Celebrity

2. října 2019 11:05

ONLINE: Úmrtí Karla Gotta - Českou legendu oplakávají umělci i politici. Lidé k jeho vile nosí květiny

Ve věku 80 let zemřel v úterý krátce před půlnocí zpěvák Karel Gott. Zemřel doma v kruhu svých nejbližších, potvrdila manželka Ivana Gottová. Lidé napříč celou zemí i ve světě vyjadřují soustrast rodině a vzpomínají na nejslavnějšího českého zpěváka populární hudby. Vydal skoro tři stovky alb, první už v roce 1965, na svém kontě má desítky milionů prodaných desek. O smrti zpěváka Karla Gotta informují německá, rakouská, polská, maďarská a ruská média

Bližší informace o posledním rozloučení budou zveřejněny na oficiálních webových stránkách Karla Gotta, sdělila mluvčí zesnulého zpěváka Aneta Stolzová.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek chce navrhnout státní pohřeb pro Karla Gotta. To podporuje i premiér a prezident. Vláda se kvůli tomu dnes mimořádně sejde v 16 hodin.

Ohlédnout za životem "božského Káji" se můžete v následujícím videu.

Sociální sítě zaplavily vzpomínky, ohlasy, vzkazy

Jako jeden z prvních se k události vyjádřil prostřednictvím svého mluvčího prezident republiky Miloš Zeman.

Vzpomínku zveřejnil na svém Twitteru i premiér Andrej Babiš. "Věřil jsem, že tu bude navždycky," napsal předseda vlády na svůj Twitter.

Zaorálek Gotta označil za mimořádnou osobnost, která dokázala spojovat.

Primátor Prahy napsal na Twitter, že navrhne, aby Praha významně ocenila Gottův přínos kultuře.

Na Twitteru se vyjádřila i ministryně financí Alena Schillerová a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček označil Gotta za jednoho z mála lidí, kteří udělali dobré jméno České republice ve světě.

Krátce po oznámení vyvěsila Plzeň, rodné město Karla Gotta, černou vlajku na jeho počest. Starosta Martin Baxa vyjádřil za sebe i město upřímnou soustrast rodině.

Eurokomisařka Věra Jourová uvedla na Twitteru: „Dnes večer si pustím Být stále mlád nebo Jdi za štěstím. Nádherný hlas Karla Gotta, který mě provázel celý můj život jako jakási jistota, jako něco, co přece nikdy nemůže utichnout. A přece, Karel Gott nás opustil a mně je to velmi líto. Upřímnou soustrast jeho blízkým."

Kondolenci připojil i předseda KSČM a 1. místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Vojtěch Filip: „Odešel člověk, který rozdával radost nám všem. Člověk, který do poslední chvíle miloval život a svou práci.

Kromě politiků a umělců vzdali svůj hold také dva nejznámější české fotbalové kluby. Slávisté chtějí uctít památku Karla Gotta před dnešním utkáním s Dortmundem.

Spekulace o Gottově zdravotním stavu se poprvé objevily v roce 2015, větších komplikací si veřejnost mohla všimnout letos v létě.

Vzpomínku připojil i moderátor Leoš Mareš, který s Gottem natočil píseň - Být stále mlád:

Helena Vondráčková zveřejnila vzpomínku na svém Facebooku.

Ta zpráva pro mne byla dnes ráno opravdu bolestivá. Dovedu se vžít do situace celé Kájovy rodiny - jak Ivanky, tak...

Posted by Helena Vondráčková on Wednesday, October 2, 2019

Zpěvák Richard Krajčo na Facebook napsal: „Děkuju za vše" a připojil odkaz na píseň, kterou pro něj a jeho dceru složil - Srdce nehasnou.

Režisér Jiří Strach, v jehož pohádce Anděl Páně si Mistr zahrál, připojil na Facebooku tento vzkaz: „Díky za vše, Mistře, a andělé ať Vás uvítají!"

Operní pěvkyně Eva Urbanová napsala: „Děkujeme za vše."

Svou vzpomínku připojil za mladou generaci i zpěvák Adam Mišík.

Upřímnou soustrast popřál také režisér Jan Hřebejk. "Jeho povahu bych si přál mít," napsal na Twitter.

Kromě pěveckého umu doprovázela život Karla Gotta také herecká kariéra. Kromě toho, že mohli diváci slyšet ve filmech jeho písně, sám si v některých snímcích zahrál.

K politickým osobnostem, které vzdali Gottovy hold, se přidal i senátor Jiří Drahoš.

Z dalších politiků se na adresu dnešní tragické události vyjádřili například ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, poslanec Tomio Okamura nebo předseda sněmovny Radek Vondráček.

Na svém Twitteru se vyjádřilo i francouzské velvyslanectví v České republice.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 9. 2023

Romantika pro vás dnes rozkvétá. Pokud jste nezadaní, procházka po okolí by vám mohla zprostředkovat kontakt s někým novým a zajímavým. Pokud jste zadaní, mohli byste si se svou drahou polovičkou naplánovat výlet mimo město, třeba víkendový pobyt. Výlet může částečně souviset s obchodem. Je to skvělá doba pro psaní, i kdyby to měl být jen dopis příbuznému.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.