Seriály a filmy

27. srpna 2019 21:01

Petr Král

9 věcí, které nevíte o Leonovi: Proč se nikdy nenatočil druhý díl?

Kultovní Leon. Nejlepší z nájemných vrahounů má nejedno tajemství.

V neděli ve 22.30 na Primě začne řádit nájemný vrah Leon. I když je v tomhle bijáku pár vystřelených mozků, kultovní film z dílny Luca Bessona nabízí poněkud poetičtější a až… romantičtější pohled na zabijácké řemeslo. Však ostatně tenhle film jako romance také původně vznikal. Zjistěte, co dalšího jste o něm nevěděli!

09) Leon v zásadě vznikl jako rozšíření nápadu, který měl Besson již v pár let starší Brutální Nikitě. Také zde totiž hraje Jean Reno nájemného vrahouna, tentokrát však popsaného jako Viktor (Čistič!). Zatímco Viktor byl však poněkud odosobněný, Leon je mnohem lidštější. Besson ho popsal jako "Viktorova milejšího amerického bratrance".

08) Ledasčemu pomáhá i skutečnost, že je Leon... tak trochu zaostalý. Reno se totiž rozhodl, že jej bude hrát jako trochu "mentálně pomalejšího" a "emocionálně vyhořelého". Důvodem je poněkud netradiční filmové duo Leona (staršího muže) a Mathildy (třináctileté holky), kdy Mathilda může převzít emoční gró scén, zatímco Leon je tu ten starší a střídmější.

07) Ačkoliv je dnes Leon známý jako jeden z nejvýznamnějších Bessonových filmů – ve slávě mu snad konkuruje jen Pátý element –, francouzský režisér ho původně plánoval jako jakousi vatu. Zabijáka času, než domyslí koncept Pátého elementu. Leon vlastně původně vůbec nemusel vzniknout. Osud tomu ale chtěl, že se rozvrh Bruce Willise opožďoval, a tak se opožďovalo i natáčení Pátého elementu. Besson se tedy rozhodl, že si čekání vyplní nějakou menší blbinou...

06) Kdo se pozorně dívá, může si všimnout, že se ve filmu přihodí něco špatného vždycky, když jde Mathilda koupit mléko. A pak že laktóza není nebezpečná!

05) Leon byl pro Natalii Portman jako Mathildu hereckým debutem. Když byla obsazena, bylo jí teprve 11 let, což je mimochodem stejně jako bylo Millie Bobby Brown v první řadě Stranger Things. Na rozdíl od aktuálního seriálového hitu... měl Leon brnkat i na trochu nepříjemnou strunu. Původní scénář i některé testovací verze filmu si totiž pohrávaly s motivem romantického vztahu Leona a Mathildy. Scénář dokonce obsahoval sex. Ani střídmější verze, která byla natočena, ale nebudila u testovacího publika příliš nadšení. Scéna tak skončila na podlaze střižny.

04) Kultovní scéna, v níž Stanfield mluví o tom, že zbožňuje Beethovena, byla Garym Oldmanem kompletně improvizována! Oldman natočil několik verzí a pokaždé si za běhu vymýšlel úplně jiný šílený monolog.

03) Natalie Portman a její rodiče neměli ani tak problémy s romantickými podtóny Leona (Mathilda je, přece jenom, ještě naivní dítě), ale se scénami, při nichž měla Mathilda kouřit. Součástí její smlouvy tak bylo maximálně pět scén s cigaretou, v žádné z nich nemělo být vidět, jak Natalie vdechuje či vydechuje kouř, a rovněž měla Mathilda v průběhu děje filmu s kouřením seknout.

02) Spojení Leona s Viktorem "Čističem" není jen pomyslné. Hned několik lidí ve filmu mluví o Leonovi také jako o Čističi – a navíc jsou v něm (schválně) prominentně ukázány různé čisticí prostředky včetně ředidla, mýdla a dalších chemikálií.

01) Besson sám chtěl natočit i pokračování Leona, které by bylo zaměřeno na starší Mathildu. Stačila maličkost – počkat, až bude Natalie Portman trochu odrostlejší. Jenže osud tomu chtěl, že musel Besson mezitím odejít z produkční společnosti Gaumont, která drží původní práva na Leona a odmítla mu je poskytnout. Besson proto později zrecykloval koncept na Leona 2 jako film Colombiana z roku 2011.

Leon začíná na Primě v neděli ve 22.30

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 4. 10. 2023

Zapalte svíčku a něco si přejte. Vnímejte plamen jako symbol proměny a vášně ve vás. Vaše srdce se může cítit neklidné. Plamen se třepotá v důsledku procházejícího větru. Když plamen tančí, můžete si vzpomenout na tance, které předvádíte ve snaze odvést pozornost od problému, o němž víte, že mu musíte čelit. Ten čas nastal právě teď.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.