Seriály a filmy

17. července 2021 04:00

Proč musel Sean Connery pro roli otce Indiana Jonese zestárnout?

Indiana Jones a Poslední křížová výprava - upoutávka

Pravda je, že Spielbergův trhák z roku 1989 s názvem Indiana Jones a Poslední křížová výprava má super obsazení, neuvěřitelné tempo, vtipné dialogy a přesně vypointované scény a skvělý příběh. Jeho tvůrci také neponechali nic náhodě. Fakt si myslíte, že o této filmové legendě víte už všechno?

Indiana Jones(Harrison Ford), přáteli zvaný Indy, je archeolog, univerzitní profesor a hlavně dobrodruh. Že je schopen kreativně a okamžitě řešit možné i nemožné situace a to kdekoli na světě, dokázal již v předchozích dílech Dobyvatelé ztracené archy (1981) a Indiana Jones a chrám zkázy (1984).

Tentokrát se k Indiana Jonesovi dostane zajímavá nabídka. Pracovat pro zámožného sběratele Donovana (Julian Glover). Indy má přebrat jeden již rozběhnutý projekt – hledání svatého Grálu. Předtím na projektu pracoval kdosi jiný, ten však záhadně zmizel v Benátkách. A zmizelý archeolog není nikdo jiný, než Indyho otec Henry Jones (Sean Connery). Až teď si Indy uvědomuje, že mu otec nedávno poslal ze svých cest starý zápisník plný poznámek. Indiana Jones spolu s rodinným přítelem Dr. Marcusem Brodym (Denholm Elliott) odjíždějí směr Benátky. Jonese seniora musejí najít. Píše se rok 1938 a ve světě se schyluje ke II. světové válce.

Jenže ouha! Henryho Jonese zajali nacisté, kteří chtějí také dostat svatý Grál, jenž podle legendy přinese nesmrtelnost tomu, kdo se z něj napije. Po Henry Jonesovi pátrá spolu s Indym také profesorova kolegyně doktorka Elsa Schneiderová (Alison Doody).

Spolu se vydávají do nitra nacistického Berlína, kde Jonese staršího najdou. Velmi dramaticky prchají na létajících strojích, až se dostanou do skalnaté jordánské pouště a ke starobylému chrámu. Jenže svatý Grál má mocné strážce a jen tak někdo se k němu nedostane.

Ovšem Indy má přeci indicie v otcově deníku. A má také velkou motivaci. Zrádný Donovan Henryho Jonese postřelil. A nápoj ze svatého Grálu může Indyho zraněného otce zachránit. A tak se Indiana spolu s Elsou vydávají do další neuvěřitelné akce, odkud se ne všichni vrátí živí. A kdo nakonec získá svatý grál?

Mega film napěchovaný dobrodružstvím Indiana Jones a Poslední křížová výprava můžete vidět v neděli ve 20.15 na Primě!

Co vás bude zaručeně bavit:

 1. Indyho minulost! V úvodní části křížové výpravy se setkáme s mladým Indym, jenž už coby skaut nalezl artefakt nedozírné hodnoty – Coronadův zlatý kříž. Už tehdy podnikl neskutečné dobrodružství, aby artefakt zachránil, a i když mu kříž nakonec najatí žoldáci vyfouknou, dává nám to tušit, kam se život tohoto chlapce bude ubírat. Ve vzpomínce na Indianovo dětství se také poprve setkáváme s jeho otcem.
 2. Tank v poušti! Scéna, v níž Indiana Jones zachraňuje svého otce a bojuje proti přesile nacistických vojáků, kteří na něj střílí z tanku, v němž je Henry Jones uvězněn spolu s přítelem Marcusem Brodym. Těšte se na spousty vymazlených detailů, jako například boj inkoustovým perem.
 3. Letem světem! Utah - Benátky – Berlín – Jordánsko – chrám Petra. Šílené tempo řetězících se akcí. Ale vše sedí a zapadá do příběhu.
 4. Super chemie! Mezi taťkou a synem Jonesovými to jiskří. Kromě vědecky naladěného otce Henryho sekundují dobrodruhovi Indiana Jonesovi krásná doktorka Elsa Schneider, Indyho přítel v nesnázích Sallah a přítel Indyho otce Dr. Marcus Brody.
 5. Krysy všude! Indiana Jones spolu s Elsou čelí útoku krys. Živých bylo přibližně tisíc, další tisícovka byly umělé krysy. Britská herečka Amanda Redman, která měla původně hrát Elsu Schneider roli odmítla právě ze strachu z krys. Ve skutečnosti to byla uměle odchovaná zvířata právě proto, aby nemohla šířit nemoci. Pro záběr, kdy v podzemí uhoří tisíce krys byly použity umělé krysy, nikoli živá zvířata. Zvukaři měli za úkol dostat do filmu krysí pištění. Ve skutečnosti použili štěbetání kuřat, zvuk modifikovali a posunuli do vyšších tónin.

Víte/nevíte …

 • Režisér Steven Spielberg přijal režii filmu, k němuž scénář napsal Georeg Lucas jednak kvůli dohodě s Lucasem, že do toho půjdou spolu. Zároveň chtěl odčinit relativní neúspěch minulého filmu o Indiana Jonesovi s podtitulem Chrám zkázy (1984). S odstupem považuje režisér Poslední křížovou výpravu za nejlepší díl z celé série.
 • Ve filmu bude prozrazeno Indyho pravé jméno a také, kde přišel ke jménu vymyšlenému. To v závěru filmu velmi rozesměje bojovníka Sallaha.
 • Conneryho pistole, již používá ve filmu, je tatíž pistole, kterou měl, když hrál Jamese Bonda. Celá trilogie o Indianu Jonesovi je vlastně pocta bondovkám.
 • Ve filmu hrálo přes 2000 komparsistů, většina z nich německé vojáky. Mnoho nacistických uniforem je pravých.
 • Ve scéně, kdy Indyho honí tank, musel mít Harrison Ford klobouk přišitý k hlavě, jinak nebylo možné, aby mu při akci pořád z halvy nepadal.
 • Mladičkého Indyho hrál ve filmu talentovaný herec River Phoenix, který zemřel ve věku 23 let na předávkování drogami.
 • V závěru uvidíme fantastickou scénu, ve které jedna z postav velmi rychle zestárne. Je to velmi hezký digitální trik!

Režie: Steven Spielberg Scénář: Jeffrey Boam Kamera: Douglas Slocombe Hudba: John Williams Hrají: Harrison Ford, Sean Connery, Denholm Elliott, Alison Doody, John Rhys-Davies, Julian Glover, River Phoenix, Michael Byrne, Kevork Malikyan


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 2. 2024

Prosperita je za rohem, Berani, pokud už tu není. Veškeré vaše úsilí se brzy vyplatí, a to ve velkém. Může se stát, že v práci bude přijat velký návrh, nebo možná rukopis, který jste napsali, vám zajistí nakladatele. Váš vrozený talent a štěstí se spojí a přinesou vám úžasné věci. Užijte si tuto vítanou změnu událostí!

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.