7 potravin, díky kterým omládnete

7 potravin, díky kterým omládnete

Ztrácí vaše pleť pevnost, pružnost a pomalu ochabuje? Důvodem je nedostatek kolagenu. Naše tělo ho přirozeně vytváří ve velké míře pouze asi do 35 let. Poté začne pokožka pomalu ochabovat. Znovu aktivovat kolagen můžete různě. Třeba pomocí aktivních látek, dermatologických či kosmetických přístrojů nebo také stravou. Které potraviny tvorbu kolagenu nejvíce podporují?

Ryby

Proč je jíst: posilují buňky, odbourávají tuk, potlačují záněty šlach a svalů

Patří sem: tuňák, losos, ryby s bílým masem

Jak často: alespoň 1x týdně

Ryby jako tuňák a losos mají hodně dobrých tuků známých jako omega-3 mastné kyseliny. Při nedostatku omega-3 začne tělo vytvářet kožní buňky z nekvalitních tuků. Ty pak mohou být citlivé na toxiny či jiné vnější faktory, jako je mýdlo, pyl nebo některá jídla. Kožní buňky vytvořené ze správných tuků, jako jsou omega-3, nejsou tak náchylné na narušení toxiny a alergeny.

Červená zelenina

Proč ji jíst: pomáhá aktivovat kolagen, chrání před slunečním zářením

Patří sem: rajčata, červená paprika a řepa

Jak často: lze každý den

Červenou barvu vytváří u těchto druhů karotenoid lykopen. Působí jako silný antioxidant, který chrání pokožku před působením volných radikálů, funguje jako přírodní ochrana před slunečním zářením, může snižovat riziko některých onemocnění a zároveň pomáhá produkovat kolagen a elastin.

Zelená zelenina

Proč ji jíst: obnovuje produkci kolagenu

Patří sem: špenát, kapusta, brokolice, zelí, kadeřávek

Jak často: lze každý den

Přidání listové (tj. zelené) zeleniny 
do jídelníčku má rozhodující vliv na růst imunitních buněk a dobrou kondici střev. Kromě toho je bohatá na vitamin C, který je potřebný pro metabolismus aminokyselin, konkrétně pro vznik nekódovaných aminokyselin hydroxylysinu a hydroxyprolinu. Tím se podílí na syntéze kolagenu.

Oranžová zelenina

Proč ji jíst: obnovuje produkci kolagenu, chrání před slunečním zářením

Patří sem: mrkev, sladké brambory

Jak často: lze každý den

Zelenina oranžové barvy, jako je mrkev či sladké brambory, obsahuje velké množství vitaminu A, který brzdí produkci kolagenáz a elastáz zodpovědných za degradaci kolagenních vláken. Zároveň zajišťuje lepší ochranu před UV zářením, prostřednictvím zvýšené produkce 
přirozeného filtru – melaninu.

Bobule

Proč je jíst: podporují tvorbu kolagenu, aktivují imunitní systém

Patří sem: ostružiny, maliny, borůvky

Jak často: lze každý den

Bobulovité měkké plody obecně, zvláště pak borůvky, jsou vydatným zdrojem polyfenolů, mikronutrientů a vlákniny. Jsou významným zdrojem 
vitaminu C s výraznými antioxidačními účinky a mají přímý dopad na mnoho procesů v lidském těle, jako je tvorba kolagenu, syntéza hormonů, aktivita imunitního systému či vstřebávání železa.

Bílý čaj

Proč ho pít: zabraňuje stárnutí, 
pomáhá odbourávat tukové buňky

Jak často: lze každý den

Bílý čaj obsahuje řadu antioxidantů, které zbavují tělo volných radikálů a byly prokázány i jeho hubnoucí účinky. Podle průzkumu prováděného univerzitou v Kingstonu ve spolupráci se společností Neal’s Yard Remedies může bílý čaj také chránit struktury bílkovin v pokožce, z toho nejvíce právě kolagenové struktury. Blokuje aktivitu enzymů, které kolagen štěpí.

Sója

Proč ji jíst: zabraňuje stárnutí, podporuje tvorbu kolagenu

Patří sem: sójové mléko, tofu

Jak často: 1x do měsíce

Sója patří mezi kontroverzní potraviny. Na jedné straně má vysoký obsah bílkovin, najdete v ní také spoustu aminokyselin, minerálních látek a vitaminů A a B, ale obsahuje i genistein a další fytoestrogeny, které mají hormonální účinek podobný estrogenu a podle nových studií mají vliv na imunitu – snižují produkci obranných protilátek.

Zdroj: časopis Health&Beauty

Prolistujte si zdarma jedno z čísel časopisu Health&Beauty:

Rádi byste, aby vám časopis Health&Beauty chodil rovnou do schránky? Doporučujeme zřídit si předplatné tištěné verze časopisu za pouhých 196 Kč za rok. Roční předplatné obsahuje 4 výtisky. TIŠTĚNÉ PŘEDPLATNÉ ČASOPISU HEALTH&BEAUTY – 196 Kč (4 VYDÁNÍ) Objednávejte na asistent@luxuryguide.cz. Do předmětu vpište "předplatné" a do textu zprávy svoji adresu. Harmonogram vydání: březen, květen, srpen, listopad. ELEKTRONICKÉ PŘEDPLATNÉ ČASOPISU HEALTH&BEAUTY – 48 Kč (4 VYDÁNÍ) Objednávejte na https://cs.publero.com/title/health-beauty.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 4. 2024

Knihy, které jste možná dostali darem, vás dnes mohou přimět k hlubokému zamyšlení nad duchovními nebo filozofickými otázkami, Berani. Vaše mysl je rychlejší než obvykle, takže pravděpodobně dokážete pochopit některé poměrně složité myšlenky. Vaše praktická stránka by mohla vyvolat pochybnosti o použitelnosti toho, co se učíte, ale nedělejte si s tím starosti. Nakonec by vám to mělo být jasné.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.