Celebrity

1. října 2021 05:55

David Laštovka

Jiřímu Suchému tragicky umřel syn i manželka. Druhá žena byla o 45 let mladší

Hvězda divadla Semafor, zpěvák, textař, spisovatel Jiří Suchý o svém soukromí příliš často nemluví. Málokdo tak ví, jaké trápení a bolest během života musel prožívat. Za dramatických okolností mu umírali ti nejbližší. Podruhé se oženil těsně před svými čtyřiasedmdesátými narozeninami, kdy veřejnost překvapil tím, že si vzal o pětačtyřicet let mladší ženu. Na čem jejich vztah ztroskotal?  

První manželkou Jiřího Suchého byla jeho velká láska, výtvarnice Běla. Měli spolu dva syny, ten prvorozený zemřel bohužel krátce po porodu. „Na světě moc nepobyl,“ svěřil se před dvěma lety v dokumentu Olgy Sommerové nazvaném Lehce s životem se prát. Rodinná tragédie ho se ženou ještě více semkla. Jeden druhému byli obrovskou oporou. O to větší šok přišel, když manželka vážně onemocněla.

Suchý ztratil životní lásku

„Jednoho dne bylo Bělině čím dál tím hůře, tak šla raději do nemocnice na rozbor krve. Měla strach, že to dopadne blbě, a měla pravdu. Byla to leukemie,“ povzdechl si Suchý. Pro záchranu své milované ženy dělal všechno možné. „Měla ukrutné bolesti, hlavně v holenních kostech. Od jednoho léčitele jsem se naučil jí to odhladit. Když ji něco bolelo, tak jsem to hladil tak dlouho, až to přestalo,“ prozradil. Běla svůj statečný boj nakonec prohrála. Bylo jí sedmačtyřicet let. Suchý ztratil víc než jen životní lásku. Manželka byla první čtenářkou a taky kritičkou jeho textů. Její připomínky a postřehy měly vždycky něco do sebe a častokrát musel přiznat, že má pravdu.

O pětačtyřicet let mladší kočku si vzal v obýváku

Jejím odchodem byl zdrcen a dlouhou dobu byl sám. Smutek a bolest, kterou v sobě nosil, se snažil zahánět prací. Když už se domníval, že ho žádná láska nikdy potkat nemůže, zamiloval se do o pětačtyřicet let mladší Markéty, která si během studií na pedagogické fakultě v jeho divadle přivydělávala jako uvaděčka. „Láska na první pohled to nebyla. Jiří tvrdí, že si mě všiml, ale nijak se to neprojevovalo. Až po letech mě pozval na večeři,“ zavzpomínala s úsměvem Markéta.

Od začátku jejich vztah působil velmi zvláštně. Nikdy spolu nebydleli, vídali se pouze sporadicky, pár dní v týdnu, někdy ani to ne. Přesto ji divadelník a hudebník po osmi letech „randění“ požádal o ruku. Svatba se uskutečnila trochu nestandardně v obýváku jeho vily. „Nechtěli jsme to příliš medializovat,“ vysvětlovala tehdy Markéta. „Svatbou se pro nás nic nezměnilo. Vzali jsme se vlastně kvůli tomu, že když spolu jdeme do společnosti, aby se nikdo neptal, kdo je ta dáma, která mě doprovází, a každý věděl, že to je moje žena,“ dodal Suchý.

Manželství vyměnili za přátelství

Manželství vydrželo sedm let. Hlavním důvodem rozchodu mělo být to, že Markéta toužila po miminku, které on vzhledem ke svému věku už nechtěl. „Z určitých rozumových důvodů jsme dospěli k tomu, že to takhle bude lepší. Ale zůstali jsme přátelé. Ani stín nějaké nevole mezi námi není. Máme se pořád rádi, jen ty papíry už neplatí,“ uvedl k tomu čerstvý devadesátník, který si z věku těžkou hlavu nedělá. „Stáří je úplně jiné, než byla má představa, ale určitě jsem se ho nikdy nebál. Zajímavé je, že když jsem si prohlížel s odstupem poslední své knihy básní, v každé z nich je několik básniček o smrti. Při psaní jsem si to neuvědomil. I tyhle básně mají ale trpce humorný tón,“ prozradil v nedávném knižním rozhovoru.

Sdílejte článek
Štítky láska bolest rakovina leukémie divadlo semafor smrt dítěte Jiří Suchý Olga Sommerová Divadlo Semafor

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 2. 2024

Vaše úsilí na domácí frontě se rozhodně vyplatilo, Berani. Váš domov vypadá báječně. Říká to každý, kdo do něj vstoupí. Někteří nečekaní návštěvníci se mohou zastavit na krátký pozdrav a nakonec zůstat na večeři. Jste přirozeným a laskavým hostitelem, nemluvě o skvělé kuchařce. Kdo by vašim hostům vyčítal, že chtějí zůstat?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.