Galerie: Dejdar na hrad! Poznali jste nového kapitána klání Máme rádi Česko?

Když se jinak nezaměnitelný herec pohyboval v setmělém zákulisí středověké tvrze, jeho tvář lemovaly dlouhé vlasy, postava v ještě nekompletním kostýmu Karla IV. zezadu připomínala ženu – brokátové šatky pod kolena, silné punčocháče a přes to dnešní péřovka s kapucí, nepoznali byste ho.

Česko si několik týdnů lámalo hlavu, kdo a co znamenají dva vladaři na bilboardech. Karel IV. a Rudolf II. v podání herců Martina Dejdara a Jakuba Prachaře lákají na nové díly soutěžní show Máme rádi Česko, v níž proti sobě povedou dva týmy jako kapitáni.

To naše setkání s hercem by se také mohlo jmenovat "Jak jsme nepoznali Martina Dejdara". K bližšímu zkoumání nás vlastně záhadná postava v zákulisí přivedla teprve v momentě, když si „začala“ neobratně nadhazovat punčocháče. „To je jasnej chlap. Je to Dejdar,“ bylo hned všem nezasvěceným do scénáře jasno. Na to Martin Dejdar vyfasoval rudý plášť s hermelínem, žezlo a repliku slavné korunovační koruny Karla IV. A bylo po záhadě.

Co o své nové roli říká Martin Dejdar? „Na pořad se moc těším. V minulé řadě jsem do něj byl pozvaný jako host, nyní si vyzkouším roli kapitána. S Jakubem Prachařem jsme se už utkali při natáčení upoutávek. Já byl za Karla IV. a on za Rudolfa II. Byla to velká sranda, rozhodně se diváci mají na co těšit."

Prohlédněte si v galerii korunovaného Martina Dejdara

Trocha lekce módy z 15. století

Říká se, že sám Karel IV. upřednostňoval oděvy prosté. Za to dvořané a šlechta se předháněli ve sledování posledních trendů. Módní v této době bylo vše zužovat - od sukní až po pánské nohavice. Ti největší parádníci začali nosit každou v jiné barvě. Šily se kabátky do pasu zdobené mnoha knoflíčky i šněrováním. Ke zdůraznění figury se používaly vycpávky například z koudele.

Ani úprava hlavy nezůstala bez povšimnutí. Dívky si v 15. století vylepšovaly účesy pomocí pentlí a perlovců. Vdané ženy si pásem látky ovíjely hlavu rovnou celou a ještě si ho podvlékaly pod bradou. Francouzská móda ženy ozdobila jednodílnými šaty s vlečkou. U dvora byly žádány ženské chomouty, tedy čepce se dvěma rohy. Z nich vlál závojíček zvaný šlojíř.

Móda se nevyhnula ani obuvi. Movití lidé obouvali protáhlé botky ve tvaru zobáků.

Návrat k širším a také pohodlnějším oděvům přišel začátkem 16. století. Špičatou obuv nahradila kratší německá, rozšířená v oblasti prstů. Němci jí říkali kraví huba.

Show pokračuje!

Velkolepá zábavná show Máme rádi Česko se vrací a opět prověří nejen znalosti diváků, ale především vědomosti populárních tváří českého showbyznysu z herecké branže, z řad bavičů, moderátorů, sportovců, hudebníků atd., které pomyslně změří své síly ve dvou spolu soupeřících družstvech, z nichž každé povede jeden kapitán. Do čela jednoho družstva si znova stoupne Jakub Prachař, jehož týmy v minulé řadě vítězily. Na pomyslný souboj vědomostí pak nově vyzve populárního herce Martina Dejdara. „Máme rádi Česko je pořad, o kterém můžeme rozhodně tvrdit, že se těšil divácké oblibě. A my věříme, že pokračování této show diváci přivítají,“ říká šéf programu Primy Roman Mrázek.

Těšte se na sobotu 25. ledna večer na Primě!

(schneidy)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 5. 2024

Zpoždění při přijímání sdělení ze vzdáleného místa by se dnes mohlo ukázat jako frustrující, Berani. Možná se těšíte na dovolenou, ale povinnosti, které se náhle objeví, by mohly cestu odložit. Pravděpodobně to nebude nutné, ale je třeba udělat úpravy, abyste mohli dělat to, co chcete, a zároveň plnit své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.