Móda a krása

17. května 2016 04:30

Martina Čerňanská

Pojďte s námi nahlédnout pod pokličku výroby luxusních šperků

Pokud milujete šperky a jejich krása vás okouzluje, jistě vás bude zajímat, jak se takové luxusní skvosty vyrábějí. Věřte, že práce s drahými kovy opravdu není snadná a vyžaduje složité technologické postupy. Základní princip je však svou jednoduchostí fascinující!

Různé firmy využívají různé postupy. Vesměs je ale postup velmi podobný.

První krok, předcházející vlastní výrobě, je ve všech šperkařských firmách stejný, představuje ho tvorba ručně kreslených skic šperků kreativními designéry. Tyto návrhy jsou obvykle odrazem aktuální poptávky po špercích a jsou ovlivněny módními trendy. „V současnosti je velký zájem o růžové a červené zlato, designéři také stále častěji využívají barevné kameny a vymýšlejí různé kombinace. Diamanty jsou věčná klasika, o ty bude zájem pořád,“ dodává Luboš Říha, majitel společnosti DIC.

Skici se následně převedou do 3D grafického programu, a výrobci tak získají detailní obrazy budoucích šperků. Poté se vytvoří reálný model šperku, a to buď ze stříbra pomocí speciálních tiskáren či CNC fréz, nebo ručně z modelářského vosku prostřednictvím tepelné jehly. Tento model se zapeče do gumového balíčku, který se posléze opatrně podélně rozřízne, původní model se vyjme a zůstane forma pro odlévání. Do ní je pak vstříknut speciální vosk, po jehož zatuhnutí vzniká voskový model šperku.

Podívejte se na jednotlivé kroky výroby v naší fotogalerii:

Ten se následně vsazuje do tzv. stromečku společně s mnoha dalšími voskovými modely. Celý stromeček se vloží do ocelové kyvety a zalije se speciální sádrou. Kyveta pak putuje do pece, v níž sádra díky vysokým teplotám vytvrdne, vosk se odpaří a v sádře zůstanou jen dutiny ve tvaru modelů šperků. Nyní už chybí jen do vytvořené dutiny v sádře vlít zlato a nechat je patřičně zatuhnout.

Nakonec se sádra odstraní a jednotlivé šperky ze vzniklého zlatého stromečku jsou postupně odstříhány a začišťovány. Teprve nyní přichází na řadu fasování, tedy usazení drahého kamene do zlatého nosiče. K tomu je zapotřebí speciální nářadí a mikroskop. Mezi závěrečné úpravy spadá nanesení platinového kovu na povrch tak, aby byl šperk lépe chráněn a dosáhl brilantního vzhledu. O ten se postará také leštič, díky kterému se zlaté šperky tak blýskají.

Šperk je konečně hotov a jeho cesta pokračuje na puncovní úřad, kde mu dle legislativy udělí puncovní značku. Protože se jedná o drahé zboží, po návratu šperku do dílny probíhá ještě poslední, výstupní kontrola jakosti. Pokud je vše v pořádku, je šperku přiděleno číslo certifikátu. a je hotovo:).

Takže teď už víte, jak dlouhou cestu musel urazit každý zlatý šperk, než začal zdobit vaši maličkost…

Přečtěte si také:

PR/Martina

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 5. 2024

Jste vstřícní, Berani, ale ve vztazích si často pletete pomáhání s výchovou. Máte tendenci se hodně obětovat. Dnes se možná naučíte říkat ne, když budete mít pocit, že váš partner překročil hranice toho, co mu můžete dát. Pokud to uděláte, možná znovu objevíte něco podstatného, co jste možná cestou ztratili – své ego.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.