Seriály a filmy

6. května 2019 16:11

Zničit Hitlera! Tom Cruise se o to pokusí v čele operace Valkýra

Poznejte skutečný dramatický příběh o tom, jak druhá světová válka málem skončila pučem proti Hitlerovi skoro o rok dříve – v neděli ve 22.10 na Primě Valkýra!

Skutečný příběh plukovníka Clause von Stauffenberga (Tom Cruise), který stál v čele rozsáhlého protinacistického spiknutí, jehož hlavním cílem měla být likvidace Adolfa Hitlera a odstavení jeho nejvěrnějších spolupracovníků od moci.

Plukovník Claus von Stauffenberg (1907–1944) je loajálním vojákem, oddaně sloužícím své zemi. Poté, co je zraněn a odvelen z fronty, dojde k vylodění spojeneckých jednotek v Normandii a Stauffenberg se stává členem rozsáhlého spiknutí. Na straně německého odboje, vyzbrojen rafinovanou strategií použít Hitlerův vlastní nouzový plán pro stav ohrožení – známý jako Operace Valkýra – se rozbíhá akce s cílem zavraždit vůdce a svrhnout jeho nacistickou vládu.

S dokonalým plánem a s několika odhodlanými důstojníky se z von Stauffenberga, který dosud byl jeden z mnoha, stane ten, který musí Hitlera zlikvidovat sám.

Do pokusu o převrat bylo zainteresováno mnoho vysokých osobností jako např. Ludwig Beck, Erich Höpner, Erwin Rommel, Hans Speidel a Hellmuth Stieff. Stauffenber chtěl při atentátu spolu s Hitlerem také zlikvidovat Heinricha Himmlera a Hermanna Göringa. Tento důvod donutil ve dvou případech (11. a 15. července) ustoupit od plánu. Konečné datum nakonec padlo na 20. července 1944, i přesto, že nebyl přítomen ani Himmler ani Göring.

David Bamber, další z filmových Hitlerů

Samotný velký boss Třetí říše se ve Valkýře paradoxně příliš neukáže – s hlavním hrdinou se střetne jenom v jediné scéně, o to silnější okamžik to však je. Cruiseův plukovník von Stauffenberg totiž právě Vůdci podstrčil podepsat papíry, které skoro povedou k jeho sesazení. Krájet by se tak v dané scéně dalo jak napětí, tak paradoxně i ironie!

Přečtěte si více o pěti nejlépe zahraných Hitlerech

Perlička z natáčení filmu Valkýra

Téměř deset let unikal fanouškům jeden hodně vtipný moment. Pokud si vzpomínáte na film Valkýra z roku 2008, pak si určitě vybavíte vypjatý úvod, ve kterém přichází Claus von Stauffemberg (Tom Cruise) o ruku a je postřelen. Právě tady ale vyjde najevo, že má herec "umělý zadek".

Jak (ne)dopadla operace Valkýra se dozvíte v neděli ve 22.10 na Primě.

Valkýra (Válečný / Historický / Drama – USA / Německo, 2008)

Režie: Bryan Singer

Scénář: Christopher McQuarrie, Nathan Alexander

Kamera: Newton Thomas Sigel

Hudba: John Ottman

Hrají:Tom Cruise, Kenneth Branagh, Bill Nighy, Tom Wilkinson, Carice van Houten, Thomas Kretschmann, Terence Stamp, Eddie Izzard, Kevin McNally, Christian Berkel, Jamie Parker, David Bamber, Tom Hollander, David Schofield, Kenneth Cranham, Halina Reijn, Werner Dähn, Harvey Friedman, Matthias Schweighöfer, Waldemar Kobus.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 9. 2023

Romantika pro vás dnes rozkvétá. Pokud jste nezadaní, procházka po okolí by vám mohla zprostředkovat kontakt s někým novým a zajímavým. Pokud jste zadaní, mohli byste si se svou drahou polovičkou naplánovat výlet mimo město, třeba víkendový pobyt. Výlet může částečně souviset s obchodem. Je to skvělá doba pro psaní, i kdyby to měl být jen dopis příbuznému.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.