Seriály a filmy

29. září 2016 14:00

Gabriela Gabrielová

Díky za každé nové ráno, Halino!

Hořkosladká komedie o životě, lásce, velkých i malých malérech, humoru i smrti. Film vznikl podle scénáře Haliny Pawlowské, která při jeho psaní čerpala inspiraci z vlastního rodinného zázemí, a byl oceněn hned čtyřmi Českými lvy. Dívejte se na Primě Max v pátek ve 21.40 na Primě.

Dospívající a později dospělá Olga (Ivana Chýlková), její svérázný otec (skvělý polský herec Franciszko Pieczka), ukrajinští příbuzní, rodinní přátelé a vrstevníci jsou hrdiny příběhu tohoto polistopadového snímku, jehož režie se ujal Milan Šteindler.

Zčásti se odehrává v Praze v době po srpnu 1968, zčásti na idylickém venkově Zakarpatské Ukrajiny, odkud pocházel otec Haliny Pawlowské. Ten zde žil do svých dvaceti let, pak odešel do Prahy a do rodného kraje se již nevrátil. V kontaktu s rodinou ale zůstával díky četným návštěvám svých příbuzných. Autorka tak vyrůstala ve velmi svérázném prostředí, jež přenesla i do příběhu, a sama zdědila mnoho z otcova charakteru.

V příběhu svého mládí vzpomímá s ironií sobě vlastní a humorným nadhledem na nejrůznější humorné i tragické epizody, popisuje své nešťastné lásky a ztracené iluze a životní peripetie lidí jí blízkých – to vše v průběhu dvaceti let, které Československo prožívalo po ruské okupaci. Komediální situace se tu střídají se slzami, ale jak název napovídá, i navzdory těžkým dobám neztrácí hlavní hrdinka optimusmus zděděný po otci.

Kromě stejnojmenné knihy a scénáře vytvořila Halina Pawlowská i jednu z postav před kamerou – svéráznou ukrajinskou příbuznou, korpulentní Vasilinu. Scénář byl hotový již v roce 1989, na zfilmování ale čekal dlouhých 5 let. Kromě čtyř Lvů – za nejlepší scénář, nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli, nejlepší režii a nejlepší film), snímek vyhrál i první místo za režii na moskevském mezinárodním filmovém festivalu.

Připravte se na skvělé herecké výkony, vtipné hlášky a komentáře hlavní hrdinky provázející celý film a poetickou lehkost, s jakou tu všechno hezky plyne a přirozeně do sebe zapadá. Na páteční večer rozhodně správná volba.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 2. 10. 2023

Dlouho očekávaná dovolená nebo stěhování, které jste si přáli uskutečnit, by dnes konečně mohly být možné. Než se vydáte na cestu, možná bude třeba vyřídit nějaké papírování. V hlavě se vám mohou honit myšlenky na obchodní postup a možná zvážíte absolvování jednoho nebo dvou kurzů, které zvýší vaši prodejnost a pomohou vám přiblížit se k dosažení vašich cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.