Móda a krása

7. července 2015 04:50

Anna Kopečková

Linda Vaňková: Nemohla sehnat pěkné boty, tak si zařídila obchod

Celý život se pohybovala v IT, kde pracovala jako regionální manažerka pro ČR a pak obchodní ředitelka. Jenže ji celou dobu štvalo, že na svou nohu velikosti 43 nemůže sehnat pěkné boty. A tak se jednoho dne vzdala své kariéry a založila obchod s obuví větších velikostí Cliché Shoes.

Kromě toho, že máte nohu velikosti 43, jste také poměrně vysoká.

Výška většinou koresponduje s velikostí nohy, ono to tak nějak dohromady i funguje. Se 180 centimetry bych se taky s malou nožkou mohla převážit.

Má pro vás výška nějaké výhody?

Já jsem vždy počítala spíš nevýhody své výšky, kterých bych našla požehnaně. Ale výhody? Hmmm, mám to: dosáhnu na vrchní police ve skladu, na které si ostatní berou štafličky. I v bývalé práci se ozývalo z kuchyňky od menších kolegyň: „Liii, můžeš mi prosím sundat talíř?“ Jinak vám výška samozřejmě dodá sebevědomí. Pokud ji člověk bere jako handicap, tak ho ale naopak sebere.

Než jste založila vlastní obchod, měla jste problém sehnat na sebe ty správné boty. Co jste tedy nosila? Pánské tenisky?

Když přijdete do obuvi a požádáte o pánskou tenisku velikosti 43, paní prodavačka se často zeptá: „A někoho na zkoušení s sebou máte?“ Není to nejpříjemnější zážitek, zvlášť pokud máte trochu pochroumané sebevědomí, protože se na vás stále někde dívají, že jste vlastně „nějaká divná“. Dřív jsem pracovala v IT oboru a nosila jsem převážně byznys styl oblékání. K tomu je třeba lodiček, které ovšem nebyly k sehnání, alespoň ty, co by se mi vážně líbily. V podstatě jsem chodila po obchodech, hledala na krabici magický nápis 42, poté jsem se teprve podívala, co to je za boty a pokoušela jsem se do nich nasoukat... Často to byla velmi bolestná (doslova) zkušenost. A ve výsledku pak stejně oblečení podřídíte tomu, jaké seženete boty.

Jaký je váš současný styl? A nemyslím jen boty, ale i oblékání. Pořád se oblékáte jako byznysmenka?

Tím, že jsem odešla z původní branže a pořídila si psa, který je se mnou i v obchodě, jsem změnila i styl oblékání. Teď volím spíše casual a uvolněnější styl. Někdy mám náladu na černé šaty, někdy mě baví tylová sukně, někdy roztrhrané džíny a košile. Oblékám si to, v čem je mi dobře, v čem se ,,neošívám“ a u čeho nemusím řešit, jestli to drží přesně tam, kde má, když letím přes město na poštu – ideálně s kabelkou přes rameno, se psem, několika balíky a telefonem na uchu.

A nabízí tedy váš obchod boty pro ženy v poklusu, nebo si u vás přijde na své i žena, která si přeje být velmi elegantní?

Postupně se záběr znatelně rozšiřuje. Začínala jsem ve velikostech 40-43 a pouze pár modelových řad. Dnes již máme obuv od velikosti 37 až do 44. Pro nás je tedy normální i velikost 42, která u obchodníků není běžně zastoupena. Stylově už u nás najdete od lehce sportovnější obuvi přes baleríny až po lodičky nebo samozřejmě kozačky. Mám i širokou škálu výrobců – od zavedených německých výrobců (kde se snažím brát modely a velikosti, které ostatní obchody v ČR nemají) až po výrobce z celé EU, kteří šijí obuv pro náš obchod na základě našich požadavků a návrhů a v kolekcích tvořených z několik párů od jedné velikosti. Na základě poptávky dodávám i outdoorovou obuv.

Jak poznám kvalitní boty? Kolikrát za pár lidé zaplatí několik tisíc a ony nevydrží ani jednu sezonu...

Lidé mají na boty různé požadavky. Jsou lidé, co nosí obuv několik týdnů a kompletně ji zničí. Jsou jiní, kteří mají pár několik sezon a vydrží jim. Obecně je třeba při nákupu brát ohled na to, k čemu je obuv určena. Pokud si koupíte botičky za několik desítek tisíc v Pařížské ulici a budete v nich chodit několik týdnů denně do práce po kostkách, tak boty nemají šanci na přežití. Ale rozhodně to neznamená, že nejsou kvalitní. Obuv je třeba střídat, starat se o ni, nechat ji odpočinout a nenosit jeden pár celou sezonu den co den, od rána do večera. O svoji kůži na těle se také staráme.

Jaký trik byste doporučila ženám, které mají větší nohu a mají z toho třeba nějaké komplexy?

Hlavně to, dámy, nedramatizujme a neřešme. Kdyby byla moje velká noha jediná moje špatnost, bylo by to super. Pokud s tím už máme optický problém, tak velmi dobře funguje alespoň malý podpatek. Nicméně čím vyšší, tím lepší, protože plochu boty tak zvednete od země.

No, ale podpatek přidá už tak vysokým ženám další centimetry...

A také dávku ženskosti a šarmu. Když už máte přes 180 centimetrů, tak pár centimetrů navíc je už vážně jedno. Opravdu jsou okamžiky, kdy se tenisky nehodí a kdy chceme být krásné a ženské. Nehledě na to, že podpatky prodlužují nohy a tvarují pozadí ;-)

A co ještě nohu opticky zmenší?

Skvěle pak funguje i barevně kontrastní špička, nebo aplikace na ní, užší, ale ne příliš špičatý střih nebo více vykrojený střih. Já osobně mám poslední dobou hodně oblíbený pánský styl bot, například oxfordky. A je mi úplně jedno, že v mém čísle téměř nelze poznat, zda je to pánská bota, nebo dámská. Ale vážně jsou dámské, pánské jsou širší.

Co byste poradila ženám, které trápí příliš široká noha?

Pokud má zákaznice širší nohu, může mít problém i jen najít model, který obuje. Máme proto výrobce, který nám dodává obuv v takzvané šíři G. Také necháváme šít modely s pružným lemem po okraji boty, aby se obuv přizpůsobila a držela jak na užší, tak na širší noze. Opticky pak báječně fungují třeba "T" pásky přes nárt.

Když si necháváte šít boty pro svůj obchod, kde berete návrhy?

Vycházím z modelu, který se mi libí. Z dalšího modelu vezmu podpatek, tuhle mašličky, tam zase lem, tamhle třeba špičku. Sem dám takovou barvu, tam zase jiný materiál a je to.

Kdyby si zákaznice chtěla nechat ušít boty na míru, kolik to bude stát peněz?

Na tohle jsou jiní mistři. Znám Pány ševce (velké P je zde na místě), kteří umí neskutečné boty od 15 do 50 tisíc korun. Neříkám, že to nelze i za méně či více, jen já osobně je neznám.

IT a boty nejsou úplně podobné obory, nestýská se vám? Ze začátku jste se asi musela dost naučit, jak to probíhalo?

Po něčem se mi stýská moc, po některých věcech vůbec. Ale protože jsem si sama udělala e-shop a spravuji si ho, tak jsem alespoň částečně na dosah IT. Je to kompletně jiný svět a dnes už mohu říct, že jsem do toho skočila po hlavě a pak až jsem řešila, jak bych tak plavala. Někdy tempo vpřed a pak dvě zpátky a znova.

Všimla jsem si, že na vašich stránkách nabízíte boty i pro vegetariány... V čem jsou jiné?

Stučně a jasně, jsou koženkové, to je celé. Osobně nejsem vegetarián, ale když mi někdo řekne, že jím je a já se mu podívám na boty, vidím krásnou kůži, tak mi to přijde poněkud zvláštní. Tak proto máme aspoň jeden dva modely ze syntetiky.

Lucie Kořistová

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 5. 3. 2024

Berani, dnes by se vám mohly naskytnout příležitosti k tomu, abyste veřejnosti představili svou tvůrčí práci, kterou umíte nejlépe. Může jít o vystoupení, výstavy, veletrhy nebo festivaly – cokoli, co vyžaduje velkou pozornost veřejnosti. Budete v záři reflektorů a zastíníte téměř každého. Je pravděpodobné, že to bude velká zábava. Rozhodně by to mělo posílit vaše ego.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.