Seriály a filmy

11. června 2015 14:00

Gabriela Gabrielová

Pirátská trilogie: Zlomí dredatý korzár Prokletí Černé perly?

Nepřátelské lodě se přibližují. Ozývají se krvežíznivé pokřiky a okolo hlav se míhají koule z kanónu. Odlétávají kusy lodí i těl. Piráti skáčou na palubu se šavlemi ve zkažených zubech. Začíná bitva o čest, lásku a hlavně zlato. Sledujte 3. 4. od 20.15 na Primě a od 2.50 na Prima COOL.

Jack Sparow (Johnny Depp) má problém. Je pirátský kapitán, ale nemá loď. Využívá tedy příležitosti v podání brusiče mečů Willa (Orlando Bloom), který chce zachránit svoji vyvolenou Elisabeth (Keira Knightley) ze spárů kapitána Barbossy (Geoffrey Rush). Tento vášnivý milovník jablek Jackovi sebral jeho jedinou lásku a symbol svobody – loď Černou perlu. Jack s Willem si proto „vypůjčí“ nejrychlejší loď královského námořnictva a spustí zběsilou námořní honičku za pokladem Aztéků, v níž nechybějí šermířské souboje, kostlivci, námořní bitva ani vtipné hlášky.

Piráti z Karibiku jsou příjemně smíchaný koktejl zábavy, napětí a exotiky. Filmy o pirátech byly vždy naprosté propadáky, kýče bez vizuálních efektů se stereotypními postavami. Zlý starý pirát vs. mladý krásný námořní kapitán. Hledal se poklad a zachraňovala se bezbranná panna.

Režisér filmu Gore Verbinski zparodoval stará klišé a vytvořil z nich něco více než jen důkaz toho, že grafika se dostala na úplně jinou úroveň. Náš hrdina Jack není ani hodný ani zlý. Dívka v nesnázích si docela dobře poradí sama a s mečem to umí lépe než lecjaký muž. Klaďas Will místo aby piráty vytrestal, sám se jedním stane. Celou dobu se charakterům strhávají nálepky z čela, a tak ani kapitán námořnictva není nic více, než ziskuchtivý (a ze začátku i vdavek chtivý) mizera. Všimněte si také opičky – oproti jiným pirátským filmům není komická a zábavná ani co by se za nehet vešlo. Naopak, je to zlá malá potvora.

Jack Sparow, hlavní a nejkomičtější postava celého příběhu, nemá stereotypní dřevěnou nohu a pásku přes oko. Johnny Depp si vzal vzor v rockerech, tedy v jakýchsi bojovnících za nevázaný a svobodný život, a tak má připomínat kytaristu kapely Rolling Stones, Keitha Richardse. Opravdoví piráti byli nemilosrdní a děsiví, a ne duchaplní ukecánci. Sláva Jacka Sparrowa ale pramení právě z toho, že je vtipný, i když také umí krást poklady a máchat šavlí. Proslavil se jako pirát s jedním nábojem a kompasem, co neukazuje sever.

Film byl nominován na Oskara za nejlepší vizuální efekty (celkem se jich použilo 600) a Johnny Depp byl za svou roli dominován na Oskara za nejlepšího herce v hlavní roli.

Dívejte se v sobotu ve 20:15 na Primu na dobrodružství dredatého piráta v době, kdy svoboda znamenala plavit se na moři, za pasem mít šavli, na hlavě šátek a v očích neukojitelnou touhu po nebezpečí a ztracených pokladech.

Úvodní scéna s Deppem

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 9. 2023

V lásce a romantice by se vám nyní mělo dařit, Berani. Něco ve vás vzbudilo detektivní náladu a vy toužíte zkoumat, pátrat a hledat pravdu v každé situaci. Váš fundovaný, stabilní a praktický přístup bude vaší největší předností. Ujistěte se, že dnes necháte roli mučedníka někomu jinému. Vy jste ten, kdo musí převzít kontrolu.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.