Seriály a filmy

1. června 2016 13:00

Gabriela Gabrielová

Sobotní pohodičku na Primě ovládne Doba ledová

Mamut a lenochod s dítětem v náruči utíkají před plivající lávou. Pod šavlozubým tygrem se propadá zem. Zběsile vycení tesáky. Zůstal uvězněný mezi ledem a ohněm. Bude přátelství s mamutem tak silné, že býložravec zachrání predátora?

Manfred si, jak se říká, vytáhl Černého Petra. Je posledním mamutem, otravuje ho chodící neštěstí, lenochod Sid, a ještě ke všemu nechtíc zachrání lidské dítě. Přitom jeho rodinu vybili právě lidé.

Ke vší smůle chce dítě i šavlozubý tygr Diego, který ho touží odvést k tatíčkovi asi tak, jako přiznat, že lenochod je výš v potravním řetězci než on.

Doba ledová je série vtipných hlášek a zajímavých postav, ačkoli trochu připomínající animovanou studnici úspěšnosti, Shreka. Stejně jako ve Shrekovi tu máme morouse, který zanevřel na svět, nešiku a ukecánka alias ostudu přírody Sida.

Bonus je jízlivý šavlozubý tygr s utajovaným mateřským pudem a snahou udržet si poslední zbytek tygří vážnosti.

Zatímco mamut jde proti davu, ostatní zvířatka jdou s davem, hrajou si na vymírání a zkouší evoluční teorie. Jen jedna veverka si s nějakou Dobou ledovou neláme hlavu.

Scrat, připomínající lakomce Harpagona zkříženého se Sisyfem, chce jen oříšek, jeho lásku i prokletí zároveň. Zvířátko, které na obrazovce tráví nejméně času, je tak nejvtipnější i nejlidštější. I diváci při testování publika před vydáním filmu byli ze Scrata tak unešení, že mu museli přidat scény.

Slavná postavička je kombinací veverky a krysy. Odtud pochází i jeho jméno. V angličtině veverka = squirrel, krysa = rat – dohromady Scrat.

Přežije jen silný, ale jak kdy. Někdy totiž přežije ten nejvtipnější a s největším srdcem.

Animovaná zábava vás čeká v sobotu na Primě od 13.30

Zajímavosti:

  • Rodinná animovaná komedie Doba ledová vznikla v roce 2002. Jejími režiséry jsou Chris Wedge a Carlos Saldanha.
  • Po úspěchu Doby ledové následovala pokračování Doba ledová 2: Obleva, Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů a Doba ledová 4: Země v pohybu, vánoční speciál Doba ledová: Mamutí Vánoce a několik krátkých animáků s šavlozubým veverčákem Scratem.
  • První Doba ledová měla být původně vážným dramatem s ručně kreslenou animací. Nakonec se stala teprve osmým plně digitálně animovaným filmem.
  • Scrata „namluvil“ režisér Chris Wedge osobně. Počáteční záměr obdařit ho dialogy tvůrci rychle zavrhli, když si uvědomili, že „němý“ Scrat působí mnohem veselejším dojmem.

  • Šavlozubý tygr Diego měl původně na konci první Doby ledové zemřít, ale protože reakce během prvních testovacích projekcí byly vyloženě negativní a neobešly se ani bez plačících dětských diváků, jeho osud se změnil.
  • Lenochod Sid měl být původně notorickým podvodníkem a milovníkem, kterého donekonečna pronásledovala jeho rádoby partnerka Sylvia. Ta se nakonec objevila ve filmu Doba ledová 4: Země v pohybu.

  • Když Diego a Sid vejdou se ztraceným novorozencem do ledového tunelu, v jedné z jeho stěn se objeví zamrzlý létající talíř. Děťátko na to reaguje pozdravným gestem z legendárního sci-fi fenoménu Star Trek.
  • Lidé ve filmu nikdy nepromluví. Navíc nejde o naše předky homo-sapiens, ale slepou vývojovou větev člověka neandertálského. První Doba ledová je zároveň jediným filmem celé série, ve kterém se objevují lidé.
  • Kresbičky postaviček v závěrečných titulcích vytvořily děti animátorů, kteří se podíleli na výrobě filmu.
  • V Době ledové se potkávají prehistorická zvířata, která žila v úplně jiných obdobích. Tvůrci si nechali poradit od Amerického muzea přírodní historie, jaké zvířecí druhy můžou do filmu „nasadit“ a odpověď zněla: hlavně žádné dinosaury. Ti totiž žili o celých 20 tisíc let před skutečnou Dobou ledovou. Jenže na ně stejně nakonec došlo v Době ledové 3: Úsvitu dinosaurů, kde se některým z těchto praještěrů „podařilo přežít v podzemních jeskyních“.
Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 2. 10. 2023

Dlouho očekávaná dovolená nebo stěhování, které jste si přáli uskutečnit, by dnes konečně mohly být možné. Než se vydáte na cestu, možná bude třeba vyřídit nějaké papírování. V hlavě se vám mohou honit myšlenky na obchodní postup a možná zvážíte absolvování jednoho nebo dvou kurzů, které zvýší vaši prodejnost a pomohou vám přiblížit se k dosažení vašich cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.