Prima maminka

24. srpna 2015 00:55

Iva Kropáčková

CO DĚLAT, KDYŽ... po rozvodu bude dítě ve střídavé péči. Jak se platí alimenty?

Životní úroveň dítěte má být po rozvodu zásadně shodná s životní úrovní rodičů...

ONLINE PORADNA: Máte problém, se kterým si nevíte rady? Zeptejte se advokáta online (bez nutnosti zveřejnění). Využít můžete kontaktní formulář naší Právní poradny.

Dotaz: Zajímalo by mě, jak je to s alimenty při střídavé péči. Máme syna a manželka souhlasí s tím, že po rozvodu bude jednou u mě, jednou u ní, ale já si vydělám více než ona. Budeme si platit navzájem, nebo já budu rozdíl doplácet? Jak se to dělá?

Odpověď: V situaci, kdy jste s manželkou ještě před rozvodem, je nejlepší se na výši případného výživného společně předem domluvit. Je možné, že soud pak tuto vaši dohodu schválí a nebude do ní chtít zasahovat. Ale pokud je životní úroveň rodičů opravdu rozdílná, tak nelze předpokládat, že soud žádné výživné nestanoví. Dle § 915 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník má být životní úroveň dítěte zásadně shodná s životní úrovní rodičů. Toto hledisko předchází hledisku odůvodněných potřeb dítěte. Pro stanovení výživného neexistuje jakési „fixní pravidlo“ pro každý jeden případ. Dá se však předpokládat, že pokud je finanční situace vás a vaší manželky výrazně rozdílná, stanoví vám soud povinnost doplácet přiměřené výživné, aby dítě mělo zajištěnou životní úroveň zámožnějšího rodiče i v době, kdy je u druhého rodiče.

Na otázky v naší poradně odpovídá advokát Mgr. et Mgr. Viktor Fojt, zakládající partner advokátní kanceláře Fojt | Kocour. Působí také jako hlavní advokát pro internetovou aplikaci, která nabízí právní dokumenty snadno a jednoduše: www.generatorsmluv.cz.

Doporučujeme k tématu:

SMLOUVA RYCHLE, JEDNODUŠE, SE ZÁRUKOU... Hrozí vám exekuce? Potřebujete prodat nebo koupit dům či auto? Chcete pronajmout byt? Budete se rozvádět? Většina životních situací se musí vyřešit podpisem na smlouvě... Běžné právní dokumenty už ale nemusíte řešit s advokáty, aby byly naprosto v pořádku. Na Prima Rádci máte možnost získat právní dokumenty pro nejrůznější situace, navíc jen během několika minut. Smlouvy stojí od 50 do 300 korun. Prvních 100 zájemců od nás navíc získá kredit 200 korun na vygenerování jakýchkoliv právních dokumentů. Kredit získáte po registraci zde.

Zodpovězené dotazy:

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 2. 6. 2023

Berani, kdybyste měli ve firmě na starosti personální oddělení, začali byste dnes kompletně měnit náborový proces. Zaměřili byste se spíše na lidský faktor než na diplomy a ocenění, kterými lidé mávají na důkaz svých schopností. Důvěra v lidi v kombinaci s důvěrou ve vlastní instinkty by se vám mohla vyplatit více, než si dokážete představit.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.