Seriály a filmy

16. dubna 2014 11:05

Gabriela Gabrielová

Pirátská trilogie: Závěrečná válka za svobodu Na konci světa

Flotila východoindické společnosti se řítí na piráty z celého světa. Jedni mají bohyni, druzí vodní příšerky. Dělové koule trhají paluby i těla. Šermuje se jako o život a nejeden o něj rychle přijde. Závěrečná válka pirátů za svobodu a nespoutaný život připluje 27.6. od 20.15 na Prima.

Kapitán Barbossa (Geoffrey Rush), Elisabeth (Keira Knightley) a Will (Orlando Bloom) se vydávají na konec světa, aby osvobodili Jacka Sparowa (Johnny Depp). Samozřejmě ne z čisté lásky. Elisabeth chce odčinit, že ho tam dostala, Will kuje pikle na záchranu otce a Barbossa potřebuje pomoc, aby porazil ďábelského byznysmena lorda Becketta. Ten hrozí prošpikováním srdce Daviho Jonese, a tak jeho chapadlový poskok zabíjí pirátů, co se dá. Barbossa ale naplánuje odvetu – osvobodit bohyni Kalipsó.

Třetí díl občas připomíná biblický příběh o Babylónu – všichni mluví a nikdo si nerozumí. Každá postava nejméně třikrát změní svoji věrnost, a tak příběh působí trochu jako politika pirátů, tedy zmatek a rvaní. Pirátský kodex je ale jasný, co se nepovede ukrást, to si jdu půjčit, kdo má větší dalekohled, je větší muž, a jeden za sebe, všichni za sebe.

Film také nastoluje otázku toho, kdo je opravdový zloduch. Ukecánek Jack? Rumový závisláci piráti? Anebo křehká kráska? Ne, zlo je lord Beckett, obchodník myslící jako diktátor, toužící po ovládnutí všech sedmi moří. To on v racionálním duchu vymyslí „konečné řešení“ s piráty, kteří reprezentují svobodu a nezávislost na umělém právu společnosti.

Jack působí jako schizofrenní maniak, povídající si se svými dvojníky a zamilovaně zírající na kozu. Po setkání se svým otcem (Keith Richards z Rolling Stones) přemýšlí, jestli opravdu touží po nesmrtelnosti na moři. Přece jen, žít sám se sebou navěky není žádný med.

Elisabeth se naopak vyšvihla mezi pirátskou smetánku. Pistolí a mečů má na těle třikrát víc než chlapi a svojí inteligencí a šarmem se stane královnou pirátů.

Plejádu vtipem hýřících postav, od přitroublých námořníků po mluvícího papouška, doplňuje špičková grafika a výborná hudba Hanse Zimmera. Tento německý skladatel je známý i svojí hudbou pro Lvího krále, Temného rytíře, Gladiátora, Rivaly či 12 let v řetězech.

Vydejte se v sobotu od 20.15 do světa proradných pirátů, bájných bytostí a nezkrotných vln, vonících po volnosti a nebezpečných dobrodružstvích.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 9. 2023

V lásce a romantice by se vám nyní mělo dařit, Berani. Něco ve vás vzbudilo detektivní náladu a vy toužíte zkoumat, pátrat a hledat pravdu v každé situaci. Váš fundovaný, stabilní a praktický přístup bude vaší největší předností. Ujistěte se, že dnes necháte roli mučedníka někomu jinému. Vy jste ten, kdo musí převzít kontrolu.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.