Móda a krása

5. května 2016 04:40

Martina Čerňanská

3 zásadní rady, jak kombinovat barvy

Každý z nás to zná – přemýšlíte nad outfitem, strávíte minuty a minuty před zrcadlem, máte vybranou skvělou kombinaci a potom si řeknete, jestli by stejně nebyla lepší ta „stará dobrá černá“…

Skryje vás, zeštíhlí, vždy poslouží jako sázka na jistotu, je u většiny lidí nejčastější barvou v šatníku… Ale umíte se obléknout i do barev? Celočerné outfity bývají často nezábavné, smutné. Záleží samozřejmě na náladě, občas jsou prostě dny, kdy svět vidíme černě. Chodit ale „ve smutečním“ každý den není dobré už jen proto, že si vás tak lidé budou pamatovat – jako negativního a smutného člověka. Oblečení o nás dává okolnímu světu najevo, kdo jsme. Postoj ke světu se promítá ve všem, co děláme a i v tom, jak se oblékáme. Jestli jste spíše negativní a pesimističtí, je černá možná na místě.

Pokud jste ovšem spíše pozitivní povahy, nechte se unášet na vlnách barev, které vás vystihnou, a budete se s nimi cítit dobře. Styl oblékání je potřeba dotvářet podle toho, jak se na celý svět díváme a jaké máme smýšlení. Zároveň nezáleží jen na celkovém postoji, ale i na náladě. Černá je sexy a elegantní barva. Je ale dobré ji kombinovat s tmavými kousky jiných barev jako třeba tmavě modrá a přidat nějaký výrazný doplněk – například k černé róbě si často celebrity berou červené psaníčko, které sladí se rtěnkou. Look potom působí svěže a aktuálně. Těmito jednoduchými vylepšováky se řídí spousta lidí, kteří nemají úplný cit pro věc a jsou vždy jistotou.

S barvami opatrně

Ať už jste jakkoliv moc pozitivní člověk, s barvami to nikdy nepřehánějte. Volte a kombinujte je tak, abyste nevypadaly jako rozpitá duha. Volte spíše světlejší barvy, takové, které příliš nekřičí. Velmi trendy jsou teď pastelové odstíny, které vypadají umírněně a přitom neskutečně svěže, vesele a pozornost určitě upoutají. Zacházejte s nimi ale opatrně a tak, aby byl výsledný outfit decentní a zároveň zajímavý. Jednotlivé kousky v pastelových odstínech můžete kombinovat jak ve variantě tmavé, tak ve světlé, výsledek bude vždy skvělý. Například pastelový kabát bych jako stylista kombinoval s bílými džínami, pokud se na ně však necítíte třeba kvůli postavě, postačí ty černé doplnit zajímavými botami, můžou být jak tenisky, tak jehly, záleží samozřejmě na vás. Nedávno se mi na ulici líbila kombinace pastelového kabátu s metalicky stříbrnými botami na vyšší podrážce, které připomínaly polobotky. Tenisky jsou spíše doménou mladých a musí být kvalitní, aby outfit opravdu podtrhovaly.

Neonové barvy a jiné módní nešvary

Opatrně se má zacházet se všemi barvami, ale obzvláště potom s těmi neonovými a hodně křiklavými. Nikdy nekombinujte dva kousky takových odstínů, výsledek bude vždy vypadat podivně a zbytečně řvavě. Celkově jsou neonové barvy ve větším množství vždy spíše ke škodě než k užitku. Navíc je rok 2008 už osm let za námi. Pro spoustu lidí jsou křiklavé odstíny známkou nevkusu, proto na ně už ani moc v obchodech nenatrefíte. Když jsou v rozumném množství jen jako detail na botách nebo kabátu, je to v pořádku a celý outfit to příjemně osvěží a rozbije. Nesnažte se ovšem detail třeba na botách s něčím ladit, už by to přesahovalo hranice vkusu. Většina barev a jejich odstínů je vkusných, neon však opravdu ne. Zkuste utlumenější barvy, které nekřičí, a stejně na sebe upozorníte. A vězte, že jich je spoustu, stačí jen rozumně vybírat. Jak řekla legendární Vivienne Westwood: „Buy less, choose well“ (Málo nakupuj, zato dobře vybírej).

Jedna dominantní barva v outfitu

Pokud nemáte úplně vytříbený cit pro věc, neumíte dokonale kombinovat a ladit, volte u každého outfitu jednu barvu, která bude ve výsledku nejvíce vidět. Dejte si však pozor, aby vám neujela ruka a nevyšly jste celé od hlavy k patě třeba ve fialové. Je také dávno přežitkem se za každou cenu snažit sladit kabelku s botami a podobně. Není to nic proti ničemu, ale móda je v posledních letech taková, že není potřeba hodinu urputně ladit každý detail, naopak. Poslední dobou jsou spíše trendy takové kombinace, které k sobě ničím navzájem neladí, ale barevně tvoří dokonalý celek. To ale nezvládne každý, proto vám doporučuji ladit celý outfit do dvou, tří barev, z čehož jedna bude „ta hlavní“. Třeba tmavě modrá – modrá kabelka, kabát a například šátek. Zbytek bílý, černý… To je sázka na jistotu, vždy to bude vypadat dobře a budete ladit. Dávejte však pozor, aby nebyla tou dominantní barvou černá, nikdo by to nepoznal :).

Vybraly jsem pro vás další články, které by vás mohly zajímat:

autor: Vojta M.foto: archiv autora

Sdílejte článek
Štítky obuv rada oděv kabát Vivienne Westwoodová

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 4. 2024

Pokud se dnes budete muset vypořádat se zklamáním, snažte se, aby vás to nezlomilo, Berani. Můžete obdržet dopis nebo telefonát, který vám přinese méně příznivé zprávy. Možná, že někdo, koho jste chtěli vidět, nebude moci přijít. Snažte se nenechat si tím zkazit náladu. Takové věci se stávají. Zaměstnejte se.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.