Seriály a filmy

24. března 2017 09:00

Martina Čerňanská

Těžkotonážní spojenectví: Do boje se pustili dva bratři

JTCJ - David to nedává

Příběh bratrů Hradeckých, hrdinů dalšího dílu oblíbeného pořadu Jste to, co jíte, by vydal na knížku. Mají se rádi, ale jejich vztah je dost komplikovaný. Bratři spolu celý život soupeří, rok spolu dokonce i nemluvili.

Ani jeden z nich nedokáže relaxovat, vypnout, jakkoliv odpočívat. Jediným požitkem je pro ně jídlo. Oba dva si ale uvědomují, že v tuto chvíli se jejich boj s obezitou rovná boji o život.

Uvidíte již v pondělí 27. března ve 21.30 na Primě.

Aleš Hradecký (43) a David Hradecký (37) z Prahy podnikají v oboru obnovitelných zdrojů. Kromě profesního zaměření mají společnou také obezitu. Mladší David je dokonce nejtěžším účastníkem nové série i historie pořadu vůbec. Na začátku natáčení vážil neuvěřitelných 222,5 kilogramů, na jeho zvážení bylo dokonce potřeba využít váhu ve sběrných surovinách. „Uvědomil jsem si, že jediná šance, jak svůj život dlouhodobě změnit, je postavit se tomu a natrvalo změnit chování vůči sobě a svému tělu. Došlo mi, že mám pouze jedno tělo a jiné mi v životě nikdo nedá. Mám osmiletou dceru a nechci, aby vyrůstala bez otce,“ říká David.

Vážné problémy

Starší Aleš se se svými 150 kilogramy může zdát lehčím případem pro tým odborníků, je ale diabetikem. Denně užívá až 100 jednotek inzulínu, přesto si občas neodpustí různé prohřešky. Staví lidem solární a větrné elektrárny, posledních 7 let je však kvůli prácia firmě ve velkém stresu. „Nechci být nejbohatším na hřbitově,“ říká Aleš. Jeho bratr David to má s jídlem jako na houpačce, jí buď málo, nebo naopak pořád. Změna stravování jednoduchá nebude.David si uvědomuje, že při jeho zdravotních výsledcích jde o život. Alešovi závažnost zdravotního stavu nedochází a nerespektuje pravidla, která by měli jako diabetik dodržovat. Petr Havlíček připraví oběma jídelníčky na míru.

Bratři Hradečtí, Foto: Hermína / Prima

Společnou zálibu mají bratři v americkém fotbale. Aleš dělá kustoda týmu Black Panters, v minulosti sám i hrál. David byl ještě před dvěma lety aktivním ligovým hráčem a působil v Německu. Když ale po 20 letech skončil, ztloustnul. Se sportováním kvůli váhové zátěži momentálně těžce bojuje. Nezvládá ani jednoduché protahovací cvičení, Hanka Kynychová mu proto doporučila fyzioterapii, a zejména chůzi. Aleš je na tom s fyzičkou mnohem lépe, má o svém tréningu jasné představy a je připravený je uskutečnit.

Bez pomoci blízkých to nejde

Do hubnutí se oba bratři pustili s odhodláním. Zatímco staršímu Alešovi se dařilo s kily bojovat, mladší David nebyl s pomalým váhovým úbytkem spokojený. I přesto, že měl obrovskou podporu své přítelkyně Katky, která mu jídlo na celý den dokonce připravovala, propadal depresím a v porovnání s bratrem se cítil méněcenný. Psycholožka Laura Janáčková se proto snažila pomoct mu pochopit, jak důležitý je především stav jeho mysli a akceptování toho, že hubnout musí pomalu a zdravě.

Po 4 měsících se Davidova váha posunula o sedm kilogramů níže. Aleš zhubnul 10 kilogramů, je na polovině původní dávky inzulínu a zlepšil se mu také zdravotní stav.

Sledujte pořad Jste to, co jíte každé pondělí ve 21.30 na Primě!