Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.

7 teorií, proč mají ženy zapínání na opačné straně než muži

Všimli jste si někdy, že má partner knoflíčky u košile na pravé straně, kdežto vy na levé? Je to z praktických důvodů? Nebo je to jen malichernost? Nebo už máte doma svršky, kde jsou knoflíčky u vás obou na pravé straně? V dnešní době totiž firmy s oblečením už několik let sázejí na „unisex“. Proč však měli dříve muži knoflíčky napravo a ženy nalevo?

 

Kvůli kojení
ženy knoflíčky kojení
ženy knoflíčky kojení
Kvůli kojení

Jedna z teorií říká, že je to proto, že většina lidí jsou praváci. Kojící maminky tedy častěji svá miminka drží v levé ruce, umístění knoflíčků na této straně usnadňuje rozepnout si košili pravou rukou, která je v tu chvíli volná.

 

Kvůli jízdě na koni
ženy knoflíčky jízda na koni
ženy knoflíčky jízda na koni
Kvůli jízdě na koni

Vzhledem k tomu, že ženy tradičně jezdily v dámském sedle tak, že nohy měly na levé straně koně a pravým bokem byly natočené dopředu, jsou knoflíčky umístěny na straně levé nejspíše proto, aby jim během jízdy tolik nefoukal vítr pod košili.

 

Protože se bohaté ženy neoblékaly samy
ženy knoflíčky bohatí
ženy knoflíčky bohatí
Protože se bohaté ženy neoblékaly samy

Tahle úvaha je jednou z nejčastěji citovaných vzhledem k „levostrannosti“ knoflíčků u ženských svršků. Dříve měly zámožné ženy své služky, které jim pomáhaly s oblékáním. Služky byly většinou pravoruké, proto se jim dámy lépe zapínaly, pokud měly knoflíčky na levé straně.

 

Jenže tuto teorii zpochybňuje fakt, kterého si všimla jedna módní bloggerka. Muži totiž byli v 17. a 18. století také oblékáni sluhy. Zároveň v té době byly knoflíky u dámského oblečení vzácné, začaly se u nich objevovat teprve až po roce 1860 a vždy na levé straně. Nejméně sto let po tom, co začaly pokojské a služebnice strojit zazobané dámy. A ještě jedna věc k zamyšlení – proč by bohatí lidé přizpůsobovali našití knoflíčků těm, co jim měli sloužit? 

Protože chtěli chudí napodobit bohaté
ženy knoflíčky chudí
ženy knoflíčky chudí
Protože chtěli chudí napodobit bohaté

Jedná se o jakési doplnění předchozího bodu. Předpokládá se totiž, že i poté, co se lidé začali oblékat sami, knoflíky (kdysi dávno považované za drahé předměty), zůstaly na levé straně proto, aby mohli obyčejní lidé kopírovat rysy oblečení bohatých dam.

Protože muži nosili zbraň
ženy knoflíčky zbraň
ženy knoflíčky zbraň
Protože muži nosili zbraň

Pánské košile mají knoflíky na pravé straně kvůli tomu, že muži svou pravou rukou drželi zbraň. Bylo pro ně tedy přirozenější rozepnout si košili pomocí levé ruky. Ženy tuto „vychytávku“ nepotřebovaly. Doplňky oděvů se podrobně zabývala i Katherine Lester, které v roce 1940 vyšla kniha, kde píše, že mužská role lovce vyžaduje, aby vytáhl zbraň zleva doprava. Jestliže by to chtěl udělat opačně, bránilo by mu v tom zapínání.

Kvůli Napoleonovi
ženy knoflíčky napoleon
ženy knoflíčky napoleon
Kvůli Napoleonovi

Traduje se, že ženy s posměškem napodobovaly francouzského císaře kvůli tomu, že nosil ruku ve vestě. V té době bylo ovšem toto gesto považováno za známku důstojnosti. Proto sám Napoleon nařídil, aby byly dámské svršky vyrobeny tak, že budou knoflíky na druhé straně než ty mužské, aby jej tak ženy už nemohly imitovat. V tomto případě se ale nejspíše jedná o vtipnou báchorku.

 

Z důvodu genderové nerovnosti
ženy knoflíčky gender
ženy knoflíčky gender
Z důvodu genderové nerovnosti

V roce 1894 byla publikována kniha sexuologa Havelocka Ellise, který se zabýval studiemi mezi muži a ženami s ohledem na sekundární a terciální pohlavní znaky. Tvrdil, že umístění dámských knoflíků na levou stranu je známkou toho, že jsou ženy „horší“, méně dokonalé než muži, a to v síle, rychlosti a přesnosti pohybu. Autor to argumentuje tím, že mají ženy slabší motorické schopnosti, a proto vyžadují při oblékání pomoc (podobné jako teorie č. 3).

 

Jiná úvaha zase tvrdí, že se knoflíky u dámského oblečení přesunuly na levou stranu z ryze praktických důvodů. Jakmile totiž začaly ženy vyjadřovat emancipaci a půjčovat si více z pánského oblečení (např. kalhoty), odlišilo umístění knoflíků od sebe oděvy pánské a dámské.

 

-šp-

 

Reklama