zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Domácí bělení zubů: banánem, octem nebo jedlou sodou. Funguje to?

Co na to říká zubař?
Autor: Thinkstock Co na to říká zubař?
anna kopečková , Vydáno: 11.02.2017
Mít zase zářivě bílé zuby vás vyjde pěkně draho. Tedy pokud vsadíte na chemii. Nejde to ale i nějak levněji (a přírodněji)?

reklama

 

 

Na internetu najdete snad tisíce tipů, jak si pomocí ovoce, koření, oleje či jiných kuchyňských pomocníků vybělit zuby. Jenže opravdu to funguje? Zeptali jsme se zubní lékařky Soni Humpolíčkové z pražské Dentální kliniky Jan Stuchlík.

 

 

Pomerančová či citronová dužina

Jak má fungovat?

Cucejte kousek pomeranče nebo citronu několik minut každé ráno, případně si ústa vypláchněte čerstvě vymačkanou šťávou smíchanou s trochou vody. Kyselina obsažená v citrusech vyčistí i ty nejtitěrnější nečistoty a flíčky na zubech.

Co říká lékařka?

„Pomeranč, stejně jako další potraviny, obsahuje kyseliny, které naleptávají sklovinu. Proto se po jeho konzumaci nedoporučuje čistit zuby ihned, je nutné počkat minimálně tak 15 až 20 minut nebo si alespoň vypláchnout ústa vodou, aby mohla sklovina zmineralizovat. V případě citronu je to ještě výraznější, a proto bych ani u jednoho citrusového plodu nemluvila o účinném čisticím efektu.“

Jedlá soda

Jak má fungovat?

Soda bikarbona je jemně abrazivní, takže velmi účinně odstraní fleky od kávy, čaje či červeného vína. Smíchejte v hrnečku půl čajové lžičky jedlé sody se stejným objemem vody, vymíchejte pastu a s ní si minutu až dvě čistěte zuby. Už po pár dnech uvidíte rozdíl.

Co říká odbornice?

„U sody je výhodou mírný abrazivní efekt, který může napomoci při odstraňování pigmentových skvrn od kávy a výrazně barevných potravin. Může se tedy zdát, že soda zuby vybělí. Není tomu ale tak, může jen pomoci právě od skvrn. Na druhou stranu by se to s ní nemělo přehánět. Krystalky sody, které budete mechanicky třít o zuby, totiž poškozují sklovinu.“

Banánová slupka

Jak má fungovat?

Hodně draslíku, hořčíku a manganu v banánových slupkách pomůže odstranit ze zubů špínu. Jednoduše oloupejte banán a několik minut drhněte svůj chrup bílou stranou slupky. Po asi třech týdnech budou zuby viditelně bělejší.

Co říká odbornice?

„Banány rozhodně zuby nečistí a ani v případě jejich slupky to nebude jinak. Banán je navíc ovoce, které je jednak velmi sladké, obsahuje velké množství cukrů, a jednak je lepkavé, což patří mezi vůbec nejhorší kombinace pro náš chrup. Zdraví ani krásu vám tedy tato metoda rozhodně nepřinese.“

 

Ocet

Jak má fungovat?

Vyplachujte si ústa směsí octa a vody (v poměru 1 : 2) a nejenže vaše zuby budou bělejší, ale navíc si ochráníte celou ústní dutinu od bakterií.

Co říká odbornice?

„O čisticím efektu octa by se dalo pochybovat, stejně jako kyselé ovoce totiž odvápňuje zuby. Efekt může být chvíli patrný, jelikož ocet může zub takzvaně vysušit a ten se pak může zdát bělejší. Zdraví zubů to ale rozhodně nepřispívá.“

Co je tedy nejlepší?

„Zuby se zkrátka mají čistit mechanicky pomocí vhodného kartáčku, mezizubních kartáčků a dentální nitě. Žádné ovoce nebo drahá pasta nedokáže efekt napodobit. Zatím bohužel nikdo nevynalezl nic, co by mechanické čištění nahradilo. Co se týče bělení zubů, vidím jako jedinou možnost buď domácí, nebo ordinační bělení chrupu za pomoci gelu s obsahem peroxidu,“ dodává Soňa Humpolíčková.

-ana-

Mohlo by vás taky zajímat:

7 mýtů: Co škodí a prospívá vašim zubům

Existuje mnoho rad, jak mít zdravé a krásné zuby. Některé se opravdu zakládají na pravdě a je dobré se jimi řídit. Jiné ale můžeme považovat za holý nesmysl. Vybrali jsme 7 nejčastějších mýtů týkajících se zubů, které si podle nás zaslouží uvést na pravou míru.

Mýtus č.1: Zářivě bílé zuby zaručují zdravý organismus

Ham Ham!

Fakt: „Zdravý zářivý úsměv sice v očích lidí symbolizuje již od pradávna zdraví, úspěch a postavení ve společnosti. Zářivý úsměv ale neznamená zdravý organismus ani neovlivňuje důsledky dědičného faktoru nebo stresu. Dědičný faktor může vyvolat cukrovku, revma, revmatoidní artritidu, Parkinsonovu nemoc atd.,“ říká MUDr. Rafael Chajrušev z Rafael dentální kliniky Zlín.

 


reklama

Související témata: bílé zuby , banán , bělení zubů , jak vybělit zuby , citron , jedlá soda

reklama

Přečtěte si také

reklama