Seriály a filmy

1. března 2016 06:30

Gabriela Gabrielová

Kterak Krvavá minulost dohnala drsňáka Seagala

Syn amerického žida a irské katoličky v roli bývalého ruského gangstera? Proč ne. V jednoduchém příběhu o pomstě na slušném mafiánském pozadí předvádí Steven Seagal na své poměry i věk nadprůměrný výkon. Těšte se v sobotu, ve 22.15 na Primě!

Steven Seagal, rok uvedení 2009. Jak málo někdy k vylíčení jednoho filmu stačí. Ale vážně. Samozřejmě, že Steven zestárl a ne málo, ale jinak klobouk dolů. Film není odfláknutý, je patrná snaha o moderní vzhled a ani jedno z tria scénář, režie, kamera výrazně nezaostává za těmi ostatními.

Steven zhubl, v několika záběrech ho zahlédneme dokonce jen v tričku, což se nám v posledních letech nepoštěstilo, a nejen že párkrát popoběhne, on dokonce v plném nasazení běží! Souboje mají razanci, jsou rozmanité a Seagal v nich dělá skoro všechno, takže dabéra vidno jen minimálně.

Zápletka tak jako u většiny akčních snímků není až tak důležitá. Hlavní hrdina trochu překvapivě není tajný agent, ani vysloužilý polda, ale vysloužilý ruský gangster, který se nyní baví psaním kriminálních románů. Když je však jednoho dne jeho bývalá manželka zavražděna a dcera vážně zraněna, je přinucen odložit pero a na chvíli se opět chopit zbraní těžšího kalibru...

Seagal ve třiašedesáti stále točí akční filmy: Možná za to může chlapecký výraz, dlouhý culík a zcela „nehollywoodská“ výška 192 cm. Přidejte k tomu železnou vůli, denní vytrvalostní trénink a studium buddhismu a máte kombinaci, díky které tenhle herec pocházející z amerického Michiganu filmové plátno jen tak neopustí. Fanoušci se tak stále mají na co těšit.

Pokud vám akční filmy nikdy nic neříkaly, nemá cenu lámat to přes koleno, tenhle vás o jejich kvalitě nepřesvědčí. Pokud si ale občas nějaký rádi dáte, budete mile překvapeni.

Steven si zaslouží pochvalu za jeden ze svých nejlepších výkonů novodobé éry a to nejen na poli akčním (kde v sedmapadesáti působí paradoxně mnohem více živě než dříve), tak i hereckém. Po celou dobu je z filmu cítit snaha natočit slušný akční film s klasickým drsným hrdinou, jak se to dělalo ještě na začátku devadesátých let. A ta se cení.

Věděli jste, že...

 • Filmová exmanželka a máma, herečka Inna Korobkina, je ve skutečnosti skoro o rok mladší, než její filmová dcera, Laura Mennell.
 • Pracovní název snímku zní Ruslan a natáčelo se od 12. května do 16. června roku 2008 v Kanadě.
 • A ještě poznámka na závěr: Striptýzové kluby v New Jersey nesmí podávat alkohol. Pokud alkohol podávají, tanečnice musí být „oblečeny“ alespoň do tanga kalhotek.

Co jste o Stevenu Seagalovi zaručeně nevěděli

 • Jeho netradiční vizáž má kořeny v Seagalových předcích. Jeho rodina má rusko-židovský, irský a mongolský původ.
 • je mistrem japonského umění sebeobrany Aikido a boje s mečem Kendo
 • mluví plynně japonsky
 • je prvním cizincem, který kdy vedl školu Aikido v Japonsku
 • v roce 1983 během natáčení filmu „Nikdy neříkej nikdy“ zlomil zápěstí Seanu Connerymu, když se ho pokoušel naučit sebeobranu
 • v Santa Inez v Kalifornii pěstuje vinnou révu – kabernet, který prodává vinařům
 • má dceru s chůvou svých vlastních dětí
 • je otcem sedmi potomků
 • v lednu 2014 oznámil, že zvažuje kandidaturu na guvernéra Arizony
Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.