Prima maminka

29. října 2015 04:30

Anna Kopečková

Podzimní dekorace: Udělejte si domov ještě útulnější

Podzimní dekorace: Udělejte si domov ještě útulnější

Podzimní měsíce hrají všemi barvami – od oranžové na sto způsobů až po magický odstín červeného vína s nádechem burgundy. Že byste nejraději zalezli do postele se začínající depkou a začali se litovat nebo si stýskali nad tím, že léto je v nenávratnu? Zadržte. Raději se s námi pojďte inspirovat. Podzimní tvoření vám zvedne náladu, zabaví děti, a depka, co si na vás brousila zuby, dostane přes prsty.

Rozzářete to doma barvami

Vévodí vašemu obyváku krb? Proč toto hřejivé zákoutí trochu nepřizdobit? Ale i když krb nemáte, nevadí. Stejně můžete vyzdobit třeba knihovnu, kousek kuchyňské linky nebo volný kout pokoje. Nad krb nebo stěnu můžete zavěsit barevný podzimní věnec, na krbovou římsu nebo poličku posaďte oblíbené dekorační dýně, na které natrefíte v každém dobře zásobeném květinářství nebo hobby marketu. A místo kytice čerstvě řezaných květin vyrazte na procházku pro větvičku s podzimními listy a posaďte ji do puclatého džbánku nebo keramické vázy. Mile působí i nasušené klasy obilí.

Tím ale nekončíme. Do popředí můžete naaranžovat dřevěnou stoličku nebo jen obyčejnou dřevěnou bedýnku, na kterou postavíte chryzantémy v květináči. Přidejte lucernu ve velikosti XXL, optimisticky oranžovou tykev (klidně hned dvě nebo tři) a dokonalé zátiší tomu všemu propůjčí svícen s několika chlívečky pro svíčky. Jak vidíte, za výzdobu bytu nebo domu nemusíte nutně utratit celé jmění, hravě postačí mít trochu fantazie a je hotovo.

Netradiční podzimní svícínky? Není problém!

Pokud se vám nechce vyhazovat peníze za líbivé hlouposti, nemusíte. Na vytvoření krásné dekorace vám bude stačit i obyčejná hezká sklenice, ořechy nebo jiné drobnější podzimní plody a svíčka. Na dno skleničky nasypte plody přírody a stabilně do nich „zasaďte“ svíčku. Pak už stačí jenom zapálit, hodit nohy na stůl a relaxovat s hrnkem horké domácí čokolády.

Tip: Podobně si můžete vyhrát i s listy, žaludy, jeřabinami nebo obyčejnými šiškami.

Třpytivý prášek dokáže divy

Vydejte se do přírody a vraťte se domů s kapsami plnými žaludů a bukvic. Ty pak snadno přestříkáte třpytivým sprejem a máte nádhernou dekoraci, která může putovat na podzimní věnec nebo do proutěné misky jen tak na stůl. Totéž můžete udělat i s javorovými listy a z nich si pak vytvořit kytici, kterou převážete režnou mašlí nebo ji jen tak navážete na nitky a pověsíte na okno nebo na dveře.

Podzimní lucerny, zn. Home Made

Procházíte obchody a můžete oči nechat na nádherných lucernách, ale ta cena vás pokaždé naprosto odzbrojí? Neplňte kapsy obchodníků a vytvořte si ji doma s rodinou. Co k tomu budete potřebovat? Vytáhněte ze spíže pětilitrovou zavařovací sklenici, kterou nalakujte podle libosti podzimními barvami (nezapomeňte nechat volný prostor, například ve tvaru listu, aby byl vidět plamínek svíčky). Do každé sklenice nasypte čočku, pohanku, kuskus nebo něco podobného, postavte do ní svíčku a sklenici převažte mašlí nebo hezkým provázkem. No řekněte, nevypadá to báječně?

Nezapomínejte na vchodové dveře!

Ani vstup do vašeho domu by neměl být o podzimní výzdobu ochuzen, vždyť se taky jedná o prostor, který mají na očích všichni – od sousedů až po vás. Navíc když se budete vracet z práce domů, ihned vám spraví náladu vámi vytvořené podzimní zátiší. Na dveře pověste věnec, bez něj to prostě nikdy nebude ono. A jestli se bojíte, že by mohl přes noc záhadně zmizet, klidně ho pověste zevnitř.

Vytvořit ho není tak těžké a můžete se pěkně vyřádit. Třeba navléknout na kulatý drát barevné javorové listy. Nebo si koupit polystyrenový věnec a zapíchat do něj šišky, žaludy, kaštany, přidat pár mašlí... Využijte toho, co příroda nabízí. Pokud tyto podzimní poklady prokombinujete například se sušenými poupaty rudých růží, rozhodně nešlápnete vedle.

Dýně, kam se podíváš

Před dveře můžete postavit židli s nátěrem à la vintage styl a posadit na ni keramický květináč s oranžovými květy a vřesem. Opravdu efektně vypadají malé balíky slámy, co budí dojem skutečného podzimu. Ty vám mimo jiné poslouží jako stylová pohovka pro dýně všech tvarů a velikostí.

Lucerny hojnosti

O lucernách tu už byla řeč a k podzimu prostě patří. A dají se využít i jinak než na svícení. Krásně v nich vypadají třeba malé dekorační dýně, ale i obyčejná kukuřice nebo paličky česneku. Vždyť podzim je jasným obdobím sklizně, tak se toho nebojte!

-lz-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 7. 2024

Berani, duchovní záležitosti by vás mohly velmi zajímat. Možná se budete chtít ponořit do metafyzických studií a meditací, ale pracovní nebo rodinné povinnosti by vám mohly bránit v uskutečnění těchto přání. Nenechte se tím zklamat. Místo toho se soustřeďte na všední povinnosti a dokončete je. Pak můžete přejít ke skutečně fascinujícím záležitostem.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.