Do čeho investovat v době krize?

Pandemie koronaviru s sebou přinesla mnohé ekonomické otázky. Jednou z nich se staly i investice v době krize. Víte, do čeho se dá bezpečně investovat i v dobách, které obecně vydělávání peněz příliš nepřejí? Pomůžeme vám najít správný investiční směr.

Bezpečné investice i během recese

Finanční investice by vždy měly dodržet dvě základní pravidla – dlouhodobost a diverzifikované portfolium. Ta vám zaručí mnohem stabilnější příjem než krátkodobá investice do jediné komodity.

Zároveň byste na krizi měli myslet ještě předtím, než k vám přijde. Z veškerých prostředků, které máte vyčleněné na finanční investice, byste si měli ponechat zhruba 25 % právě na vklady během komplikací v ekonomice.

Tipy na zúročení peněz v době krize

Pokud jste konzervativní typ investora, vkládejte své prostředky do drahých kovů nebo nemovitostí. Odvážnější typy pak mohou využít akciový trh. Nečekejte, než krize pomine – právě v ní totiž klesají ceny. Následně se mnoho investorů snaží dobře nakoupit a poté ještě lépe prodat.

  • Drahé kovy (zlato, stříbro a další) si udržují nebo navyšují svou hodnotu i během ekonomického propadu. Dokážou tak dokonce znásobit vložené prostředky, i když všude kolem zuří recese. Nejvíce vyděláte, pokud drahé kovy nakoupíte ještě před začátkem krize. Proto musíte být vnímaví ke všem jejím průvodním projevům. Čím později do kovů investujete, tím nižší bude váš výdělek.
  • Nemovitosti jsou momentálně nedostatkovým zbožím, proto jejich cena neustále stoupá. Pokud můžete vložit prostředky do nákupu domu nebo bytu, snažte se obchod načasovat na začátek či průběh krize, kdy jsou ceny nejnižší. Po jejím překonání cena opět stoupne, navíc nemovitost můžete zatím pronajímat.
  • Akcie v době krize strmě ztrácejí na ceně – pro odvážlivce však přináší i možnost levně nakoupit. Akcie defenzivního typu (zdravotnických, potravinářských či energetických společností) nebudou výrazně klesat ani v době krize. Propadající se akcie ostatních firem mohou vaši investici několikrát znásobit – pokud se však udrží naživu a po ukončení krize chytnou druhý dech. Jestliže krizi společnost nepřežije, o svou investici přijdete.

Investujte bez paniky

Ať už si vyberete jakýkoli způsob investování, nepanikařte při krátkodobých výkyvech. Očekávejte návratnost své investice v řádu let až desetiletí a nesnažte se za každou cenu prodávat hned po krizi nebo při prvním propadu. I když cena komodit či akcií spadne, vyčkejte na zlepšení, abyste na jejich nákupu zbytečně neprodělali.

Sdílejte článek
Štítky krize investice pandemie covidu-19 drahý kov

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 5. 2024

Nadměrné množství jídla a pití by mohlo způsobit, že se budete cítit spíše ospalí a lhostejní ke všemu. To může bránit vaší obvyklé laskavosti a náklonnosti, ale nemělo by. Odpočiňte si, vezměte si lék na žaludek a vraťte se ke svému starému já. V určitém okamžiku můžete být také v pokušení příliš utrácet. Nejprve si to rozmyslete.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.