Seriály a filmy

6. dubna 2017 09:00

Martina Čerňanská

Michaela a její proměna z anorektičky v sebevědomou ženu

Michaela má doslova strach z jídla. Období přejídání střídá období hladu. Od 13 let, kdy trpěla anorexií, se nemůže zbavit pocitu, že jídlo je něco, co si nemůže dovolit. Chtěla by mít zdravý vztah k jídlu a kondici jako její přítel, sportovec, zatím však neměla pevnou vůli s tím něco udělat.

Jak náročná byla její cesta za zdravým postojem nejen k jídlu, ale i sobě samé, uvidíte v oblíbeném pořadu Jste to, co jíte už v pondělí 10. dubna ve 21.30 na Primě.

Michaela Kudějová (30) z Českých Budějovic pracuje v oddělení péče o zákazníky. Váha ji trápila odmalička, ve třídě byla z holek prý vždy nejtlustší. Po rozvodu rodičů, kdy si připadala bezcenná, a s příchodem puberty přišel zlom a Míša přestala jíst. Anorexie ji dostala až na váhu 40 kilogramů, ale ona se stále cítila tlustá. V průběhu dvou let se jí povedlo z nemoci se dostat, a přibrat na 97 kilo. A opět byla nešťastná. Jíst pořádně neumí. „Já buď nejím a držím dietu, nebo se ´prasím´ a sním, co můžu, a pak je mi špatně. Když nejím, stejně myslím na jídlo. Jsem něco jako odnaučený kuřák. Vnímám to jako závislost, které bych se chtěla zbavit!“ říká Michaela odhodlaně.

S novým vztahem přišla i nová kila

Na začátku natáčení ukazuje ručička na váze 90 kilogramů. Dle slov Michaely je to také výsledek jejího společného života s přítelem Karlem, se kterým jsou spolu půl roku a mají rádi pohodu. Za tu dobu, jak sama říká – šťastného života, přibrala přes 9 kilo. Už jednou provždy by chtěla, aby se z jídla stal její přítel, nikoli zlý pán. A také by ráda zapracovala na své kondici a uběhla vysněných 10 kilometrů bez přestávky. Zatím sportuje jen nárazově a u ničeho dlouho nevydrží. Jediná záliba, kterou dotáhla do konce, je její tetování. S tím začala v 18 letech a dnes již na těle nemá téměř místečko, které by tetované nebylo, a ona je tak nepřehlédnutelná.

Jaký jídelníček je vhodný pro anorektičku?

Příprava jídelníčku pro Míšu trvala Petru Havlíčkovi déle, než je obvyklé u ostatních účastníků pořadu. Musel jej sestavit především s ohledem na fakt, že anorexie je nemoc, která zůstává u člověka „v paměti“. Míša je však odhodlaná a pevnou vůli prokáže v průběhu 4 měsíců natáčení ještě několikrát. Fitness trenérka Hanka Kynychová využila Míšina běžeckého snu a jako trénink na jejích vysněných 10 kilometrů ji přizvala i k závodu na 5 kilometrů na pražské Ladronce. Sportování 4x týdně přineslo ovoce, Míša je stále odhodlaná, i když jí plány, a to hned rovnou dvakrát, naruší stěhování. Ve vlastním domečku se ale zabydlí rychle a příprava zdravého jídla ji v nové kuchyni chytne natolik, že si své kuchařské výtvory i fotí. K jídlu tak nakonec našla cestu a přestala se ho bát.

Na začátku Míša neměla žádnou kondici, na konci uběhla 10 kilometrů v neuvěřitelném osobním rekordu a zhubla 14 kilo. Svým přístupem, odhodláním i motivací pokračovat dál odborníkům doslova vytřela zrak. Svůj život zcela překopala. I dál žije zdravě a na internetu svými recepty inspiruje nejen kamarádky. S Karlem se zasnoubili a čekají miminko. A Míša dnes říká: „Chci být zdravá a štíhlá maminka.“

Sledujte pořad Jste to, co jíte každé pondělí ve 21.30 na Primě!

Uložit


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 4. 2024

Berani, dnes bude ve vzduchu vládnout lehkovážná, téměř bláznivá energie. Vesmír vás vybízí, abyste se vzdali železného sevření seznamu povinností a trochu se pobavili. Představte si všechen tlak, který na sebe vyvíjíte, jako kouli na noze, kterou je třeba uvolnit. Není důvod brát se neustále tak vážně.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.