo v podobném stavu, ve kterém jste ho dám dávali. Navíc se zbytečně okrádáte o spotřebovanou energii, vodu a také prací prostředky a tím samozřejmě o peníze.

Dávkujte prášek podle instrukcí od výrobce

Nikomu z nás se nechce číst etikety a poctivě odměřovat prášek nebo tekutý gel, ale rozhodně bychom to měli začít dělat důsledněji. Pokud dáte prášku víc, neznamená to, že bude vaše prádlo lépe vyprané. Naopak se nemusí důkladně vymáchat a jeho částečky mohou zůstat ve tkanině a tím dráždit citlivou pokožku. Vždy zohledňujte jak znečištění prádla, tak jeho hmotnost a tvrdost vody.

Neperte zbytečně ve vysokých teplotách, když to není potřeba

Dnes se dá sehnat spoustu pracích prostředků, které zvládnou vyprat prádlo i v mnohem nižších teplotách než dříve. Rozhodně ale nevolte prací program a tím i teplotu od boku, a řiďte se informacemi na štítku, kde zjistíte mnohé o správné péči pro danou tkaninu.

Podprsenky, luxusní spodní prádlo a titěrné kalhotky: Budou ve skvělé kondici!

Nejšetrnější cestou k praní spodního prádlo je zbavení nečistot ve vlažné vodě na způsob ručního prání. Přidejte prášek a nechejte jej, ať alespoň šest minut na prádlo působí, než se pustíte do praní. Jakmile bude hotovo, vymáchejte vaši krajkovou soupravu ve studené vodě a v žádném případě nepřidávejte aviváž. Pak jemně vymačkejte nasáklou vodu z košíčku a nechejte prádlo volně proschnout na sušáku. Pokud ručnímu praní neholdujete, podprsenky vždy zapněte háčky k sobě a dejte je do speciálního sáčku na praní (podobný si můžete ušít třeba ze záclony) a navolte šetrný program s teplotou vody kolem 30 stupňů. Co se týká plavek, postupujte stejně. Do speciálního sáčku na praní vložte také halenky s korálky, flitry, cvočky nebo jinými zdobnými aplikacemi.

Hromada tipů pro voňavé a čisté prádlo:

  • Kalhoty, džíny, mikiny a jiné neváhejte před praním obrátit. Barvy se nebudou tolik vypírat.
  • Oblečení se zipy vždy zapněte. Jedině tak zip ochráníte před zničením.
  • Žmolků vás zbaví elektrický odstraňovač žmolků nebo klasická houbička.
  • Oblečení, které pouští chloupky, se vyplatí prát ve starém povlečení od polštáře. Rozhodně si ušetříte práci.
  • Aviváž si zakažte také v rámci praní ručníků. Jejich bavlněná vlákna se „slepí k sobě“ a ručník nebude tolik nadýchaný. Naopak ji dopřejte svetrům a vlněným pulovrům.
  • Na skvrny od líčidel skvěle platí pěna na holení nebo čistič na štětce.
  • Bílou barvu prádla povzbudí také jedlá soda nebo prášek do pečiva. Nemusíte investovat do drahých přípravků. Tento tip bude slušet například vašim záclonám.
  • Po vyprání prádlo ihned pověste, nenechávejte ho v bubnu pračky zbytečně déle. Za prvé bude více pokrčené, což vám přidá práci v rámci žehlení a za další zabráníte vzniku plísně.
  • Zvířecí chloupky dokonale odstraníte z tkaniny nalepením izolepy.

-LZ-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 5. 2024

Berani, možná budete vyzváni, abyste uspořádali setkání u sebe doma. Zpočátku byste mohli propadnout panice, protože si myslíte, že váš dům není dostatečně čistý. Nebojte se. Pravděpodobně je bezvadný. Jste jediní, kdo si všimne nějakého prachu, takže se tím netrapte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.