Móda a krása

8. července 2017 07:30

Anna Kopečková

6 mýtů o akné, kvůli kterým si zbytečně kazíte život

6 mýtů o akné, kvůli kterým si zbytečně kazíte život

O akné kolují různé báchorky, které nejsou vědecky podložené a akorát nás stresují. Prozradíme vám, jak je to doopravdy.

Přílišná čistota pomáhá

Říkáte si, že pupínky mají hlavně „mastňáci“. Jak to, že i já, když si několikrát za den myji obličej? Omyl – akné nevzniká kvůli zanedbávané hygieně nebo proto, že se pokožka dostatečně nečistí. Ve skutečnosti je to přesně naopak.

„Aknózní pleti nadměrné a časté mytí neprospívá, může spíše způsobit její zhoršení a podráždění pleti. Udržujte pleť čistou jemným mytím ráno a večer. Použijte jemnou čisticí kosmetiku a příliš nedrhněte,“ pokračuje dermatoložka.

Opalování vyčistí pleť

Jistou logiku může mít tvrzení, že nám s akné může pomoci sluníčko, které má mnoho blahodárných účinků. „Jenže opalování jen tlumí zánět v kůži a zakrývá zarudnutí, které akné způsobilo. Uhříky díky tomu bohužel nezmizí,“ objasňuje odbornice.

Vlivem opalování bude pokožka příliš suchá a podrážděná, což může zvýšit tvorbu pupínků v budoucnosti.

Opalování se nedoporučuje v případě užívání určité léčby. Obecně platí, že je nejlepší zůstat mimo dosah slunce. Používejte klobouk, sluneční brýle a opalovací krém s ochranným UV faktorem mezi 40 a 50. Poohlédněte se po produktech, které neucpávají póry nebo nejsou komedogenní. Vyhněte se také opalovacím olejům.

Akné se přenáší kontaktem

Akné samozřejmě nepatří mezi nakažlivé nemoci. Je neinfekční, takže se nedá „chytit“ podáním ruky, dotykem. Nemusíte se ani obávat líbání s člověkem, který má pleť plnou akné.

Čokoláda způsobuje akné

Jednu dobu se médii šířily zvěsti o negativním působení konzumace čokolády na naši pleť. Nicméně nebyla prokázána žádná souvislost mezi stravou a výskytem akné. „Takže dobrá zpráva: můžete si dopřávat i zatracovanou čokoládu nebo hranolky, protože nejsou příčinou akné. Zdravý životní styl včetně vyvážené stravy bohaté na vitamíny a bílkoviny je v boji proti akné na místě,“ upřesňuje přední česká kožní lékařka doc. MUDr. Monika Arenbergerová.

Když máte akné, nesmíte používat make-up

Pokud trpíte na zarudlé pupínky, rozhodně nejste diskriminování tím, že nemáte dovoleno krášlit se make-upem. Nepoužívejte však mastnou kosmetiku (make-up), ale poohlédněte se po produktech, které neucpávají póry nebo nejsou komedogenní na bázi BB krému.

Akné není léčitelné

Všechno má své řešení, tedy boj s akné, které obvykle mizí na konci puberty. U některých lidí ale může pokračovat i v rané dospělosti. Nejlepší způsob, jak vyčistit pokožku, je promluvit si se svým lékařem a najít tu správnou léčebnou kúru.

„Léčba akné musí být vždy komplexní – konkrétně pravidelné čištění pleti a používání účinných látek v roztocích nebo gelech. Včasným zahájením lze předcházet následkům v podobě tmavých skvrn a jizev, které jsou nepříjemnou kosmetickou komplikací,“ upřesňuje přední česká kožní lékařka doc. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph.D.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 4. 2024

Dnes je v pořádku plakat, Berani. Uvolnění je rozhodující pro přijetí. Pokud nemáte pocit strachu a omezení, může pro vás být těžké prožívat radost a expanzi. Spojte dobré se špatným a nechte tyto dvě síly, aby se ve vaší bytosti harmonicky usadily. Proveďte přípravy, které vám umožní vzlétnout do velkých výšin. Ujistěte se, že jste připraveni přijmout výzvy, které s růstem přicházejí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.