5 hloupostí, které jste nejspíš slyšeli o opalování

5 hloupostí, které jste nejspíš slyšeli o opalování

Blud číslo 1 – Je zdravé být opálený

Asi jedno z nejčastěji zažitých klišé vůbec. „Je potřeba žít podle motta: ‚zdravé opalování neexistuje´,“ tvrdí dermatoložka MUDr. Silvie Rafčíková a upozorňuje, že základní ochranou jsou režimová opatření, jak se na sluníčku chovat – tedy dle ročního období, nadmořské výšky a šířky, doby během dne, počítat s odrazem od okolních ploch, sledování UV indexu.

Dále jsou to ochranné prostředky, kterými jsou pokrývka hlavy z pevného materiálu, sluneční brýle s UV filtrem a dostatečné pokrytí těla oblečením. Hlavní součástí ochrany odhalených ploch je užití lokálních přípravků (krémů, gelů, sprejů...) s UV filtrem tzv. SPF filtr proti UVB i UVA záření. Dnes jsou dostupné pleťové a tělové krémy, make-upy a bb krémy na obličej s SPF faktorem 50–90 (50+). Důležité je také dbát na dobrou přípravu a posílení ochrany kůže i zevnitř. „Ideální jsou tabletky s obsahem polyfenolů, tedy přírodních antioxidantů, a vitaminu D3,“ říká dermatoložka.

Blud číslo 2 - Užití betakarotenu vás ochrání před spálením

Pokud se chcete opalovat, důležitá je komplexní ochrana: tedy ochrana zvenku i zevnitř. Samotný betakaroten není spásou pro tělo a pokožku. Naše pokožka potřebuje i jiné důležité aktivní látky, jako jsou jiné vitaminy, jako vitamin D3 a podobně. „Doplňky stravy mohou svými antioxidačními součástmi napomáhat reparaci poškozené kůže,“ připomíná lékařka.

Blud číslo 3 – Pokud používám krém s vysokým SPF, neopálím se

Když nepoužíváte ochranu před slunečním zářením, spálíte se, když ji používáte, opálíte se. Opálení při používání ochranných prostředků je postupné a minimálně dochází ke škodlivým účinkům UV záření. Opálení také vydrží déle. Pozor také na objem krému s SPF, který je aplikován. Účinky ochranných slunečních faktorů (SPF) jsou kalkulovány při aplikaci 2 mg/cm2 a jejich účinnost klesá s nižším objemem. Abychom zachovali fotoprotekční kapacitu, měli bychom například na obličej (cca. 350 cm²) použít celkem 7g krému. V běžné praxi však bývá objem aplikace i čtyřnásobně nižší, tedy ačkoliv je používán krém s SPF 50, při nedostatečném objemu se chráníme pouze SPF 2,7!

Blud číslo 4 – Opálení pokožce svědčí

Opět jeden z mýtů, který mezi mnohými lidmi koluje. Opak je přitom pravdou. Sice není třeba hned malovat čerta na zeď, nicméně skutečností zůstává, že UV záření způsobuje stárnutí pokožky. Proč tomu tak je? Odpověď je jednoduchá, na pokožku působí totiž UVA a UVB záření, tedy každé jiným způsobem.

„Obě jsou součástí neviditelné ultrafialové části slunečního záření, UVA je dlouhovlnné a proniká hluboko do škáry a poškozuje kolagenní a elastická vlákna, tedy ve zkratce je příčinou předčasného stárnutí kůže, částečně se spolupodílí na vzniku kožních nádorů, ale je také příčinou sluneční alergie, mallorka akné, fototoxických a fotoalergických reakcí na kůži,“ vysvětluje dermatoložka. UVB je záření kratší vlnové délky, proniká jen do svrchní pokožky a nejčastěji způsobuje mutace a smrt buněk, tudíž jejichž následkem je aktinická keratóza (šupinatá a olupující se kožní vyrážka) nebo kožní rakovina.

Pokud se tedy nechráníme, tak nejenže dojde ke spálení pokožky, popřípadě se objeví sluneční kopřivka, ale z dlouhodobého hlediska se jedná především o estetické hledisko – o předčasné stárnutí kůže tzv. fotoaging. Tedy poruchy pigmentace, suchá svraštělá kůže, vrásky, úbytek objemu a dále vznik kožních nádorů.

Blud číslo 5 - Solárko je bezpečné

Asi jste už od některé ze svých kamarádek zaslechly takové to zaručené na způsob „než začne sezona, zajdu si do solárka, opalování je pak bezpečnější“. Podobná tvrzení se zakládají spíše na dobrém pocitu, než faktech, jak potvrzují lékaři.

„Solárium emituje pouze ‚bezpečné‘ UVA záření oproti ‚rakovinotvornému‘ UVB záření. Bohužel pigmentace kůže, pro kterou se solárium užívá, vzniká spíše po UVB záření a aby vzniklo po soláriu, musí toto emitovat až 1000x silnější dávku UVA oproti slunci, a z toho důvodu je stárnutí kůže po soláriu rychlé a podle posledních průzkumů i bohužel rakovinotvorné,“ doplňuje doktorka.

S tím souvisí i další mýtus: biosolárium. Je bezpečnější než normální solárium? Jak z výše uvedeného vyplývá, biosolárium bezpečnější ani být nemůže. Pořád totiž platí, že uměle vytvořené záření je mnohonásobně vyšší než to přirozené, aby k opálení došlo.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.