Marie z Lásek není exot. Podnikavých žen 50+ přibývá a jsou vzdělanejší než muži!

VML - Jsme tady! Ženy 50+ v realitě

Potvrzeno: ženy nad padesát v této zemi žijí a mají i v reálném životě šanci na nový začátek. Marie a její příběh v seriálu Všechny moje lásky tedy není výmysl scenáristů. Poslechněte si představitelku hlavní role Veroniku Žilkovou, co o postavě a skutečnosti říká v našem rozhovoru.

Seriál není nereálná pohádka a Veronika Žilková ví, o čem na videu v úvodu mluví. O tom, že ženy po padesátce a výše „jenom nemyjí doma nádobí a podlahu“, svědčí statistiky. Ověřili jsme také, že Marie není výjimečná ani tím, že si i v takové situaci našla nový smysl života – začala sama podnikat. Jako vystudovaná farmakoložka si otevřela lékárnu.

Premiérové díly rodinného seriálu Všechny moje lásky můžete vidět každou středu ve 20.15 na Primě. Reprízu pak můžete sledovat ve čtvrtek ráno v 7.45 na Prima LOVE

Z nějakého nepochopitelného důvodu seo ženách, kterým je přes padesát, často píše jako o exotech, někteří mladí zaměstnavatelé nabývají dojmu, že už jsou takové zkušené ženy „staré“ a své týmy zběsile omlazují...

Přečtěte si dále, jak si ve skutečnosti stojí české ženy v podnikání.

Všechny tuzemské Marie pod drobnohledem statistik

Před dvaceti lety podnikalo jen na 124 000 žen. Od té doby stoupl počet podnikatelek více než dvojnásobně. A roste i podíl těch vyššího věku.

Ve věkové kategorii 50–59 let je to nyní osmkrát více žen než před 20 lety. Dříve se do podnikání pouštělo více mladých žen ve věku od 15 do 19 let. Více než 11,2 % žen podniká ve věku přes 60 let!

V roce 1993 podnikalo 1,8 tis. žen, což bylo 1,5 % z jejich celkového počtu. Poté už se počet velmi mladých podnikatelek snižoval. Důvodem byl hlavně trend dosáhnout vyššího vzdělání. Největší podnikatelský boom zažily ženy-podnikatelky v roce 2011. Mladé ženy toužící po podnikatelské kariéře se často obávají sladění pracovního života a výchovy dětí, mají také větší strach z neúspěchu nebo nedostatku zkušeností.

Problémem také může být nedostatek financí pro start podnikání a horší přístup k půjčkám, proto ženy-podnikatelky tvoří pouze necelých 33 % z celkového počtu podnikatelů.

Ženy jsou v průměru vzdělanější než muži

Ano. I to je fakt. Přesto žen v rozhodovacích a řídících pozicích najdete výrazně méně než zástupců opačného pohlaví. Překvapivé v této souvislosti je možná zjištění, že výraznější podíl příslušnic "něžného pohlaví" najdeme ve vedoucích a řídících pozicích v ozbrojených složkách (v armádě a u policie) než třeba v oblasti výzkumu a vývoje.

I Marii by to v armádě slušelo. Koukněte se, jak jí to seklo, když ji jedna z lásek pozvala na paintball.

Oblastí, v níž v řídících pozicích dominují ženy nad muži, je jednoznačně zdravotnictví. Tam podíl žen dosahuje až 90 %. Je pravda, že toto číslo je ovlivněno především vysokým počtem hlavních a vrchních sester. Primáři jsou častěji muži, a tak ženy do celkové struktury řídících pozic ve zdravotnictví tolik nepromlouvají.

Autor: Schneidy podle zdrojů ČSÚ

Dejte si ještě rekapitulaci předchozích desti dílů serálu Všechny moje lásky.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 3. 10. 2023

Dnes by k vám domů mohla přijít řada zajímavých návštěvníků. Alespoň jeden by mohl být z cizí země a někteří by mohli být z oblasti vzdělávání. Můžete očekávat zajímavé rozhovory a možná se dozvíte zajímavá fakta na téma, které je pro vás nové. Mohlo by vás to bavit natolik, že se zítra poohlédnete po knihách na toto téma.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.