Celebrity

22. ledna 2023 05:30

David Laštovka

Vladimír Hrabánek z Marečku, podejte mi pero! byl oblíbenec Menzela. Na co uháněl ženy?

Vladimír Hrabánek ztvárnil desítky epizodních, zato ale nezapomenutelných filmových rolí. Neuvěřitelných 49 sezon působil jako inspicient a herec v Divadle Semafor. Zemřel ve věku 70 let a letos by oslavil 85. narozeniny. Jaký byl život umělce s nezaměnitelným chraplavým hlasem?

Přestože Vladimír Hrabánek nebyl žádný extra fešák, o ženy nouzi neměl. Jak upřímně přiznával ve své knize vzpomínek Sloužil jsem v Semaforu, využíval k tomu svoji slávu. „Na zájezdě jsme se ráno probudili a často jsme se ptali partnerky: Jak ty se vlastně jmenuješ? Ty holky velmi oceňovaly popularitu. Ty jsi ze Semaforu? Tak to ti dám. Protože věděly, že Karel Gott a Milan Drobný už někoho na pokoji mají, tak jsme dostali šanci i my. Těm fanynkám to v podstatě bylo jedno,“ líčil Hrabánek.

„Jemu se líbila všechna děvčata a ke každé přistupoval tak, jak mu to ta děvčata dovolovala. Uměl být velmi galantní. Když jsem si zlámala na jevišti nohu, byl to on, kdo mě hodil na rameno, na záda a odnesl mě do sanitky,“ prozradila o něm kolegyně z divadla Jitka Molavcová (72) v televizním dokumentu o Vladimírovi Hrabánkovi.

Pro Jiřího Suchého byl jako psycholog

Nezapomenutelnou stopu zanechal v Divadle Semafor. V konkurzu přitom neuspěl, Jiřímu Suchému (91) a Jiřímu Šlitrovi (†45) se jako herec zpočátku příliš nepozdával. Nabídli mu ale místo v zázemí, kde začal pracovat jako rekvizitář a technik. Díky své dobrosrdečné povaze, a především smyslu pro humor, si brzy podmanil celý soubor. Postupem let v hierarchii povýšil a stal se inspicientem, asistentem režie, a nakonec i hercem. „Měl takový svůj selský rozum, selskou moudrost, a já jsem se mu kolikrát svěřoval i se svými problémy, se kterými jsem nešel ani za psychologem,“ přiznal principál Divadla Semafor Jiří Suchý.

Hrabánek se stal velkým oblíbencem například režiséra Jiřího Menzela (†82), který ho často obsazoval do svých filmů. „Hraboš byl rovný kluk. On vždycky řekl, co si myslí. Měl hezký vztah k lidem a uměl být i přísný... ideální inspicient. Byl spolehlivý a myslel dopředu,“ prozradil o něm.

Vladimír Hrabánek svůj herecký um nikdy nepřeceňoval a zůstával skromný. Sám o sobě tvrdil, že hraje jen „blbce“, nikdy ne intelektuály. Jeho velkou neřestí byly cigarety. Kouřit přestal až deset let před smrtí. Nakonec však stejně zemřel na rakovinu plic. Jak o něm sdělil jeho syn Vladimír, humor si uchovával do poslední chvíle. Hlásil například, že milenka nesmí být starší pětadvaceti let a věci, které ho vzrušovaly, ho už na stará kolena spíše vyrušují.

Sdílejte článek
Štítky výročí narozeniny herec ženy rakovina plic Jiří Suchý Divadlo Semafor Vladimír Hrabánek Marečku, podejte mi pero!

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 6. 6. 2023

Díky společenským událostem nebo skupinovým aktivitám byste se mohli dostat do kontaktu s mnoha lidmi, Berani, a to jak s blízkými přáteli, tak s náhodnými známými. Do vašeho života může vstoupit nová osoba, která pro vás bude mít zásadní význam. Mohou se objevit záležitosti, které vás silně ovlivňují, a vy pravděpodobně nebudete váhat s vyjádřením svých názorů. To je v pořádku, protože budete taktní a ostatní ocení vaši upřímnost.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.