Móda a krása

5. července 2016 04:30

Anna Kopečková

Jaký byl typický dámský účes v roce, kdy jste se narodili?

Jaký byl typický dámský účes v roce, kdy jste se narodili?

Některé byly krásné, některé bychom tu snad ani neměli ukazovat...

1960 - Ležérní a natupírované vlasy

Ležérně upravené a hodně natupírované, často nahoru vyčesané vlasy byl ztělesněním ženskosti. Typickou ukázkou byla sexy kráska Brigitte Bardot.

1961 - Páže

U nás se tomu říkalo střih podle kastrolu. Tohle je ovšem elegantnější verze, s podtočenými konečky.

1962 - Tupírování

Způsob, jak dodat účesu objem, zpopularizovala jedna z nejvlivnějších postav módní branže, první dáma Jackie Kennedy Onassis.

1963 - Včelí úly

Styl Brigitte Bardot, která si vyčesávala vlasy do výšky, inspiroval některé ženy, aby si vlasy vyčesaly ještě výš. Tak vysoko, jak jen to bylo možné.

1964 - Mikádo

Účes z 20. let minulého století znovu vynesl na výsluní slavný britský kadeřník Vidal Sassoon.

1965 - Geometrické mikádo

A znovu Vidal Sassoon, který šel s mikádem ještě dál a představil jeho modernější podobu s perfektním geometrickým zastřižením.

1966 - Dlouhé a rovné

Styl hippies ovlivnil i vlasovou módu. Po vzoru Cher si ženy pěstovaly dlouhé, rovné a hebké vlasy.

1967 - Kluk s patkou

Nadčasový střih patří dodnes mezi nejvíc ikonické účesy. Poznáváte Twiggy?

1968 - Hříbek s dlouhou ofinou

Tenhle účes měli Beatles. A Beatles milovaly všechny ženy, takže si nechávaly i vlasy zastřihnout podobně, jako členové slavné kapely.

1969 - Krátké a natupírované

Elegantní účes, kterému dodávalo objem tupírování.

1970 - Dlouhé s pěšinkou uprostřed

Účesy hereček bývaly pro mnoho žen velkým vzorem. Nelze se tedy divit, že po uvedení slavného filmu Love story si ženy začaly česat vlasy stejně, jako hlavní hrdinka příběhu.

1971 - Chochol

Když kadeřník Paul McGregor takto ostříhal Jane Fondovou do jednoho z filmů, chodily ženy za svými kadeřníky a žádaly od nich stejný účes – kratší vlasy nahoře, delší dole.

1972 - Afro

Jeden z nejtypičtějších účesů sedmdesátých let.

1973 - Copánky

Tady někde začala móda vlasů spletených do copánků. K popularitě tohoto účesu bezpochyby přispěla americká herečka Cicely Tyson, když si takto upravila vlasy pro svou roli ve filmu Sounder.

1974 - Velké vlny

Jedna z nejúspěšnějších modelek sedmdesátých let Lauren Hutton inspirovala mnohé ženy, aby si na hlavně nechávaly vytvořit obří vlny.

1975 - Jemné kudrny

Zatímco řada žen toužila po velkých vlnách, mnohé si naopak přály mít účes kudrnatější. Třeba jako slavná modelka Beverly Johnson.

1976 - Sestřih do půlky uší

Krátký účes s vlasy zastřiženými v půlce uší se stal populární hlavně díky krasobruslařce Dorothy Hamill, která vyhrála na olympijských hrách zlatou medaili.

1977 - Odbarvené na blond

Na scénu přichází punk a s ním i divočejší účesy. Třeba rozcuchané odbarvené vlasy, jako nosila zpěvačka skupiny Blondie Debbie Harry.

1978 - Vytočené lokny

Mnohé ženy toužily v té době mít ohromující objemný účes jako hvězda seriálu Charlieho andílci Farrah Fawcett. A nejen v Americe. Vzpomínáte na televizní hlasatelku Saskii Burešovou?

1979 - Punkové bodliny

A opět je tu styl punk. Tento účes se stal populární díky zpěvačce Siouxsie Sioux (její hlas jste možná o něco později, v roce 1992, slyšeli v ústřední písni k filmu Batman se vrací).

1980 - Ostré špičky

Podobný účes, jako nosila Jane Fonda, ovšem tentokrát jde o verzi mnohem ostřejší, se špičkami. Přesně takový měla tenkrát zpěvačka Joan Jett a každý rockový nadšenec. Některé ženy, ale i muži šli ještě dál a nechávali si narůst pramínky hodně dlouhé, hlavně vzadu. Tomu se pak říkalo krysí ocásky.

1981 - Vysoký drdol

Nosily ho herečky i modelky, protože v něm krásně vynikne štíhlá šíje. Oblíbila si ho třeba slavná černošská modelka Iman.

1982 - Vlasy na stranu

Každá žena s delšími vlasy, která chtěla jít v osmdesátých letech s módou, měla tenhle účes na hlavě minimálně jednou.

1983 - Nedbalý rozcuch

Americký styl, který nosila třeba herečka Brooke Shields, inspiroval ženy a dívky na celém světě. Nechávaly si narůst dlouhé vlasy a rádoby nedbalým rozcucháním se jim snažily dodat co největší objem.

1984 - Na Jágra

V anglosaských zemích si tento účes vysloužil označení mullet, u nás jsme si ho pojmenovali podle jeho typického nositele. Ale na hlavně ho mívala třeba i Věra Špinarová. Tahle svérázná vlasová úprava by jistě vyhrála v soutěži o nejpříšernější účes všech dob jedno z prvních míst.

1985 - Zábal

I tehdejší královna popu Madonna přispěla do vlasových trendů několika svými úpravami. Toto je jedna z nich – vlasy stažené pomocí šátku.

1986 - Krepaté vlny

Krepaté vlasy mohou v určitých případech působit hezky, ovšem to, co se nosilo na hlavách v 80. letech, vypadalo spíš jako špatně přeleželé vlasy. A vlastně tenhle účes nevypadal hezky vůbec na nikom. Ani na Taylor Dayne (na snímku), která nazpívala velký hit 80. let Tell It To My Heart.

1987 - Zrzavé prstýnky

Když se americká herečka a zpěvačka Molly Ringwald poprvé objevila v novém účesu, všichni se do něj rázem zamilovali.

1988 - Natupírovaná trvalá

Objem byl stále v kurzu, takže ani trvalá už nestačila a musela se ještě pořádně natupírovat.

1989 - Nagelované lokny

V té době bylo zvykem používat na vlasy i hodně stylingových přípravků. Třeba gelu, díky němuž měly vlasy vypadat uhlazeně. Není to u Julie Roberts trochu škoda?

1990 - Královský krátký střih

Dokonce i princezna Diana inspirovala mnoho žen, které si po jejím vzoru nechaly vlasy ostříhat nakrátko.

1991 - Drdol s pramínky

Oblíbený a velmi ženský účes – nosila ho třeba Cindy Crawford. Vysoko vyčesané vlasy a obličej orámovaný pár spadlými pramínky.

1992 - Špinavá blond

V té době byla hodně populární Courney Love, manželka Curta Cobaina z Nirvany. Hlavně mladé dívky si nechávaly po jejím vzoru odbarvit vlasy na špinavou blond.

1993 - Dlouhé copánky

Když toho roku debutovala zpěvačka Janet Jackson ve filmu, staly se její vlasy spletené do dlouhých tenkých pramínků velkou inspirací.

1994 - Rachel

I když Jennifer Aniston svůj účes ze seriálu Přátelé nenáviděla, oblíbily se ho tisíce žen na celém světě. A říkalo se mu prostě "Rejčl".

1995 - Motýlí křídla

I v devadesátých letech se našlo pár vlasových přešlapů. Toto je jeden z nich.

1996 - Pruhy ve vlasech

Mohou za to Spice Girls, konkrétně Gerry Halliwell alias Ginger Space, že tenkrát miliony dívek prosily své rodiče, aby jim dovolili nechat si ve vlasech udělat pár červených, oranžových, růžových a jinak barevných proužků.

1997 - Rozcuchaný skřítek

Ač lehce rozcuchaný, poměrně elegantní. Právě v tomto roce se v krátkém účesu objevila herečka Winona Ryder.

1998 - Culíčky

Pletené copánky nosí většinou malé holčičky. Nebo Britney Spears...

1999 - Dva pramínky

Tento účes nemá žádný oficiální název, přesto byl v 90. letech celkem oblíbený. Všimněte si – pěšinka uprostřed a na každé straně jeden pramínek oddělený od ostatních vlasů.

2000 - Prosvětlené pramínky kolem obličeje

Šílená devadesátá léta jsou pryč a nastupuje éra s umírněnějšími a elegantnějšími barvami i střihy. A nastupuje contouring, tedy tvarování rysů obličeje pomocí prosvětlených pramínků. Krásně vypadala třeba Beyoncé.

-ak-

Sdílejte článek
Štítky film Princezna Diana Olympijské hry móda herec účes The Beatles kadeřník Brigitte Bardotová Britney Spearsová Jane Fondová Beyoncé Knowles

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 5. 2024

Zpoždění při přijímání sdělení ze vzdáleného místa by se dnes mohlo ukázat jako frustrující, Berani. Možná se těšíte na dovolenou, ale povinnosti, které se náhle objeví, by mohly cestu odložit. Pravděpodobně to nebude nutné, ale je třeba udělat úpravy, abyste mohli dělat to, co chcete, a zároveň plnit své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.