Padají vám vlasy? 20 tipů, jak tomu zabránit

Padají vám vlasy? 20 tipů, jak tomu zabránit

Starejte se o ně

Správná péče je základ, abyste si zachovala svoje lokny. Své vlasy si hýčkejte a zamezte jejich poškození. Pokud nemáte dědičnou predispozici, uděláte tak první a nejdůležitější krok k prevenci jejich vypadávání.

Dodejte jim bílkoviny

Vlas je tvořený proteinem, proto při nedostatku bílkovin vlasy padají. Dopřávejte si kvalitní libové maso, vejce nebo případně proteinové nápoje.

Nejezte fast food

Vzdejte se návštěv rychlého občerstvení, raději se dejte na zdravou vyváženou stravu. Fast food je plný prázdných kalorií, které ničemu neprospívají.

Nemyjte je moc dlouho

Samozřejmě je potřeba si vlasy mýt a zbavit je tak nečistot, ale nepřehánějte to! Příliš dlouhé mytí totiž odplaví i potřebné přírodní oleje a vlasy poničí.

Udržujte si zdravou hlavu

Pro pěkné a zdravé vlasy je potřeba mít i zdravou pokožku hlavy. Lupy nebo olupující se pokožka jsou jednou z prvních příčin padajících vlasů, takže si na ně dávejte pozor. Používejte kvalitní šampony.

Hřeben jen s řídkými zuby

Po mytí používejte na mokré vlasy vždy hřeben, který má zuby daleko od sebe, ne kartáč. Ten vlasy poláme a poničí.

Vlasy nepřesušujte

Vyfénovat, vyžehlit nebo nakulmovat. Jen tak se dopracujete ke svému účesu? Chyba, pokuste se příště tomuto horku vyhnout, protože tak vlasy oslabujete. Nechte svou hřívu raději uschnout jen tak na vzduchu nebo je nechte nejdříve proschnout a pak dotvarujte fénem s nepříliš horkým vzduchem.

Nadopujte se céčkem

Pokud se chcete pyšnit zdravými a krásnými vlasy, přidejte si do jídelníčku potraviny bohaté na vitamin C. Vlasy ho potřebují, aby si udržely sílu a lesk. Denně byste céčka měla přijmout jeden až tři tisíce miligramů. Nejvíc ho najdete v citrusech, zelí a paprice.

Používejte správný šampon

Na trhu je plno šamponů na poškozené vlasy nebo přímo proti jejich padání. Prohlédněte si jejich složení – kofein zamezuje vypadávání vlasů, kyselina hyaluronová zajistí jejich hydrataci a vyhlazení, panthenol je dobrý na regeneraci. Růst nových vlasů podpoří keratin.

Nestresujte se

Stres je jeden z nejčastějších důvodů, proč nám padá jeden vlas za druhým. Extrémní vypětí může způsobit i onemocnění zvané alopecia areata, při kterém vypadávají vlasy v určité oblasti, velké klidně jako dlaň. Pokud se tedy už dostanete do stresu, vyvažte ho meditací nebo třeba hodinou jógy. Nenechte ho zničit vám vaši korunu krásy!

Nečešte mokré vlasy

Česání úplně mokrých vlasů nadělá vždy víc škody než užitku. Vlasy se polámou a jinak poničí. Počkejte, než trochu uschnou, česání jen vlhkých vlasů nebo ještě lépe zcela suchých je výrazně bezpečnější.

Barvěte co nejméně

Velmi časté barvení a odbarvování vlasů je může hodně poničit, vezme jim totiž proteiny a živiny. Jestliže se potřebujete zbavit šedin, sáhněte raději po přírodní barvě, třeba henně.

Hodně pijte

Vzhledem k tomu, že čtvrtinu vlasového vlákna tvoří voda, je jasné, co vaše hříva potřebuje. Nejen že díky tekutinám vám vlasy lépe porostou, ale také budou hydratované, a tedy hezčí.

Nekoupejte je v horké vodě

Dávejte si při mytí pozor na teplotu vody. Horká voda otevírá póry, takže vlasové váčky se otevřou a vlasy pak snáz vypadnou. Raději na hlavu používejte chladnější vodu.

Doplňte si železo

Železo pomáhá maximalizovat růst vlasů a minimalizuje jejich ztrátu. Takže je to jednoduché, doplňte si ho. Ať už v přírodní formě – v jídle, nebo v tabletkách.

Buďte na ně něžná

Zacházejte se svými vlasy jako v rukavičkách. Šampon nanášejte opatrně, smývejte ho jemně, nedrhněte si potom hlavu zběsile ručníkem. Vyhnete se tak polámání vlasů.

Upravujte vlasy jemně

I do účesu si vlasy upravujte opatrně. Culík neutahujte příliš pevně, nepoužívejte gumičky a sponky, které jen tahají vlasy a nemůžete je potom lehce sundat.

Nekuřte

I jediná cigareta denně snižuje průtok krve pokožkou hlavy, což zpomaluje růst vlasů. Takže s tímto zlozvykem rychle skončete.

Myjte je pravidelně

Vlasy byste si neměla mýt příliš málo, ale ani příliš často. Ideální je to jednou za tři dny. Použijte jemný šampon, který odplaví nečistoty, prach, maz i bakterie. Vyhnete se tak nejen padání vlasů, ale i možným infekcím.

Dodejte jim šťávu

Po mytí pravidelně používejte i masku na vlasy, nejlépe jednou týdně. Můžete si ji vyrobit i doma – vmasírujte si do vlasů kokosové mléko, vlasy zabalte do ručníku a mléko nechte jednu až dvě hodiny působit. Pak vlasy důkladně opláchněte.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 5. 2024

Berani, možná budete vyzváni, abyste uspořádali setkání u sebe doma. Zpočátku byste mohli propadnout panice, protože si myslíte, že váš dům není dostatečně čistý. Nebojte se. Pravděpodobně je bezvadný. Jste jediní, kdo si všimne nějakého prachu, takže se tím netrapte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.