VIDEO: Tlustá jsem dost, takže udělám dezert bez cukru. Anička z Prostřeno! je svéráz

„Strčit ptáka do rozpálený trouby, to není žádný umění, to umí každej blbec, ale vrazit tam buchtu, to je machrovina.“ Rozverné motto charakterizuje celý pražsko-středočeský týden. Jeho autorkou je první účastnice, důchodkyně Anna, která nejde pro ostré slovo a mudrování daleko.

Snad všechno jídlo by nejradši „vyhodila z okna“. Péct se bude hodně, protože úkolem týdne je kynuté těsto. Není to určitě týden plný hádek, ale taktiky se dočkáme vrchovatě. Také pestrého vaření i pestré společnosti, kde mají mírnou převahu muži, protože složení je tři ku dvěma ve prospěch silného pohlaví. Ale obě ženy se mezi pány rozhodně neztratí a převaha pánů oběma dámám vyhovuje. Důchodkyně Anna rozhodně v koutě stát nebude, ani hra na pravdu nechybí. V pátek padne zásadní otázka: „Kolik jste dali nejméně bodů?“ Odpověď všechny zaskočí a možná napoví, co se odehraje, až všichni odklopí svoje poklice. Kdo bude v hlavní roli a s kým si to ostatní chtějí vyříkat?

Sledujte Prostřeno! každý všední den od 17.50 na Primě!

Pondělí: Naprosto nepřehlédnutelný svéráz a velký taktik – důchodkyně Anna (67)

„Budete to muset vypípat,“ upozorňuje předem svérázná a nejstarší účastnice Anna, žena jadrná, která se s ničím moc nepáře, láteří a kleje. Z úkolu týdne udělá „dekoraci týdne“. Stůl je před hostinou třeba podložit, aby se nekýval. Hosté nejsou z názvů jídel jejího menu moc moudří. Anna se pokusí o připomínku staročeské kuchyně, společně uvaří ve velkém hrnci luštěniny a obiloviny, což bude jako příloha k hlavnímu chodu – pečeným českým „vrabcům“ z husy, trochu připomínající šoulet. To ale nikomu včetně kuchařky moc nejede. Večeři zahájí haše zapečená v lasturách, osvěžená petrželkou a citronovou šťávou. Do moučníku patří cukr, ale to mají hosté smůlu. „Protože jsem tlustá dost,“ říká u přípravy svého dezertu s tajemný názvem, kam ukápne i něco kuchařčiny krve. Co najdou soupeři v jablečných taštičkách? Jen aby nepřišli o zuby! Otazníky vzbuzuje i název bílé zadělávané drůbeží polévky, prý je to ale židovská polévka s šafránem, kterou Anna objevila v kuchařce. Hostitelka je bezprostřední, kolektiv se rychle stmelí u vtipné zábavy, společenské hry „na spojené konzervárny“, což je nakládání utopenců. První večer se vydařil, i když byl dost netypický.

Úterý: Slovák Peter (41) je takový tichošlápek, ale zároveň i velký taktik

Peter původem ze Slovenska je tak trochu záhada, mluví česky, ale menu má ve slovenštině. Tedy spíš nemluví... Naštěstí úterní zábavu táhnou Anna a Kristýna i druhý Petr, takže řeč nestojí. Na jídelníčku nejsou autentické slovenské pochoutky, což většinu hostů zklame. Jde spíš o rodinné recepty. Patří sem chuťově vyvážená sýrová roláda z eidamu s receptem na domácí pečivo od sestřenice – a předkrm hosty celkově nadchne. Pečení vůbec je Peterovou silnou stránkou, protože jako úkol týdne vyfikne domácí tvarohové buchty, kam přidává zakysanou smetanu, proto jsou prý tak vláčné. S kuřecí polévkou už to taková sláva není, je podobná jako včera, jen není zadělávaná, ale jsou v ní též pro někoho problematické drůbky a kapustičky. Hlavní chod, to je takový oblíbený „nedělní oběd“, jednoduchý bramborový salát a řízky, předem naložené podle babiččina receptu. Ovšem o tak tradičním chodu má každý vlastní představy, nejvíce však chutná Anně… Ta sdělí, že sladké moc nemusí. Tedy vlastně vůbec ho nemá ráda. Uspokojí ji aspoň Peterův koláč „orgasmus“? A jak si ostatní poradí s dalšími moudry svérázné důchodkyně?

Středa: Kristýna (31) je ráda mezi lidmi a do soutěže vnáší život i takt

Sympatická sportovkyně Kristýna, která má ráda výzvy a lehčí moderní kuchyni, hraje fér. Chce si vyzkoušet, jestli i ji dostane stres před kamerou. Jak to ve středu zvládne? „Tohle menu by mělo vyhrát, protože je nejlepší,“ cítí se silná na prahu vaření. Měla by podle vlastních slov zvládnout i úkol týdne, protože prý peče často a ráda. Kynuté těsto udělá jako přílohu k předkrmu, salátu s čočkou a lososem. Jenže reakce hostů budou podivné a kromě Aničky, která například dýni, což je základní surovina krémové polévky, prostě nepozře, reptá už i Peter. Od přípitku se večeře nevyvíjí podle hostitelčiných představ: „Mrkev v salátu je syrová a tvrdá, losos smrdí rybinou atd.“ Prostě ve středu se už začíná taktizovat, možná je to i generační střet. „Místo brambor jsem tam měla otýpku petržele,“ stěžuje si na kuřecí špalíčky v anglické slanině se šťouchanými bramborami svérázná důchodkyně Anna. Pravda je, že na jídlo si soupeři počkali. Chytání rybiček na udici uprostřed obýváku je vtipná zábava, ale protože skoro nikdo nepije alkohol, zdá se jim to poslední čekání na dezert s fíky až moc dlouhé. Jak všechnu tu kritiku mladá hostitelka ustojí?

Čtvrtek: Manažer Lubomír (32) chce hlavně obstát sám před sebou, o výhru mu prý až tak nejde

Pro Lubomíra řečeného Luboš je důležité, aby svůj večer připravil podle vlastních představ. Vyjde mu to? Ve hře je hodně neznámých, ale podobně jako včera Kristýna si věří a podobně jako ona pohoří. Hosté očekávají konečně „pořádný kus flákoty“, maso dostanou, ale v jiné podobě. V silné kuřecí polévce i v hlavním chodu, kde bude dokonce pravá svíčková, jenže na nudličky, protože tak vypadá originální recept. Beef Stroganoff zklamal Petera, ocení ho Kristýna, ale pro Petra a Annu je pravé svíčkové do omáčky s příchutí okurek škoda, více by ocenili biftek. Pomazánka a la tatarák nevyhovuje všem, hlavně ne největším taktikům, a prý není dost ochucený. Co je na kuřecím vývaru „trochu jinak“? Proč je zakalený? Rozmixovaná zelenina způsobila, že je polévka sladší, než by měla být. Knedlíčky byly podle Petra „hodně ošklivé“, obsahovaly moc strouhanky (prý ztuchlé) a Anička, Peter a Kristýna mají po prvním soustu dost. Dojedí se po tom všem aspoň pizzou? Tvorba vlastní pizzy v pizzerii je zábava, kam hostitel skryje svůj úkol týdne. Petrovi se na zábavě nejvíce líbily mladé hostesky, sladkou tečkou budou hezky naservírované jablečné taštičky z lískového těsta.

Pátek: Pohřebák Petr (54) vsadí na svůj oblíbený černý humor, plněnou kachnu a vynikající moučník

Vdovec Petr, který bydlí v domku se zahradou kousek od Kladna, přišel vyhrát. Podaří se mu to? Zatím se jeví jako ironický glosátor se smyslem pro černý humor, což je asi při jeho práci v pohřební službě nezbytné. Přípitek podává stylově v urně. Petr miluje maso, na to se u něj také těší důchodkyně Anna. Zvládne hostitel vše bez problémů, jak se během celého týdne kasal? „Umím pár jídel a ty pak točím dokola,“ uvádí své kulinářské zkušenosti na pravou míru. Patří mezi Petrovy tutovky játrová paštika, pórková polévka, pečená kachna či větrník na plech? „Maso s masem“, jak se obává Luboš, to tedy nebude. A Petr má strach, že hodně z jeho nabídky soupeři nejedí. Paštika je z kuřecích jater, druhá půlka přijde do nádivky. Přílohou jsou domácí rohlíčky – úkol týdne. Podle Anny je paštika tragédie, podle Petera je nedochucená. Zato prý pórkovou polévku „vystřihl perfektní“. S plněnou a zčásti vykostěnou kachnou je spousta práce, jaká k ní bude příloha? Ta není na Petrově chlapském stručném menu uvedena. A co chybí na stole? Slánka! Tu hostitel zapomněl v autě a prý kvůli tomu dostane pěkně vyhubováno od své přítelkyně. Velká kachna s nádivkou není ani po dvou hodinách ještě propečená, nervózní hostitel musí proto improvizovat a zařadit na pořad nejprve zábavu – opět s urnou. Mezitím se kachna bohužel rozpadla, takže je veta po krásné mozaice. „Stejně to nedojedli, škoda pro ně vařit,“ povzdechne si zpocený a zmožený hostitel, satisfakcí mu ale může povedený dezert. Větrník na plech báječně vyšel a je to sladká tečka, jak má být. Petr je ale zklamaný a finále ho dorazí.

Proč? Sledujte Prostřeno z Prahy a středních Čech a dozvíte se to!

Sdílejte článek
Štítky Prostřeno!

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.