Mark Wahlberg čelí výbuchu na ropné plošině Deepwater Horizon

Velmi působivě natočený katastrofický film, z něhož mrazí. O to více děsivější je, že byl natočený podle skutečné události, která v roce 2010 vyděsila svět. Deepwater Horizon: Moře v plamenech uvidíte v sobotu ve 22.10 na Primě.

Příběh Deepwater Horizon: Moře v plamenech popisuje události na plovoucí vrtné plošině Deepwater Horizon, která se před osmi lety potopila následkem exploze a přivodila největší ropné zamoření v historii USA způsobené člověkem.

Mike Williams (Mark Wahlberg) je hlavním technickým inženýrem a vrací se vrtulníkem spolu s dalšími zaměstnanci na plošinu. Deepwater Horizon je poloponorná ropná plošina, umístěná asi 66 kilometrů od pobřeží Louisiany.

Podívejte se na televizní upoutávku:

Jimmy Harrell je vedoucí instalace na Deepwater Horizon a Mike je Jimmyho pravou rukou. Na plošině je potřeba provést nezbytné opravy, ale firma BP, která si plošinu i se zaměstnanci najala, nechce zpomalit průzkum s instalací zařízení na čerpání ropy.

Když dorazí Jimmy Harrell s Mikem Williamsem na místo, zjistí, že supervizoři firmy BP, Kaluza s Vidrinem, dokonce nenechali udělat důležité testy cementace, aby byla jistota, že provedená cementace správně ztvrdla. Jimmy Harrell s Mikem jdou za nimi a snaží se jim vysvětlit následky jejich šetření a uspěchání těžby.

Oba šéfové firmy BP koukají jen na peníze, jsou přesvědčeni, že platit za testy je zbytečné, a ani jakékoliv zpomalení příprav na těžbu kvůli nutným opravám na plošině neakceptují. Když Jimmy s Vidrinem a Kaluzou nepohnul, rozhodl se k provedení dalšího negativního testu, který se používá k ověření pevnosti vrtu. Ten je sporný, ale Vidrin tvrdí, že se jedná jen o vzduchovou kapsu, protože tlak je vysoký, ale potrubí neodčerpalo žádný výplach. Jason se nechal přesvědčit od Vidrina k provedení testu na umrtvovacím potrubí bez přítomnosti Jimmyho.

Test na umrtvovacím potrubí ukázal nulový tlak, bez průtoku výplachu, ale vrtná kolona je natlakovaná, což se Jasonovi nelíbí, jelikož i tlak ve vrtné koloně by měl být nulový. Rozhodne se ale Jimmymu lhát. Na základě mylných informací souhlasí Jimmy, aby se začalo s odčerpáváním výplachu. Všichni se radují, že práce na tomto komplikovaném vrtu už brzy skončí. Sotva ale začne odčerpávání, dojde k velkému přetlaku a potrubí se roztrhne.

Na potápějící se plošině v plamenech začíná boj o holý život. Kdo se ještě živý podívá na pevninu?

Katastrofické drama Deepwater Horizon: Moře v plamenech vysíláme v sobotu ve 22.10 na Primě.

Stalo se ve skutečnosti

  • Plošina Deepwater Horizon prováděla vrty na několika místech Mexického zálivu v pobřežních vodách Spojených států. Dokázala pracovat v hloubkách až 2400 metrů.
  • V září 2009 vyvrtala rekordní vrt hluboký přes 10 km (z toho 1200 metrů pod vodou).
  • Plošinu obsluhovalo 130 pracovníků.
  • Při výbuchu zahynulo 11 lidí.
  • Šlo o největší ropné zamoření v historii USA.
  • Ropa unikala do volného moře po dobu čtyř měsíců. Podle odhadů se jí do vody dostalo 71 až 147 milionů litrů.
  • Plošinu vlastnila firma Transocean a do září 2013 byla pronajata firmě BP.

Deepwater Horizon: Moře v plamenech

Akční / Drama / Katastrofický

Hong Kong / USA (2016)

Režie: Peter Berg

Scénář: Matthew Michael Carnahan, Matthew Sand

Hrají: Mark Wahlberg, Dylan O'Brien, Kate Hudson, Kurt Russell, John Malkovich, Gina Rodriguez, Joe Chrest, Chris Ashworth, J.D. Evermore, Deneen Tyler, Nazeema Bartek, Devin Posey, Ethan Suplee, Robert Segari, Jason Kirkpatrick, Garrett Kruithof, Douglas M. Griffin a další.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 2. 10. 2023

Dlouho očekávaná dovolená nebo stěhování, které jste si přáli uskutečnit, by dnes konečně mohly být možné. Než se vydáte na cestu, možná bude třeba vyřídit nějaké papírování. V hlavě se vám mohou honit myšlenky na obchodní postup a možná zvážíte absolvování jednoho nebo dvou kurzů, které zvýší vaši prodejnost a pomohou vám přiblížit se k dosažení vašich cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.