Životní styl

11. března 2020 11:47

Eva Burešová ze Slunečné mluví o dopadech koronaviru na umělce: Přestaňte nás urážet

V souvislosti s koronavirem nařídila vláda v úterý dočasné zrušení veškerých akcí, kde se sejde více než 100 lidí zároveň. Pro řadu divadelních a muzikálových herců je to velká rána, zejména z finančního hlediska. Většina lidí ale pro jejich obavy nemá pochopení. Eva Burešová, která v seriálu Slunečná hraje Týnu Popelkovou, se jich ale na svém Instagramu zastala!

Mnoho divadelních a muzikálových herců se v souvislosti s opatřeními proti novému koronaviru COVID-19 začíná ocitat v existenční nouzi. Nařízením vlády z úterý 10. března byly totiž zrušeny veškeré akce, na nichž se v jeden okamžik schází více než 100 osob. Jedná se tedy i o muzikálová a divadelní představení. Řada herců se tak ocitá bez pravidelného příjmu, a jsou navíc také v nejistotě, na jak dlouho se bez příjmů ocitnou.

Není proto divu, že mnozí vyjádřili své obavy veřejně. S pochopením veřejnosti se ale nesetkali, právě naopak. Zejména internetové diskuze a diskuze na sociálních sítích Facebook a Instagram jsou plné nenávistných komentářů směřujících k hercům, kteří „nejsou důležití a stále si na něco stěžují“.

Eva Burešová se zastala kolegů

Představitelka Týny Popelkové Eva Burešová se ale svých kolegů na svém profilu na Instagramu veřejně zastala. Přinášíme vám přepis jejího příspěvku:

„Já myslím, že všichni chápeme, jaké riziko zde je a proč se to vše muselo zakázat. Mrzí mě ale, jak se to proti umělcům otáčí a jak je lidé začínají urážet a vysmívat se. A také plně rozumím tomu, že si umělci “ztěžují” na svých profilech nebo jsou z toho všeho smutní. Nikdo totiž z těch lidi, co píšou a urážejí, si opravdu moc neuvědomují, co vše naše práce obnáší, jak jsme rádi, že se nějaká práce objeví a jak se ji držíme zuby nehty, když je.

Věty typu…

  • Bez divadla se obejdeme.
  • Měli jste si dělat rezervy.
  • Měli jste se lépe učit.
  • Nefňukejte, když vyděláváte miliony.

… nikomu nijak nepomohou. Když má umělec o prázdninách volno a zkouší zadarmo, je na to připravený. Když člověk ví, že za měsíc bude bez práce, připraví se na to. Většina lidí si nedělá zásoby peněz na nedohledno dopředu. Mají hypotéky, rodiny. Je jen málo umělců, kteří jsou opravdu v takovém balíku, aby si nemuseli zoufat a umělců, kteří nepotřebuji hypotéku jsou v ČR možná tak čtyři. Když někdo, kdokoliv, přijde o tolik práce ze dne na den, má právo zoufat si a být smutný. Vysmívat se tomu, urážet a znehodnocovat není na místě.

Snižovat uměleckou práci taky ne. Kdyby ze dne na den ztichla hudba, nebyly filmy, divadla, televize..., najednou by všem došlo, že něco velkého chybí. To vše ale vytváří živí lidé, lidé, kteří mají své životy, rodiny, osudy. Nejsou to roboti a většinou to absolutně nejsou milionáři, jak si všichni myslí. Jen to, že o tobě někdo denně píše a ty jej znáš z televize, neznamená, že je ten člověk za vodou a na účtu má vysoké částky, které používá jen ke svému potěšení. Jsou to lidé, většinou pracující od rána do noci...

Tolik nenávisti vůči nim FAKT je šílenost. Každý by po tomto zákazu vykonávání placené práce byl smutný, zničený, nasraný. A mají na to právo. Proboha, přestaňme kolem sebe pořád kopat a denně hledat další cíle, které musíme nutně urazit nebo jim jakkoliv ublížit. Co všechno se musí stát, abychom byli jedno?“

Jak se na celou situaci díváte vy? Máte pro herce pochopení, nebo patříte do druhého tábora? Napište nám do diskuze pod článkem!

Pokud si chcete od stresu spojeného s šířením nového koronaviru oddechnout, co takhle se podívat na seriál Slunečná v našem online archivu nebo se v exkluzivní předpremiéře online podívat na díly, které ještě nevysílala televize?


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 5. 2024

Zpoždění při přijímání sdělení ze vzdáleného místa by se dnes mohlo ukázat jako frustrující, Berani. Možná se těšíte na dovolenou, ale povinnosti, které se náhle objeví, by mohly cestu odložit. Pravděpodobně to nebude nutné, ale je třeba udělat úpravy, abyste mohli dělat to, co chcete, a zároveň plnit své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.