Operace očních víček: Jak přesně vypadá?

Váčky, lidově pytle pod očima, jsou jedním z nejvýraznějších příznaků stárnutí.

Povislá víčka se objevují už od pětatřiceti let jako důsledek ochabování kůže a tukových nadbytků v kůži.

Krémy už nepomohou

Pokud je ochabnutí víček hodně výrazné, působí neesteticky a má obří podíl na tom, že pak obličej vypadá mnohem starší. Je sice na ně možné použít krémy, ty je ale vyhladí jen dočasně, jediné trvalé řešení přináší plastická operace.

Problémy, které sice nejsou na pohled až tak viditelné, se pochopitelně projevují u horních, ale i u dolních víček. Kvůli nedostatečné činnosti zdvihače oka spojené s přebytkem kůže dochází k poklesu, který může zasahovat i přes okraj rohovky. Tím se omezí zorné pole, oči se rychle unaví a po delší námaze spojivka bolí.

V těchto případech má blepharoplastika, jak se tomuto výkonu odborně říká, i výrazný léčebný efekt.

Dvakrát měř, jednou řež

„Nejdřív vyznačíme linku, kudy povedeme řez při odstranění kožního krytu, a tam těsně pod kůži aplikujeme speciální anestetický roztok. Díky němu rána takřka nekrvácí, přebytečná kůže se dobře preparuje, stejně jí neodstraňujeme mnoho.

Operace je bezbolestná a trvá asi 50 minut. Malá jizvička je skrytá do přirozené ohybové linie horního víčka. U dolního většinou používáme místo skalpelu laser, kdy má operatér nasazeny speciální brýle, i pacient je proti paprskům chráněn.

Odstraněním váčků tímto způsobem dojde nejen k vyhlazení vrásek či rýh, ale i ke změně tvaru v oblasti. Dostaví se také tzv. bioefekt, kdy starou pokožku nahradí nová,“ říká MUDr. Vlastimil Víšek, CSc. primář kliniky Esthesia Praha.

Obě najednou

Stav operované oblasti na dolních víčkách lze podle něj přirovnat k malinké spálenině či povrchní oděrce a přibližně na stejné úrovni jsou bolesti, tlumí se bez větších problémů běžně dostupnými i analgetiky.

„Obvykle se provádí úprava obou víček současně, trvá to přibližně tak 1,5 hod. i méně," vysvětluje Víšek. „Celková anestezie není naprosto nutná, ale bývá komfortnější a zajišťuje stoprocentní ochranu před laserem.

Většinou znamená jednodenní hospitalizaci. Jestliže se pacient rozhodne pro lokální anestezii, může za pár minut po výkonu odejít domů, k vytahování stehů dochází obvykle za týden.“

Zavřené oči

První dva dny po operaci se doporučuje odpočívat pokud možno se zavřenýma očima (jen přikládat sterilní chladivé obklady, případně elastickou kompresi na noc), spát na zádech, nejlépe s hlavou ve zvýšené poloze.

Klidový režim by měl trvat tak týden, během něj není vhodné vycházet ven ani pracovat na počítači, oči mohou být citlivější na světlo a slzet, je vhodné nošení slunečních brýlí.

Musí se počítat s tím, že operovaná část bude více či méně otékat, v jejím okolí se vytvoří krevní podlitiny a otoky. Ty se obvykle do čtrnácti dnů vstřebají. Přibližně stejnou dobu zabere návrat do normálního života.

Veliký význam má předoperační konzultační vyšetření klienta s operatérem, který mu vysvětlí všechny detaily včetně pooperační léčby a teoretických komplikací. Ten pak podepíše tzv. informovaný souhlas s operací.

S cvičením, větší fyzickou námahou a dalšími činnostmi, které by mohly být rizikové, by měl klient začít nejdřív za měsíc. Omlazovací efekt blepharoplastiky je velmi výrazný, zvlášť v kombinaci s face liftem a laserovým vyhlazením vrásek v obličeji.

Řádové ceny zákroků:

Plastika horních víček 10 500 Kč

Plastika dolních víček 12 000 Kč

Dolní blepharoplastika /laser/ 22 000 Kč

Plastika horních i dolních víček včetně vyhlazení laserem 29 000 Kč

Text a foto Jan Janula

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.