Móda a krása

6. října 2015 04:40

Lucie Průchová

Potřebujete nový fén? Poradíme vám, podle čeho vybírat!

Zasyčelo to, zasmrdělo a rázem bylo jasné, že je fén v háji. To asi zažila každá z nás, ale co dělat? Koupit si nový! Jak nám řekl odborník z nového pořadu NEW LOOK, měl by se fén používat pokaždé, když máte mokré vlasy. A proč? Dozvíte se v článku.

A jak tedy postupovat při výběru nového fénu, který by měl být nedílnou součástí vybavení koupelny každé ženy? Už dávno neplatí, že cena je jediným kritériem. Na trhu je tolik přístrojů, které mají různé funkce – ale kdo se v tom má vyznat :-( Pátrání po vhodném fénu jsme věnovali celkem hodně času a zjistili jsme pár důležitých skutečností, o které bychom se s vámi rády podělili.

Rozhodněte se, jaký typ fénu potřebujete

Fény bychom mohli rozdělit do tří základních typů – cestovní, do domácnosti a profesionální. Každý z nich umí něco jiného a také se hodí pro jiné příležitosti. Takže si nejdříve uvědomte, jak moc fén užíváte.

Cestovní fén je logicky stavěn na cestování, takže se klade důraz na nízkou hmotnost. Fén je malý a velice často má i skládací rukojeť, aby zabral v zavazadle co nejméně místa. Není drahý, dá se sehnat již od dvou set korun, ale nemá tolik funkcí.

Profesionální fény jsou stavěny na velice časté užívání, mají silný motor a až tři metry dlouhou přívodní šňůru. Mají až šest stupňů pro nastavení teploty a vysoký výkon, který kadeřníkům dovoluje vytvářet profesionální účesy. Doplňuje je mnoho nástavců a funkcí, jejich cena však bývá většinou vysoká.

Zlatým středem jsou pak fény pro domácí použití. I u nich výrobci přidávají různé funkce a nástavce, aby nalákali své zákazníky, ale slušný fén můžete pořídit již v cenové hladině 500 až 1000 korun. Na co byste se měli při výběru zaměřit?

Velikost a váha

Uvědomte si, že pokud nemáte vlasy superkrátké, jejich fénování nějakou dobu trvá. Proto je dobré porovnat si velikosti a váhy jednotlivých fénů, protože takový „dvoukilový“ drobeček se při několikaminutovém fénování pořádně pronese. Každý gram je po chvilce znát, takže lehčí rovná se lepší.

Vzhled

Jsme ženy a těm se věci musí líbit. Nevíme jak vy, ale známe hodně žen, které si vybírají auto či notebook podle barvy a podle toho, jak se jim líbí. Proč by to u fénů mělo být jinak? Naštěstí výrobci fénů dobře znají své zákaznice, a tak je na trhu poměrně rozsáhlá škála barev a fény se liší i svým tvarem, takže si vybere každý, nebo spíš každá.

Funkce fénu

Zde hodně záleží, jak kvalitní máte vlasy. Pokud jsou vaše vlasy jemné, potřebujete fén s teplotou do maximálně 130 °C, teplejší vzduch už by vaše vlasy příliš poškozoval. Pevnější a kvalitnější vlasy snesou teplotu vyšší, a to až do 200 °C. Finální dotvarování účesu je vždy lepší dělat studeným proudem vzduchu, proto je dobré, když si teplotu vzduchu můžete zvolit z několika variant.

Všímejte si také příkonu fénu. Čím silnější příkon, tím silněji bude proudit vzduch a tím rychleji vlasy vysušíte. Nekupujte nic s příkonem pod 1750, lepší však je 2000 Wattů.

Každý fén by dnes už měl mít funkci ionizace, která dokáže zabránit elektrostatickému náboji a poletování vlasů. Tato technologie působením záporných iontů způsobí, že se větší kapky vody rozpadnou ve vlhkých vlasech na malé. Tím pádem se doba fénování zkrátí a zabrání se tím elektrostatickému výboji a současně se hydratují vlasové váčky. Iontovou technologií upravené vlasy působí lesklejším a ucelenějším dojmem.

Další, co váš nový fén může obsahovat, je keramický modul. Ten ochrání vlasy během fénování, protože pomáhá rozkládat rovnoměrně teplo proudící z fénu. Pokud potřebujete, aby vám fén vlasy narovnával, měl by být keramický modul doplněný ještě turmalínovou technologií, která podporuje hladké a lesklé vlasy.

Mrkněte také na délku elektrické šňůry. Standardně se dělá 1,8 metru, ale možná má váš vyvolený výrobek šňůru kratší, což by mohlo dost zkomplikovat fénování. Součástí přístroje by mělo být i očko, za které můžete fén v koupelně pověsit.

Příslušenství fénu

Difuzér už je dnes součástí každého slušnějšího fénu. Vy snad ještě nevíte, co to je? Je to nástavec s dlouhými výstupky, který vlasy vytvaruje, zvlní a dodá jim objem.

Zcela běžnou součástí fénů je také úzká tryska, která nasměruje proud vzduchu přesně tam, kde ho potřebujete. Pak je tu ještě ondulační tryska pro lepší styling účesu a načechrání či zvlnění vlasů, kartáč pro zvětšení objemu nebo pro narovnání vlasů.

Akorát do ruky

Než si fén koupíte, vybalte ho z obalu a zkuste ho vzít do ruky. Vyzkoušejte si, zda se vám dobře drží, zda je vám příjemný materiál, ze kterého je rukojeť vyrobena, zda má protiskluzovou úpravu. Vyzkoušejte si, zda pohodlně dosáhnete na všechna ovládací tlačítka.

Měli byste si fén i zapnout a vyzkoušet jeho hlučnost, protože dávno pryč je doba, kdy jsme svým fénováním rušili celou rodinu u televize.

-lup

Více vám poradí odborník z pořadu NEW LOOK:

Na další díly pořadu NEW LOOK, které vám třeba unikly, se můžete podívat na Prima Play. A nezapomeňte, již tuto sobotu: Startujeme v 17.15 na Prima LOVE!

https://www.facebook.com/PoradNEWLOOK

Sdílejte článek
Štítky technologie fén účes šňůra

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 2. 2024

Zklamání z významné veřejné osobnosti, kterou jste vždy obdivovali, by dnes mohlo způsobit etickou krizi, Berani. Možná se přistihnete, že pochybujete o svých názorech a hodnotách, které jste po většinu života přijímali bez pochybností. Mějte na paměti, že je to vlastně zdravý proces. Do zítřka se pravděpodobně smíříte sami se sebou a mezitím byste měli trochu dospět. Vydržte!

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.