Móda a krása

8. července 2016 04:50

Martina Čerňanská

Akné v dospělosti: Proč vzniká a jak s ním účinně bojovat

Je to smutné a nespravedlivé, ale je to tak. Akné bohužel netrápí jen dospívající a mladé lidi, ale vyskytovat se může, a vyskytuje, v jakémkoliv věku. A ještě k tomu jsou k němu náchylnější ženy. Svět je prostě nespravedlivý...

Aknózní pleť vzniká v důsledku zanícení nebo infekce mazových žlázek. Může se vyskytovat v podobě pupínků na menších, centralizovanějších partiích obličeje nebo závažněji postihovat rozsáhlejší obličejové partie. Aknózní pleť je globální problém, který postihuje všechny věkové kategorie a všechna etnika. Pro ty, kteří tímto problémem trpí, může mít silný vliv i v emocionální rovině (nepříznivý dopad na kvalitu života, kariéru a vztahy). Většinu těch, co trábí aknózní pleť v dospělosti, si tyto problémy přináší již z puberty. Ale zhruba u 20% žen tyto nepříjemnosti až po 25. roce.

Akné způsobují bez ohledu na věk 4 společné faktory:

1. hormony (hormonální nerovnováha)2. neprůchodnost mazových žláz3. bakterie4. zánět

Zajímavostí je výskyt akné v různém věku. Dospívající jednici mají obvykle mastnější pleť, na níž se nejčastěji tvoří akné v tzv. T-zóně (tedy střed čela, nos a brada). Projevy akné v dospělosti vznikají nejčastěji v důsledku zánětu tkáně kolem mazových žlázek nebo hormonální nerovnováhy, což se projevuje pupínky v oblasti kolem čelistí a na tvářích, tedy v tzv. U zóně. Akné v dospělosti může také urychlit depigmentaci pleti, vzhledem k tomu, že s přibývajícím věkem pleť postupně ztrácí schopnost odstraňovat skvrny vzniklé po zánětu.

Foto: archiv L'Oréal/ Kiehl's

Naštěstí v dnešní době existuje nepřeberné množství kosmetiky, která je přímo určená pro problematickou pleť se sklony k akné. V běžné síti drogeriích sežente mnoho přípravků za přijatelné ceny anebo navštivte nějakou větší lékárnu ve vašem okolí, kde vám vhodnou kosmetiku určitě poradí. Zaměřte se na značky Eucerin, La Roche Posay‎ nebo Bioderma. Skvělá je také kosmetika Kiehl's a to konkrétně produkt Targeted Blemish Spot Treatment - je to novinka, kterou jsme v redakci vyzkoušely a opravdu funguje. Podívat se také můžete na internetu na čistě přírodní produkty - najdete jich tam opravdu mnoho. Co máme ověřené je řecká kosmetika BioAroma nebo ajurvédská značka Khadi.

A protože oštření problematické pleti je jedna věc, ale výběr správného make-upu věc druhá, požádali jsme vizážistku a lektorku MAKE-UP INSTITUTE Praha Simonu Bártovou o zodpovězení několika otázek, které se nejačstěji objevují v oblasti péči o aknózní pleť:

  • Jaké jsou podmínky pro správnou aplikaci make-upu na aknózní pleť?

Základem úspěchu je mat, výdrž a vysoké krytí, ideálně v tenké vrstvě vpracované poklepem.

  • Co dělat, aby takový make-up vydržel co nejdéle?

Pro dlouhodobou výdrž aknózní pleť vyžaduje víc než rychlé rozetření make-upu, je lepší ho pečlivě vklepat prsty, štětcem nebo houbičkou - podklad skutečně lépe vypadá a déle vydrží.

  • Jak správně zvolit podkladový krém u mastné pleti?

Podkladový krém pod make-up na problematické pleti by měl byt lehký a matující, výsledné líčení bude stabilní. Krém necháme vstřebat, přebytek odsajeme papírovým kapesníčkem a aplikujeme make-up. Drolení a žmolky bývají způsobeny přebytkem podkladového krému.

  • Jak dosáhnout dlouhodobého matu?

Aknózní pleť vyžaduje matný finish, který nezvýrazní plasticity. U takové pleti doporučuji zapomenout na lesklé rozjasňující efekty - spolehlivě vytáhnou všechny nerovnosti a zvětšené póry, rozjasnění a třpyt není pro každého. Doporučuji použít také pudr pro zvýšenou fixaci a přestříkat termální vodou.

  • Jak dosáhnout ideálního krytí?

V jedné vrstvě, jedním dotykem lze zamaskovat jakýkoliv nedostatek. Krycí schopnost zvýšíme vpracováním houbičkou. Pro místní korekci navrhuji využít cílený korektor, nebo opakovaně vklepat větší množství make-upu.

  • Jak doporučujete pečovat o mastnou pleť?

Perfektní odlíčení je základ! Ideálně micelární vodou, která nemastí nebo jemnými gely a pěnami, které pokožku nepodráždí a dokonale odlíčí i očistí. Důležitá je i u této pleti hydratace a zjemnění, i mastná aknózní pleť může být dehydratovaná díky nevhodné péči a mohou se na ni vytvářet šupiny. Je vhodné používat takové přípravky, které mají lehké, fluidní textury, účinně působí proti vzniku aknózních projevů, snižují tvorbu séba a mají zklidňující a hojivé účinky. 3D korekční make-up obsahuje také léčivé složky, které eliminují zánětlivé procesy.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 5. 2024

Berani, snažte se příliš nezaplést do případných konfliktů, které se kolem vás odehrávají. Vaším úkolem je uklidnit situaci a vnést do ní praktičtější pohled. Pokud se zamotáte do akční fáze snah, aniž byste se nejprve zamysleli nad tím, co vlastně děláte, můžete věci ještě více zamotat. Odstupte od ohně, místo abyste se do něj vrhali po hlavě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.