Seriály a filmy

7. října 2016 09:00

filip.budak

Festival filmů nejen o přírodě přijíždí do Prahy

Pět festivalových dní, 81 filmů z celého světa a řada besed a přednášek čeká na návštěvníky festivalu Ekotopfilm 15.–19. října v pražském Hotelu Olšanka.

Jedná se o nejstarší mezinárodní festival dokumentárních filmů o životním prostředí a udržitelném rozvoji na světě. Jeho první ročník se uskutečnil ještě v bývalém Československu v roce 1974 a od té doby se odehrává na Slovensku, kde letos na jaře úspěšně proběhl už po 43. V Česku se letos koná poprvé.

Návštěvníci se můžou těšit na vybrané české i mezinárodní filmy, které ukážou krásu, bohatost i v některých místech kritický stav přírody, představí nejnovější technologie, vědecké objevy či zajímavé projekty, upozorní na závažné problémy lokálního i globálního rozsahu a povypráví také hluboké osobní příběhy se šťastným koncem. Festival zavede diváky do odlehlých koutů světa, ale třeba také do Modřan. Bude se promítat, jak se dá vařit z odpadu a kde je zakopaný jaderný pes. Filmová přehlídka s povídáním ukáže, že jednání každého z nás zdaleka nemá dopad jen na náš osobní život.

Festival ovšem není jen o filmech, protože nabízí i bohatý doprovodný program v podobě besed a přednášek. Do Prahy přijedou přímo i někteří tvůrci či hlavní filmoví aktéři, se kterými si o zajímavých tématech můžou diváci po promítání filmu osobně popovídat. Vystoupí také ekonom Tomáš Sedláček, který se s návštěvníky zamyslí nad budoucností naší Země, a bývalý prezident Microsoft Europe a kouč úspěšných lídrů společností po celém světě Jan Mühlfeit poradí, jak nejlépe rozvíjet dětský potenciál.

Na festival přijede také mezinárodní festivalová porota, jíž předsedá proslulý filmař Steve Lichtag, která po pečlivém zvážení vybere nejkvalitnější snímky. Tvůrci vítězných filmů obdrží nádherné ceny ze skla speciálně vytvořené oceněným umělcem Achilleem Sdoukosem ze studia Fenix Glass. Nabídka titulů i témat je však velmi pestrá, porota to nebude mít jednoduché.

A nudit se nebudou ani ti mladší. Cílem festivalu je vzbudit zájem o témata udržitelného rozvoje u mladé generace a nedílnou součástí festivalu je proto i Junior festival pro děti a mládež. První festivalové dopoledne bude od 10.00 ve Velkém sále, kde poběží bloky krátkých animovaných filmů, věnované právě jim.

Přijďte se podívat a přivítat Ekotopfilm poprvé v Česku. Vstup na celý festival je zdarma, na přednášky je kvůli kapacitě nutné se předem zaregistrovat.

Celý program festivalu dostupný zde: http://www.ekotopfilm.cz/program-praha/

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.