Seriály a filmy

1. února 2017 16:03

filip.budak

Prima ZOOM dnes slaví 4. narozeniny

Prima ZOOM dnes slaví 4. narozeniny

Tematický kanál Prima ZOOM přináší již 4 roky nejzajímavější dokumentární filmy a seriály ze světa i domova. Ve 14 rozmanitých tematických blocích najdou diváci nejlepší dokumenty od světových produkčních společností v čele s BBC, National Geographic, Discovery a ZDF, ale i oblíbenou českou tvorbu. Průměrný celodenní share Prima ZOOM je 1,96 %1 v CS 15–69 let. Kanál nejčastěji sledují muži nad 35 let se středoškolským vzděláním, podíl mužů mezi diváky Prima ZOOM tvoří 60 %.

„Připadá mi stěží uvěřitelné, že je Prima ZOOM na světě teprve čtyři roky, protože se z ní okamžitě stal divácky zavedený kanál. Na druhou stranu mě to překvapuje, že jsou to už čtyři roky, protože mám v živé paměti, jak jsme kanál připravovali a vymýšleli jeho skladbu a jak jsem vybíral první dokumenty. O to víc mě těší, že se za čtyři roky nemění přízeň diváků ani naše odhodlání přinášet jim něco zajímavého, objevného, působivého i zábavného,“ říká k výročí Pavel Němec, dramaturg Prima ZOOM.

Prima ZOOM začala vysílat 1. února 2013 jako čtvrtý kanál skupiny Prima. V tu dobu se jednalo o jedinou bezplatnou dokumentární stanici v České republice. Úvodní sledovanost i návštěvnost webu Prima-ZOOM.cz překonala veškerá očekávání.

Od roku 2013 Prima ZOOM spolupracuje s Nadačním fondem Neuron. V témže roce stanice začala kooperovat s nejprestižnější výstavou novinářské fotografie World Press Photo. Od roku 2016 je partnerem také české fotografické výstavy Czech Press Photo, v rámci které je vyhlašována Cena Prima ZOOM. V rámci partnerství Prima ZOOM aktuálně spolupracuje i se Zoo Praha, Botanickou zahradou hl m. Prahy, Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy a Krokodýlí ZOO Protivín.

Divácky nejúspěšnějšími pořady se v průběhu let staly filmy Miroslav Zikmund: Cesta stoletím, Rybí bojovník s Jakubem Vágnerem či Ostrov na severu Romana Pecha. V loňském roce byly poprvé na obrazovkách uvedeny ozvěny Ceny Neuron Prima ZOOM s nejlepšími krátkými českými vědeckými videi z ročníků 2014–2016 a seriál V kokpitu, který obdržel od Aeroklubu České republiky ocenění za popularizaci českého letectví.

Na podporu image Prima ZOOM běžela loni celorepubliková kampaň, která byla postavena na známých českých osobnostech vědy, přírody a cestování. Na působivém černém pozadí mohla veřejnost vidět kardiochirurga prof. MUDr. Jana Pirka, šéfredaktorku časopisu Lidé a Země Lenku Klicperovou a Miroslava Bobka, ředitele Zoo Praha.

Rostoucí oblibu si také drží server www.prima-zoom.cz, který plnohodnotně doplňuje dokumentární kanál množstvím zajímavých článků, fotografií, videí, reportáží a soutěží. Rekordním měsícem pro web Prima ZOOM se stal loňský prosinec, kdy jej navštívilo 767 693 reálných uživatelů (PC + mobil + tablet). Průměrně za loňský rok web navštívilo 282 958 RU z PC/měsíčně (8% meziroční nárůst oproti roku 2015). Nejčtenějším článkem se stal „Proč muslimové nejedí vepřové maso? Americký antropolog přišel na nečekanou příčinu“ (250 000 zobrazení). Online přenos z údolí slonů v Zoo Praha Slůně zaznamenal od dubna 2016 celkem 1 426 000 zobrazení. Úspěch zaznamenala také soutěž o nejdražší knihu všech dob – Sixtinská kaple. Facebookový profil Primy ZOOM sleduje přes 782 000 fanoušků.

A na co se diváci tematického kanálu mohou těšit letos? „Únor odstartujeme novým dokumentem a divácky oblíbeným tématem David Attenborough a obří dinosaurus. S pravěkými monstry se budeme objevovat na Prima ZOOM každou středu od osmi večer. V nové sérii Frank v Indii se vrátí populární dobrodruh a herpetolog Frank Cuesta, s Przemkem Kossakowským čeká diváky cestování Za hranice všednosti a známé tváře se objeví i ve výpravné sérii Divoký západ s Robertem Redfordem. Přichystali jsme špičkové tituly od BBC, jako je Žralok, Afrika či Život ve vzduchu. Fascinující kapitolu z historie rusko-amerických vztahů popíše dokument Apollo-Sojuz: Setkání ve vesmíru, ještě hlouběji do historie 20. století nás zavede Hitlerova jaderná bomba. Milovníci adrenalinu i pokročilých technologií pak ocení celovečerní podívanou 14 minut od Země, která poprvé odhaluje zákulisí rekordního seskoku z výšky 41 kilometrů. V neposlední řadě bych chtěl vypíchnout tři únorové premiéry českých dokumentů. Dva z nich spojuje vedle skvělého zpracování i anglický název a téma extrémních sportů: Gravitation a Choose Your Wave. Na extrémní příběhy zcela jiného druhu pak dojde 19. února v čerstvě dokončeném dokumentu Nezlomené, který přibližuje životy tří žen z Indie, Kamerunu a Afghánistánu. Prostě i pátý rok bude na zajímavé dokumenty úrodný,“ dodává Pavel Němec.

Nejoblíbenějšími tematickými bloky v roce 2016 byly – Úchvatná říše zvířat, Po stopách historie a Úžasné oceány. Nejsledovanější filmy a seriály překračují stovky tisíc diváků.

TOP 3 nejsledovanějších pořadů v roce 2016 (CS 15+):

  • Skrytý příběh Velké čínské zdi (25. 10. 2016) – 138 000 diváků
  • Eva Braunová: Hitlerova žena (22. 3. 2016) – 129 000 diváků
  • Stalinova dcera (18. 10. 2016) – 126 000 diváků

Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere a NetMonitor

1 Měřené období je 1. února 2013 až 29. ledna 2017.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 4. 2024

Berani, dnes bude ve vzduchu vládnout lehkovážná, téměř bláznivá energie. Vesmír vás vybízí, abyste se vzdali železného sevření seznamu povinností a trochu se pobavili. Představte si všechen tlak, který na sebe vyvíjíte, jako kouli na noze, kterou je třeba uvolnit. Není důvod brát se neustále tak vážně.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.