Seriály a filmy

9. prosince 2019 02:55

Petr Král

6 nejlepších komedií s Eddiem Murphym: Od Policajta z Beverly Hills k Cestě do Ameriky

Čím nás Eddie Murphy za svoji kariéru pobavil nejvíc?

Ve čtvrtek ve 22.10 na Primě startuje komedie Cesta do Ameriky. Užijte si Eddiho Murphyho, který se v ní představí v jedné ze svých nejlepších rolí. Ačkoliv dnes na Eddieho poněkud sedá prach, dřív platil za absolutního komediálního matadora. Jeho nejlepší filmy jsou však dnes mnohdy tak kvalitní, jako i pozapomenuté!

06) Zamilovaný profesor

Dnes je Zamilovaný profesor známý jako biják, jímž se v Eddieho kariéře cosi zlomilo. Začala jím dráha filmů, v nichž Eddie často hrál několik obtloustlých postav, jimž se navíc typicky smáli jen lidé po experimentálním vyjmutí poloviny mozku. Nicméně to jsme v éře premiéry Zamilovaného profesora ještě nevěděli. A snad dílem i kvůli tomu, že jsme tehdy byli menší a spokojili se s menší porcí inteligence, nám Zamilovaný profesor přišel o něco vtipnější a vkusnější, než jaký doopravdy je.

05) 48 hodin

Tak trochu pozapomenutý konkurent Policajta v Beverly Hills má nevděčnou historickou úlohu – víme totiž, že vydláždil cestu jiným, známějším filmům o různorodých policejních dvojicích. Každopádně jde o jeden z prvních bijáků, v nichž se spáruje právě protichůdná dvojice hrdinů, tentokrát drsňák s tváří Nicka Nolteho a kriminálník se zlatým srdcem Eddie. 48 hodin však vyšlo ještě v roce 1982, takže umetlo cestu slavnějším následovníkům. Takový je však zjevně už osud tohohle herce, skoro se chce říct, že je to takový Murphyho zákon!

04) Showtime

Z pozdní Eddieho kariéry na nás cení zuby i další pozapomenutá komedie jménem Showtime. "Objektivně" jde sice o méně vydařený snímek, kreativně však kombinuje detektivku (a opět dvou protipólově laděných hrdinů) se světem reality show. Murphyho lajdácký polda je totiž spárován s drsňákem s tváří Roberta De Nira a výsledek je o fous chytřejší, než by jeden z podobně laděné zápletky čekal.

03) Policajt v Beverly Hills

Bronzovou medaili si odnáší Policajt v Beverly Hills, dodnes krásně funkční detektivní pecka, která může směle konkurovat třeba Smrtonosné zbrani. Byť svého času vznikly tři díly, z nějakého důvodu se na ně dnes pamatuje daleko méně než na Smrtonosné zbraně a pasti – nejspíš proto, že byl film mnohem výrazněji spíš komedií než detektivkou. Nicméně možná nás čeká obrození. Pomalu se totiž plánuje čtyřka!

02) Cesta do Ameriky

Ještě lépe se však vyvedla Eddieho Cesta do Ameriky – a nepíšeme to jen kvůli tomu, že je ze všech jeho filmů právě tenhle asi nejvýraznějším materiálem pro aktuální memy. Příběh o tom, jak exotický africký princ vyrazí do přízemnější a "primitivnější" Ameriky, a najde tu lásku i sezná, jak žije plebs, sází na archetypální příběh. Ale i díky tomu je (s dostatečnou porcí nadsázky) skvěle uchopitelný i dnes!

01) Sprosťák Murphy

Na místě prvním se pak skví dílko, které Eddieho vtipnost dokonale korunuje. Nejde však o tradiční film, ale "pouhý" záznam jeho nejlepších standupů. Právě v něm však nejlépe vynikne, že je Eddie na vtipy rozený talent! Z dnešního pohledu je navíc náklad jeho osmdesátkových vtipů dvojnásob nekorektní než byl ve své éře – což někoho naláká víc, a někoho naopak odpudí o to silněji. Ministerstvo zdravotnictví proto varuje: užívejte Sprosťáka Murphyho jen na vlastní nebezpečí!

Cesta do Ameriky začíná na Primě ve čtvrtek ve 22.10.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 4. 2024

Zadal vám někdo úkol a pak odešel, aniž by vám dal pokyny? Není divu, že se cítíte zmatení a frustrovaní. Pokud neexistuje žádný návod a pokud nikdo jiný neví, o co jde, nemějte výčitky svědomí a nechte to být, dokud nedostanete řádné poučení. Je rozumnější počkat, než to udělat špatně a muset to dělat znovu. Raději bezpečně, než abyste litovali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.