Hannibal svou děsivostí předčí i Mlčení jehňátek

Krutý Hannibal Lecter, známý z veleúspěšného snímku Mlčení jehňátek, bude v sobotu od 22:00 na Primě opět ve hře. Tentokrát se ale po útěku z vězení bude pohybovat v italské Florencii a rozhodně netuší, že mu po krku jdou dva z jeho bývalých „známých“.

Vyšperkované napětí klasického thrilleru vás dokonale vtáhne do děje, i když s natočením volného „jehněčího“ pokračování bylo trápení víc než dost.

Po úspěchu filmových trháků se Hollywood už tradičně snaží vytřískat ještě větší jmění z jejich pokračování. Bylo tedy jen otázkou času, kdy se objeví Mlčení jehňátek 2. Cesta k druhému dílu byla ale mnohem složitější, než by kdo čekal. Nejdříve bylo třeba mít pořádnou předlohu. To se po osmi letech od premiéry filmu podařilo.

Čím ale mohla víc poutat a udivit než snímek Mlčení jehňátek z r. 1991? Zasadila tedy Hannibalovo odpudivé běsnění do nádherného prostředí italské Florencie a autor přitvrdil v líčení jeho hrůzných činů. Kniha vyšla v roce 1999 a už v tu chvíli se objevily zprávy o jejím převedení do filmové podoby.

Rozpočet počítal až se 100 miliony dolarů oproti předchozímu snímku, jenž spolkl „pouhých“ 22 milonů. Na hlavní představitele bylo prý pamatováno velmi štědře. Anthony Hopkins i Jodie Foster měli dostat po 15 milionech a režisérův plat se mohl vyšplhat až ke 20 milionům. Ale ouha! Režisér Jonathan Demme odmítl pokračování Mlčení jehňátek režírovat, protože se mu zdála předloha příliš krutá a krvavá. Stejně na tom byla i Jodie Foster. Nakonec se zdálo, že producenti ostrouhají i s Anthony Hopkinsem, protože ten nechtěl roli vzít, když se jí vzdala Jodie.

Hopkins to nechtěl vzít

Určitě ale chápete, že bez Anthonyho štiplavých pohledů modrých očí, slizké úslužnosti a vřelosti, bez děsivých proměn mimiky jeho tváře by to už nebyl starý známý Hannibal. I když na jeho roli počítali producenti pro jistotu s náhradníkem s podobně zajímavou tváří – Timem Rothem (známý například ze seriálu Anatomie lži). Hopkins v závěru dojednávání spolupráce však přece jenom kývl, takže film měl alespoň jednu známou tvář, která jej pojila s původním „jehněčím“ snímkem.

Jodie Foster se přesvědčit nepodařilo. Roli získala v opravdu hvězdné konkurenci např. Angeliny Jolie, Cate Blanchett nebo Hilary Swank Julliane Moore. Agentka Clarice v ní získala svůdnou ženskost s křehkým kouzlem poraněné duše. Role se zhostila s bravurou.

Vetřelec ve Florencii

Poslední, kdo ještě vtiskl nezaměnitelnou stopu do pátečního napínavého thrilleru, je režisér Ridley Scott, který se drastičtější podoby pokračování „jehňátek“ nebál. Proč taky, měl za sebou několikanásobný úspěch s thrillery, které uměly virtuosně napínat a překvapovat diváka a následně se zařadily k oceňované klasice svého žánru. Za všechny lze jmenovat hlavně Vetřelce.

V pátek v noci na vás tedy čeká kasovně velmi úspěšný temný film, který jmény tvůrců i tématem splní nejpřísnější očekávání napínavé podívané. Pro děti a slabé povahy to rozhodně není, ale vy, kteří se těšíte na příjemné mrazení, si stoprocentně přijdete na své.

Hannibal se objeví na Primě v sobotu ve 22 hodin.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 5. 2024

Zpoždění při přijímání sdělení ze vzdáleného místa by se dnes mohlo ukázat jako frustrující, Berani. Možná se těšíte na dovolenou, ale povinnosti, které se náhle objeví, by mohly cestu odložit. Pravděpodobně to nebude nutné, ale je třeba udělat úpravy, abyste mohli dělat to, co chcete, a zároveň plnit své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.