Kolik bublinek je v šampaňském a další záludnosti. Bavte se večer s QI

Pravda je, že s každou sklenkou bývá člověk „chytřejší“ a když je těch sklenek moc, leckdo se rád zamýšlí. Už jste se někdy zamýšleli nad touto otázkou, která padla v show QI? Co myslíte, spočítal někdo bublinky v šampaňském? Jde to vůbec? A kde se berou? Tipujte a pak si pusťte video.

Pojďme se podívat na tajemství perlivosti šampaňského vína podrobněji.

Fyzikové dlouho vysvětlovali vznik řetězců bublinek mikroskopickými vadami na vnitřním povrchu sklenice.

Traduje se, že nejlepší šampaňská vína vytvářejí spoustu maličkých bublinek, zatímco v méně kvalitních vínech vznikají bublinky větší a je jich méně. Bublinky navíc vytáhnou z vína látky, které dané víno specifikují jedinečnou chutí a aroma. Když bublinka při pití praskne až na jazyku, uvolní tyto látky a konzument tak může víno naplno vychutnat. Výrobci šampaňského se proto snaží, aby jejich vína "šuměla" spoustou drobných bublinek.

Podle bádáních jistého Gérarda Liger-Belaira, studenta fyziky university ve francouzském Reims, je přirozené perlení vína závislé na náhodě. Otázkou tvorby bublin ve víně se zabývá přes 10 let. Jeho hypotézu o vzniku těchto bublinek otiskli před časem v časopise Scientific American.

V běžných skleněných šampuskách jsou drobná vlákna celulózy, která se tam dostávají jako prachové nečistoty, nebo zde zůstávají po utření či leštění sklenek utěrkou. Podle zvídavého Liger-Belaira jsou tato vlákna složena z mikrovláken o délce kolem 100 mikrometrů. Části každého mikrovlákna pak mají působit jako zárodky pro vytvoření bublinky.

Když se bublinka nafoukne do velikosti 10 až 50 mikrometrů, uvolní ji vztlaková síla v kapalině z vláken a vzniká charakteristické perlení ve tvaru bublinkových sloupů.

Ve sklence šampaňského údajně dochází v průměru ke vzniku až 30 bublin za sekundu na jednotlivých mikrovláknech ve skleničce šampaňského. Důležitými podmínkami při vzniku bublinek na mikrovláknech je povrchové napětí a viskozita vína.

Jako pojistku bublinkování šampaňského, vyrývají někteří skláři na dno sklenek na šampaňské laserem nenápadnou kružnici. Efekt pravidelného sloupce rostoucích bublin je tak zaručen.

Bavte se ještě u sestřihu z QI

(schneidy)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 9. 2023

Experimenty kombinující kreativitu a technologie mohou vést k možnostem zvýšení vašich příjmů. Jste vnímaví k novým nápadům a ochotní vynaložit úsilí, abyste je využili ve svůj prospěch. Pravděpodobně objevíte nové talenty, o kterých jste nevěděli, že je máte. Tento den je vhodný k tomu, abyste se přihlásili do kurzu, navštívili přednášku nebo vyhledali doučování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.